ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتبار پارک حیات وحش کرج برای پروژه‌های دیگر هزینه شد

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه شورای شهر کرج ظهر سه شنبه با حضور استاندار و هیئت همراه در صحن علنی شورا تشکیل شد که در این جلسه مریم قهرمانی از مراجعه مردم برای بحث اشتغال به دفاتر شورا انتقاد و اظهار کرد: وظیفه عضو شورا اشتغال نیست و این امر باید در مقابل درب اطلاع رسانی شود.

عضو شورای شهر کرج با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی اقدامات انجام شده در شورا به مردم، افزود: اقدامات و مصوبات شورای شهر کرج باید به مردم اطلاع رسانی شود چراکه مردم از کارکرد آن مطلع نیستند و وظیفه شورا را اشتغالزایی می دانند.

محمود دادگو، رئیس شورای شهر کرج با بیان اینکه در شرایط بحرانی دولت در حوزه اقتصادی، شهراری کرج با مساعدت های استانداری البرز توانست در زمینه مشکلات شهری موفق عمل کند، تصرح کرد: البته مشکلاتی در بخش های عمرانی وجود دارد که امید است حل و فصل شود.

جدایی فردیس از کرج در هاله ای از ابهام

وی با اشاره به لایحه درآمد پایدار که روز گذشته در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گفت: نتیجه نهایی این لایحه توسط مجلس دهم ارائه می شود و با توجه به برنامه ششم در خصوص مدیریت واحد شهری، امید است این لایحه تحقق نپذیرد چراکه در این صورت شوراها عملا بی اختیار می شوند.

رئیس شورای شهر کرج خاطرنشان کرد: با توجه به عدم همکاری برخی دستگاه ها در استان با شهرداری، استاندار البرز با صدور دستوری می تواند همکاری سایر دستگاه ها را جلب کند، به عنوان مثال دانشکده کشاورزی برای ادامه پروژه مهرویلا مشکلاتی ایجاد کرده است.

وی در مورد مسائل مربوط به انتخابات و سیر جریانات یک سال پایانی شورا، افزود: از استانداری انتظار می رود حمایت های لازم را در مورد مسائل مربوط به شورای فعلی داشته باشد.

دادگو با بیان اینکه بر اساس قانون شهرستان فردیس باید از کرج جدا شود، خاطرنشان کرد: با توجه به استدلال های موجود برای عدم جداسازی فردیس و سایر شهرک های اقماری، مشاوری تعیین شده تا این امر را مورد بررسی قرار دهد.

وی بیان کرد: اگر عملکرد مدیریت شهری کرج با سایر شهرداری ها مقایسه شود، شاهد کسب نمره خوبی توسط این نهاد خواهیم بود.

بررسی خسارت یک میلیاردی پروژه نیمه تمام قطار شهری کرج

در ادامه، محمدصادق باغستانی، عضو شورای شهر کرج با اشاره به لزوم توجه و تعیین تکلیف پروژه قطار شهری کرج، گفت: تاخیر در راه اندازی این پروژه با احتساب حقوق دست اندرکاران خسارت روزانه یک میلیارد تومان را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه این خسارت جدا از مشکلاتی است که در حوزه ترافیک، اتلاف وقت شهروندان و آلودگی هوا ایجاد شده، افزود: انتظار داریم سرنوشت و منافع شهروندان در پیچ و خم اداری و حقوقی و یا تعاملات سیاسی قرار نگیرد و در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، شاهد راه اندازی هرچه سریعتر قطار شهر کرج باشیم.

غفور قاسمپور، سخنگوی شورای شهر کرج نیز با اشاره به اینکه یک سال به زمان برگزاری انتخابات شورا و ریاست جمهوری باقی مانده و فضای کانیداتوری آغاز شده است، تصریح کرد: گاهی این اقدامات التهابی با تخریب اعضای کنونی شورا انجام می شود که در این زمینه همانگونه که اعضای شورا رصد می شوند باید اقدامات سایر افراد نیز مورد توجه قرار گیرند و برخورد قانونی با متخلفان انجام شود.

در ادامه جلسه علی ترکاشوند، شهردار کرج با اشاره به لزوم تعیین تکلیف و رفع مشکلات پروژه عمرانی مهرویلا که یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه های استان البرز محسوب می شود، گفت: برخلاف توافقاتی که انجام شده شخصی بدون دلیل مانع از اجرای این پروژه شده است.

وی با بیان اینکه برای برخورد با این موضوع با توجه به مواد قانونی موجود، راه برای اقدام قضایی برای شهرداری باز است، خاطرنشان کرد: علی رغم مشکلات موجود در نظر نداریم که از این فرصت استفاده کنیم چراکه زیبنده استان نیست.

