ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: میراث فرهنگی ناملموس مورد غفلت واقع شده است

به گزارش ایرنا اسماعیل ایدنی سه شنبه در نخستین کنگره حکمت و خرد جندی شاپور با موضوع شکوفایی پزشکی ایرانی - اسلامی و بزرگداشت حکیم علی بن عباس اهوازی در سرسرای شهدای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: ما به عنوان ایران اسلامی از پیشنیه ارزشمندی برخوردار هستیم و در بخش میراث فرهنگی دو بخش فیزیکی و ملموس شامل بناها،و ناملموس یا معنوی مورد توجه است.
وی افزود: ما گنجینه ارزشمندی از میراث فرهنگی ناملموس یا معنوی داریم و خصوصیات فرهنگی آداب ایرانی تا تاریخ علم در این سرزمین نشان می دهد که ما باید اهتمام ویژه به میراث ناملموس داشته باشیم.
ایدنی ادامه داد: بازگشت به تاریخ جندی شاپور به عنوان نمادی از میراث فرهنگی ناملموس ایران و تداوم آن تا قرن چهارم و در دوره اسلام، نشان می دهد داشتن سرمایه های گرانقدر می تواند منشا هویت یابی، اعلام استقلال معنوی و فرهنگی جامعه ما در رویارویی با فرهنگ های ناآشنا با خصوصیات ملت و ویژگی های منطقه ای ما باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بسیاری از آسیب های اجتماعی در کشورهای در حال توسعه ناشی از رویارویی غیر نظام مند با آن فرهنگ است.
وی افزود: هدف از برگزاری این کنگره این است که در دانشگاه، بستری برای بازگشت به هویت اصلی ایجاد شود و بدانیم سرچشمه های تاریخ علم و تاریخ پزشکی در ایران اسلامی بوده است.
ایدنی در خصوص ویژگی های بیمارستان و دانشگاه جندی شاپور اظهار کرد: نخستین ویژگی بیمارستان جندی شاپوراین است که به عنوان محلی برای تبادل علم بوده، و از مهمترین ویژگی های فرهنگی ما، ظرفیت تعامل و داد و ستد علمی و فرهنگی با جهان و حفظ هویت فرهنگی است.
وی گفت: علی بن عباس اهوازی، زکریای رازی و ابن سینا، نگاه ملموس و تجربه گرایانه به یافته ها داشته اند که برخاسته از فرهنگ قرآنی است و توصیه دین و دانشمندان مراجعه به پدیده های طبیعی برای افزایش دانش است.
وی با تاکید بر اینکه علم آفرینی در دانشگاه جندی شاپور و در دانشمندان ما وجود دارد افزود: کتب ابوعلی سینا به عنوان کتاب های درسی در دانشکده های پزشکی اروپا تدریس می شد بنابراین ما کشوری با پیشینه تولید علم و علم آفرینی هستیم.
ایدنی خاطرنشان کرد: امروز هم نباید از قافله تولید علم عقب بمانیم و خوشبختانه نتایج تحقیقات پایگاه های استنادی مختلف نشان می دهد ایران در منطقه خاورمیانه شرقی، پیشرو در تولید علم است.
دبیر این کنگره نیز اظهار کرد: در این کنگره 30 نفر از چهره های علمی صاحب نام کشور و 132 نفر شرکت کننده آزاد حضور داشتند.
فروغ نامجویان افزود: 86 مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده که 9 مقاله سخنرانی، 72 پوستر و 13 مقاله برای چاپ در مجله های علمی پذیرفته شدند.
علی بن عباس اهوازی معروف به مسعودی یا ابن المجوس پزشک و روانشناس برجسته ایرانی سده چهارم هجری بود.
وی از بزرگ‌ترین پزشکان دولت آل بویه بود و پزشک شخصی عضدالدوله فنا خسرو بود.
بزرگترین اثر وی کتاب 'ملکی' است که تقدیم به فناخسرو کرد و در 20 فصل نگاشته شده است که 10 فصل اول آن مقدمات نظری و 10 فصل دیگر بر جنبه های عملی پزشکی تاکید دارد.
طبق مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور دزفول ، نخستین نظام نامه آموزش عالی در 1800 سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفت.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی در این شهر تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
این کنگره 28 تا 30 اردیبهشت در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در حال برگزاری است.
3004/ 6037

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده