ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بنزین باکی 75هزار تومن؟

 روز گذشته پس از اینکه منابع خبری از احتمال 1500 تومان شدن هر لیتر بنزین خبر دادند و برخی مسوولان نیز آن را تکذیب کردند، گزارشی مردمی به این سوالات که آیا با تعیین قیمت 1500 تومان برای هر لیتر بنزین مازاد سهمیه موافق هستید؟ و تعیین چند لیتر سهمیه در هر ماه را مناسب می دانید؟ به این موضوع با نگاه افکار عمومی نگریسته است. فرآوری: طاها رها - بخش اقتصاد تبیان بنزین

 روز گذشته پس از اینکه منابع خبری از احتمال 1500 تومان شدن هر لیتر بنزین خبر دادند و برخی مسوولان نیز آن را تکذیب کردند، گزارشی مردمی به این سوالات که آیا با تعیین قیمت 1500 تومان برای هر لیتر بنزین مازاد سهمیه موافق هستید؟ و تعیین چند لیتر سهمیه در هر ماه را مناسب می دانید؟ به این موضوع با نگاه افکار عمومی نگریسته است.
در حالی قیمت 1500 تومان برای هر لیتر بنزین مازاد اعلام شد که سلسله ای از تأییدها و تکذیب ها را به همراه داشت. قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به نقل از سجادی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی، قیمت 1500 تومان اعلام کرد اما کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش این موضوع را تکذیب کرد. با این حال، با توجه به الزام مجلس درخصوص بازگرداندن نظام دو نرخی به ساختار عرضه بنزین کشور به نظر می رسد طی روزهای آینده قیمت دوم بنزین از سوی مقامات اجرایی شود.
از سال 1357 تاکنون قیمت بنزین 11 بار دستخوش تغییر شده است. در حالی که از ابتدای سال 1357 تا سال 1386 قیمت بنزین به طور متوسط هر چهار سال یک بار دستخوش تغییر شده و افزایش یافته است، اما از سال 1386 به بعد که برنامه سهمیه بندی به مرحله اجرا گذاشته شد، هر دو سال یک بار بهای این فرآورده نفتی تغییر کرده است.
تعیین قیمت بنزین در حالی در دستور کار دولت قرار دارد که مقامات دولتی پیش از این بر تک نرخی ماندن بنزین و همچنین عدم افزایش قیمت آن در سال جاری تاکید کرده بودند. نمایندگان با استناد به ضرورت تداوم استفاده از کارت سوخت، خواستار تعیین سهمیه و همچنین قیمتی برای بنزین مازاد بر مصرف شدند. بنزین در بسیاری دیگر از کشورها چند نرخی است اما این چند نرخی بودن به سهمیه بندی و تعیین نرخ از سوی دولت بازنمی گردد.

در آمریکا، کانادا و بسیاری کشورهای غربی، توزیع بنزین توسط بخش خصوصی انجام می شود؛ از این رو شرکت ها و جایگاه های سوختگیری برای جذب مشتریان نسبت به عرضه بنزین ارزان تر یا بنزین باکیفیت تر اقدام می کنند.
علی، یکی از کارکنان یک جایگاه سوختگیری در منطقه ولنجک در پاسخ به این سوال که آیا قیمت 1500 تومان را برای بنزین مناسب می دانید یا خیر؟ گفت: فکر می کنم قیمت بالایی باشد. وقتی هر لیتر بنزین 1500 تومان شود، به این معنی است که یک باک خودرو 75 هزار تومان می شود. این پول مبلغ بسیار زیادی است. البته در منطقه ما که بیشتر خودروسواران بنزین سوپر می خرند، شاید مشکلی پیش نیاید اما فکر می کنم کلاً برای خودرودار سخت است که ماهانه یک باک به این قیمت بخرد.

تعیین قیمت بنزین در حالی در دستور کار دولت قرار دارد که مقامات دولتی پیش از این بر تک نرخی ماندن بنزین و همچنین عدم افزایش قیمت آن در سال جاری تاکید کرده بودند. نمایندگان با استناد به ضرورت تداوم استفاده از کارت سوخت، خواستار تعیین سهمیه و همچنین قیمتی برای بنزین مازاد بر مصرف شدند. بنزین در بسیاری دیگر از کشورها چند نرخی است اما این چند نرخی بودن به سهمیه بندی و تعیین نرخ از سوی دولت بازنمی گردد.

محمد نوری، خریدار بنزین در این جایگاه نیز در خصوص این قیمت گفت: من معتقدم بنزین با کیفیت کنونی 1500 تومان نمی ارزد. قیمت 1500 تومان برای بنزینی خوب است که هوا را تا این حد آلوده نکند و مشکلی ایجاد نکند اما در عمل شاهدیم که این بنزین هم هوا را خراب می کند و هم خودرو را.
یکی از کارکنان جایگاه سوختگیری در منطقه سهروردی نیز در پاسخ به این سوال اظهار کرد: شیوه خرید بنزین و زمان سوختگیری در ماه های اخیر، پس از تک نرخی شدن بنزین کاهش یافته است اما موضوع این است که وقتی بنزین سهمیه بندی می شود، بازاری به راه می افتد که فعالیتش به نفع هیچ کس نیست.
او گفت: خیلی از تاکسی داران اواخر هر ماه مقابل پمپ بنزین می ایستادند و سعی می کردند سهمیه شان را با قیمت 100 تومان کمتر از جایگاه به فروش برسانند. حالا اگر بنزین 1500 تومان شود، این بازار دوباره به راه خواهد افتاد.
وی با تاکید بر اینکه تمایلی به اعلام نامش ندارد، گفت: ما هم شنیده ایم سهمیه قرار است 100 لیتر شود و قیمت بنزین نیز برای مازاد سهمیه 1500 تومان، اما فکر می کنم این قیمت برای مردم کمی بالا باشد.
او قیمت مناسب بنزین را با توجه به نرخ های جهانی 1000 تومان دانست و گفت: دستگاه های امنیتی باید مانع قاچاق بشوند وگرنه نمی شود به ریال پول درآورد و به دلار خرج کرد.
وی در جواب این سوال که معمولا خودروها برای خرید چه میزان بنزین در جایگاه سوختگیری توقف می کنند؟ گفت: قبل از سهمیه بندی بنزین در سال 1386 غالباً رانندگان باک هایشان را پر می کردند اما بعد از سهمیه بندی باب شد که بسیاری برای خرید 10 لیتر و 15 لیتر مراجعه می کردند. حتی برخی رانندگان جوان تر 5 لیتر و 7 لیتر هم می خریدند.
او تاکید کرد که در ماه های اخیر حجم خرید اندکی افزایش یافته بود اما ممکن است دوباره شاهد بازگشت روند پیشین باشیم.
از سوی دیگر، یکی از جایگاه داران در خیابان حافظ گفت: من معتقدم که بازگشت نظام دو نرخی دوباره به معنای خرید و فروش سهمیه و خرید بنزین در ظرف های سه لیتری و ... است.
او گفت: خریداران ما اغلب رانندگان تاکسی هستند. وقتی بنزین سهمیه ای خریدار داشت، ما به عینه می دیدیم که تاکسی داران بخشی از درآمدشان را از محل فروش سهمیه تامین می کردند و دیگر در شهر تردد نداشتند.
او در پاسخ به این سوال که چه قیمتی را برای نرخ دوم بنزین مناسب می دانید؟ گفت: من معتقدم بنزین تک نرخی 1200 تومان بهتر از دو نرخی با این وضعیت است. به نظر می رسد لازم است قیمت دوم بنزین و سهمیه طوری تعیین شود که نیازی به خرید و فروش سهمیه نباشد.
فرهاد نظری، کارمندی که برای خرید بنزین در جایگاه بود، در این خصوص اظهار کرد: من ماهانه یک میلیون و 800 هزار تومان حقوق می گیریم و هر ماه حدود 100 لیتر بنزین مصرف می کنم. اگر قرار باشد سهمیه همان 60 لیتر باشد، طبیعتاً من با هزینه های بالایی مواجه می شوم.


منابع: ایسنا/ الف.

[ منبع این خبر سایت تبیان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X