ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هزینه اشتباهات اقتصادی دولت‌ها را چه کسی باید بپردازد؟

هزینه اشتباهات اقتصادی دولت‌ها را چه کسی باید بپردازد؟ اقتصاد > اقتصاد کلان - محسن جلال پور در یادداشت تلگرامی خود با انتقاد از تصمیم دولت قبل در خصوص ساخت سد گتوند بدون در نظر گرفتن تهدیدات ناشی از غیر کارشناسی بودن آن نوشت: فاجعه سد گتوند یکی از اشتباهات بزرگ نهاد دولت در ایران است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین وی در این یادداشت تلگرامی نوشته است:

در  نشست صبحانه دیروز اتاق ایران، يكي از افراد حاضر، با اشاره به فاجعه سد گتوند از مهندس چیت چیان وزير نيرو پرسید "هزينه اشتباهات دولت ها را چه كسي بايد بپردازد؟"

پرسش بسيار به جا و قابل تأملی بود. فاجعه سد گتوند يكي از اشتباهات بزرگ نهاد دولت در ایران است.ماجراي گتوند از اين قرار است كه با يك اشتباه محاسبه نشده و تغيير مکان سد، پس ازصرف ميلياردها تومان هزينه براي احداث آن، امروز با فاجعه زيست محيطي وحشتناکی روبرو هستيم.

كوهي از نمك كه توسط آب ذخيره شده در پشت سد تبديل به معدنی از فاجعه شده و بهترين و حاصل خيزترين زمين هاي زراعي استان زرخيز خوزستان را تهديد مي كند.

بمب نمكي اين درياچه به تهديد جدي منطقه تبدیل شده و طبق معمول، دولت ها مشغول پاسکاری تقصیرها هستند و در نهایت، هیچ کس پاسخگوی این اشتباه بزرگ نیست که اگر هم باشد،برای مردمانی که باغ و مزرعه و محیط زیست خود را از دست داده اند، ارزشی ندارد.

سد گتوند و ده ها پروژه اشتباه ديگر ازجمله خطاهای بزرگ نهاد دولت به شمار می روند و با توجه به استیلای سیاست بر اقتصاد و همچنین ضعف کارشناسی سیاست گذار در کشور ما احتمالا باز هم شاهد این اشتباهات فاحش خواهیم بود.

وقتی به این فجایع فکر کنیم متوجه می شویم که هزینه های مالی این خطاهای بزرگ در برابر عواقب وحشتناک زیست محیطی و  اجتماعی ناچیز و بی مقدار است.

وقتی فکر می کنم یاد ده ها طرح و برنامه ای می افتم که به صورت آزمون و خطا در کشور ما اجرایی شده و هزینه های گزافی به دنبال داشته بی آن که به هدف نزدیک شود.مصداق ها فراوان است و شاید بد نباشد که رسانه ها به دور از جهت گیری های سیاسی،فهرستی از اشتباهات فاحش دولت ها را منتشر کنند .

 در نهایت این پرسش در ذهن مطرح می شود که راه حل چیست؟ دنیا برای جلو گیری از این فجایع چه کرده است؟ و این که هزينه اشتباهات دولت هارا چه كسي بايد بپردازد؟

 

22339

کلید واژه ها: سد آبی - کم آبی - خشکسالی - اتاق بازرگانی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X