افزایش ۲۰۰ هکتاری به مرکز دفع زباله کرج

شهردار کرج با تاکید بر اهمیت پروژه بزرگراه شمالی کرج که در کاهش ترافیک استان و در سطح ملی بسیار موثر است، ادامه داد: جلسات منظم هفتگی در این زمینه تشکیل می شود و بخشی از کار آغاز شده است.

وی با بیان اینکه از هر ۱۰۰ هزار خودرویی که از بزرگراه کرج - تهران عبور می کنند، ۷۰ هزار خودرو جذب استان می شوند، گفت: اگر احداث بزرگراه شمالی ۵۰ درصد ترافیک بزرگراه تهران - قزوین را کاهش دهد در کاهش ترافیک حوزه جنوب شهر کرج نیز می تواند موثر باشد..

ترکاشوند با اشاره به اینکه رسیدگی به نهرهای دلمبر و سیاه جوب وظیفه آب منطقه ای است اما این شرکت وظیفه خود را محدود به رودخانه کرج کرده چراکه آب آن به تهران منتقل می شود، خاطرنشان کرد: نگران این موضوع هستیم که در صورت وقوع سیل، به طور قطع در پایین دست دچار مشکل شویم.

شهردار کرج با بیان اینکه معاونت خدمات شهری در جلسات متعددی کارگروه کاهش آلودگی هوا بحث افزایش ۲۰۰ هکتاری به مرکز دفع زباله را مطرح کرده است، یادآور شد: با توجه به اینکه این محل با محوریت شهرداری کرج، مرکز دفع کل استان محسوب می شود که با توجه به حساسیت این مهم، درخواست می شود صورت جلسه ای که سبب تاخیر در اجرای این امر می شود، هرچه زودتر تنظیم و اجرایی شود.

اعتبار احداث پارک حیات وحش کرج صرف پروژه های دیگر شد

وی با بیان اینکه شهرهای اقماری و بهرداری ها سهم خود را برای دفع زباله پرداخت نمی کنند، بیان کرد: انتظار می رود تدبیری در این حوزه صورت گیرد چراکه این مبلغ نباید از سهم مردم شهر کرج پراخت شود.

ترکاشوند در مورد بحث واگذاری زمین برای انتقال صنوف مزاحم به خارج از شهر، گفت: ساماندهی این موضوع ضروری است.

وی با اشاره به در نظر گرفتن ۳۰۰ هکتار زمین برای احداث پارک حیات وحش در کرج، گفت: متاسفانه به سبب عدم تحویل زمین توسط معاونت علمی و فناوری، اعتبار این امر در سایر پروژه ها هزینه شد.

شهردار کرج با اشاره به موضوع نهالستان قدیمی کرج، گفت: در حال حاضر یک میلیون اصله نهال در این مکان وجود دارد و با توجه به قانون برنامه پنجم مبنی بر تحویل نهالستانی های متروکه واقع در حریم شهرها به شهرداری ها، سازمان پارک ها و فضای سیز شهرداری کرج این آمادگی تامین نهال استان و سایر استان ها دارد.

وی گفت: با توجه به شرایط البرز و تهران و قرار گرفتن این دو استان در مسیر گسل زلزله و نیز تکمیل ظرفیت بهشت زهرا و گورستان ها، لایحه ای مبنی بر اینکه شهرداری کرج ۲۲۴ هکتار از اراضی را برای غرب استان تهران به شهرداری کرج تصویب شد که جلوی این کار گرفته شده است.

اختصاص ۹۰ میلیارد تومان برای احداث سوله های بحران در کرج

وی با بیان اینکه با تصویب شورای شهر ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی این محل تخصیص داده شده که اقدامات مناسبی انجام شود، نیازمند افزایش ۵۰ هکتار دیگر به زمین مورد نظر هستیم.

ترکاشوند با تاکید بر اینکه شورای شهر کرج در مجموع ۹۰ میلیارد تومان برای ایجاد سوله های بحران در نظر گرفته که در بخش نخست ۱۸ میلیارد آماده شده است، گفت: آمادگی لازم از سوی مدیریت شهری کرج برای انجام اقدامات لازم در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به بحث حمل و نقل و ترافیک و لزوم ایجاد پارکومتر هوشمند، تصریح کرد: نیروی انتظامی ۱۰ نفر از پرسنل را به عنوان پارکبان در نظر گرفتند که از مردم وجه دریافت می کنند، در حالی که این وجه غیرقانونی است، چراکه مرجع تصویب این موضوع شورای شهر است.

شهردار کرج در پایان سخنان خود، بیان کرد: ضرورت ساماندهی تاکسی های شهرهای همجوار در شورای ترافیک استان، آمادگی برای احداث خط «بی.آر.تی»، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده از جمله موردی است که در دستور کار شهرداری کرج قرار دارد.

وزارت کشور به دنبال حفظ استقلال شهرداری ها است

در ادامه این جلسه هیربد معصومی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندر البرز با بیان اینکه بحث واریز درآمدهای شهرداری به خزانه و به عبارتی دولتی شدن شهرداری ها با اصلاحاتی نیاز دارد، گفت: وزارت کشور به دنبال حفظ استقلال شهرداری ها است، تنها برای تنظیم درآمدها تدابیری اتخاذ شده که حساب ها در بانک مرکزی اصلاح شود این دستورالعمل در حال تهیه است.

معصومی با اشاره به تعیین تکلیف شهرداری فردیس، بیان کرد: بر اساس قانون باید این جداسازی انجام شود رسیدگی به این موضوع برای حفظ یکپارچگی شهرها و عدم ایجاد مشکلات درآمدی در آینده در دستور کار قرار دارد اما هنوز تصمیم در این زمنیه اتخاذ نشده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز یادآور شد: تعیین تکلیف مترو یکی از مهمترین دغدغه ها محسوب می شود که باید هرچه زودتر انجام شود، همچنین قرار گرفتن شهرهای اقماری مانند گرمدره و کمالشهر در حوزه شهرداری کرج به عبارتی پایین کشیدن تابلو شهرداری است که نیازمند دستورالعملی خاص است.

وی با اشاره به لزوم اجرای طرح جامع شهری در استان البرز گفت: مکاتبات لازم با شورای عالی شهرسازی برای برخی تغییرات انجام شد اما پاسخی دریافت نکردیم و تاخیر در اجرای این طرح بیش از این امکان پذیر نیست.

سرمایه گذاری خارجی در البرز طی دو سال گذشته ۳۶ برابر شده است

معصومی با بیان اینکه جلساتی برای رفع مشکلات مربوط به پروژه مهرویلا تشکیل شده است، افزود: کارگروهی برای رفع موانع اجرایی کنارگذر شمالی نیز ایجاد می شود تا این بزرگراه تا یک سال و نیم آینده تحویل داده شود.

در ادامه این جلسه سید حمید طهائی، استاندار البرز نیز با اشاره به اینکه در مورد افزایش اختیارات شورا باید عملکردها و انجام مسئولیت ها و نیز ابعاد و سازو کار آن ارزیابی شود، بیان کرد: پس از حصر اقتصادی، هیئت های خارجی زیادی به استان البرز آمده و برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده اند که در این زمینه باید استفاده از علم روز، قرار دادن کالا ها در سبد توزیع و صادرات کالاها را مد نظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری خارجی در البرز طی دو سال گذشته ۳۶ برابر شده است، خواستار ارائه طرح هایی با نگاه کارشناسی از بُعد مالی و اقتصادی شد.

استاندار البرز با تاکید بر لزوم در نظر گرفتن درآمد مستمر از سوی شهرداری ها برای شهر گفت: توجه به گسترش و توسعه فضای سبز و نیز عمل به شعار سال و تاکید بر استفاده از تولیدات داخلی باید مورد توجه قرار گیرد.

تعطیلی پنجشنبه ها در البرز پیگیری می شود

طهائی با اشاره به لزوم ارتقا سرانه های ورزشی در استان البرز یادآور شد: هرچه امکانات تفریحی مناسب در اختیار جوانان قرار داده شود، آسیب های اجتماعی کاهش می یابد که این امر باید به عنوان پیوست اجتماعی طرح ها مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین در مورد تعطیلی پنجشنبه ها در استان البرز، گفت: تعطیلی پنجشنبه ها در البرز به سبب غیرقانونی بودن لغو شد چرا که جز شهر تهران، سایر استان ها باید در ۶ روز هفته ۴۴ ساعت کار کنند.

استاندار البرز در پایان با بیان اینکه از لغو این مصوبه تمکین کردیم، ادامه داد: با توجه به اینکه اگر بنا به تعطیلی باشد باید در همه کلان‌شهرها این اتفاق بیفتد اما به سبب مشکلات موجود و همچنین آلودگی هوا، پیگیری برای تعطیلی مجدد پنجشنبه ها در البرز انجام می شود که امید است نتیجه بخش باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده