ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توسعه صادرات مد نظر سرمایه گذاران در فارس باشد

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، محمد علی افشانی در جلسه گردهمایی فرمانداران استان با بیان این كه همه توان فرمانداران در سالجاری باید صرف رفع مشكلات مردم شود، اظهار داشت:  باید تلاش كنیم وضعیت اقتصادی كشور بر مدار منطقی و درست گذشته برگردد.

وی شاخص ارزیابی فرمانداران را همانند گذشته میزان جذب سرمایه های بخش خصوصی اعلام كرد و ادامه داد: در شرایط پس از انتخابات باید تمام اولویت امسال فرمانداران، مسائل اقتصادی، جذب سرمایه گذاری و راه اندازی واحدهای صنعتی باشد.

استاندار فارس با تاكید بر این كه علیرغم محدودیت های فراوان، استان فارس دارای مزیت های زیادی است كه باید مورد استفاده قرار گیرد، ادامه داد: با همت و تلاش فراوان می توان با استفاده از پتانسیل های استان در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بخش زیادی از مشكلات را رفع كرد.

افشانی مدیریت را عامل اصلی موفقیت یا عدم موفقیت برشمرد و با بیان این كه مدیریت در زمینه موفقیت سازمان بسیار نقش آفرین است، گفت: با وجود این كه كاركنان و زیرمجموعه نتیجه نهایی را شكل می دهند اما خود مدیریت با داشتن چشم انداز مشخص و هدفداری، می تواند موجب موفقیت در كارها شود.

وی اقتصاد مقاومتی را دارای شاكله ای اصلی دانست و با اشاره به این كه چند موضوع اساسی در بندهای ۲۴ گانه ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی وجود دارد، افزود: اگر بتوانیم به خوبی به موضوعات اساسی در سیاست های ابلاغی توجه كنیم سایر بخش ها نیز قابل دسترسی هستند.

استاندار فارس یكی از موضوعات اساسی در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را درون زا بودن دانست و اظهار داشت: درونزا بودن به این معنا است كه از همه توان و امكانات داخلی كشور استفاده شود و منابع انسانی، فیزیكی و ارتباطات برای كمك به اقتصاد كشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به این كه آن چیزی كه در كشور است و می توان به اقتصاد كمك كند، درون زا بودن است، تاكید كرد: باید تكیه اقتصاد ما بر داشته داخلی باشد.

استاندار فارس برونگرا بودن را از جمله دیگر سیاست های اساسی در بندهای ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: محصولات در كشور بر اساس داشته ها تولید می شوند و از فناوری نوین استفاده می كنند تا بتواند در بازار رقابتی دنیا جایگاهی برای خود داشته باشند.

افشانی با بیان این كه دانش بنیان بودن یكی از سیاست های اساسی اقتصاد مقاومتی بوده و در دنیای امروز، بدون دانش سخن از اقتصاد، بی اساس است، اظهار داشت: دانش بنیان بودن به معنای استفاده از دانش بشری است و دانش تنها ثروتی است كه مالكیت بر آن غیر ممكن است؛ زیرا متعلق به همه جامعه بشری است.

وی با اشاره به این كه صادراتی بودن یكی دیگر از محورهای اساسی در اقتصاد مقاومتی است، افزود: برای این كه بتوانیم در بازار جهانی نقشی ایفا كنیم باید محصولاتمان دانش بنیان و مبتنی بر نیاز بازار تولید شود.

استاندار فارس بهره وری در حوزه های مختلف از مسائل درون سازمانی تا بیرون از سازمان را حائز اهمیت دانست و تاكید كرد: در استان فارس باید به فكر بهره وری آب باشیم و به این منظور باید تمام روش های سنتی آبیاری را كنار گذاشته و از روش های نوین استفاده كنیم كه در این راستا سال گذشته آبیاری در بیش از ۱۰ هزار هكتار از زمین های كشاورزی استان از شیوه های سنتی پرمصرف به روش های آبیاری نوین تغییر یافته است.

افشانی با تاكید بر این كه تنها زمانی می توانیم در بازار جهانی رقابت كنیم كه علم مبنای كار باشد، گفت: با وجود این كه در گذشته كنترل كیفیت و تضمین كیفیت مورد توجه قرار داشته است؛ اما امروز سیستم مدیریت كیفیت را در كنار تضمین كیفیت مستقر كرده اند.

وی تصریح كرد: سرمایه گذاری هایی كه انجام می شود باید از ابتدا به هدف صادرات انجام و بازار صادراتی آن باید هم اكنون مشخص شود تا بتوانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده كنند.

استاندار فارس خواستار معنی دار شدن ارتباطات با سایر كشورها به ویژه كشورهای منطقه شد و با اشاره به گردهمایی مشترك استانداران و سفرای جمهوری اسلامی در كشورهای دیگر، افزود: با ارتباطات خوبی كه از طریق سفرای كشور برقرار شده هیات های اقتصادی خارجی متعددی در هفته های اخیر به كشور وارد شده اند كه حاصل دیپلماسی به خصوص در شرایط پس از برجام است.

افشانی با بیان این كه همه اركان نظام در سطح شهرستان ها باید در زمینه اقتصاد مقاومتی با فرمانداران همكاری كنند، بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری در سطح ملی همه بخش های نظام باید با معاون اول محترم رئیس جمهور در زمینه اقتصاد مقاومتی همكاری كنند و در سطح استان ها نیز استانداران و در سطح فرمانداری ها نیز فرمانداران، مسئول هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از عملكرد فرمانداران در برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و صیانت از رای و نظر مردم، گفت: همچنان كه قبل از انتخابات انتظار داشتیم انتخابات به گونه ای سالم و با آرامش و امنیت برگزار شد كه فردای انتخابات، استان با هیچگونه مسئله امنیتی مربوط به انتخابات روبرو نبود.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X