ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند ایران به جای‌شان به عنوان دشمن اعراب معرفی شود

یک روزنامه مصری در مقاله‌ای با اشاره به نقشه رژیم صهیونیستی در طرح تجزیه و تقسیم کشورهای عربی در قالب «سایس پیکوی جدید» تاکید نوشت: رژیم صهیونیستی در راستای تحقق این هدف تلاش دارد ایران را به جای خود به عنوان دشمن اول اعراب به آن‌ها معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه «الاهرام» مصر در مقاله‌ای به قلم محمد السعید ادریس، رییس بخش مطالعات منطقه‌یی مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام با عنوان «سوالاتی درباره موج دوم تقسیم و تجزیه مجدد» با اشاره به شصت و هشمین سالگرد تاسیس رژیم صهیونیستی در فلسطین در سال 1948 به دنبال پیمان «سایس پیکوی» اول، بر نقش اساسی رژیم صهیونیستی در طرح دومین تجزیه و تقسیم کشورهای عربی در قالب «سایس پیکوی جدید» تاکید کرده است که اسراییلی‌ها آن را آغازی بر پیروزی «طرح صهیونیستی ابدی» خود بر «طرح وحدت عربی» به‌عنوان خطری برای موجودیت خود می‌دانند.

نویسنده این مقاله در ادامه نوشت: در طرح تقسیم اول، هدف از طرح صیهونیستی تشکیل «دولت اسراییل کوچک در فلسطین» بود، در حالی که هدف از طرح تقسیم دوم، دو هدف اصلی طرح صهیونیستی را محقق خواهد ساخت: اول ایجاد نظام‌ها و دولت‌های کوچک نژادی و مذهبی کاملا عاری از هویت تمدنی امت عربی و جایگزینی آن با هویت‌های فرعی نژادی و طائفه‌یی که پایانی بر مفهوم امت عربی خواهد بود. هدف دوم این که دولت اسراییل کوچک با مرزهای تنگ و محدود در فلسطین، می‌تواند مرزهای خود را به سوی «دولت اسراییل بزرگ از نیل تا فرات» از یک‌سو و از سوی دیگر برپایی دولت مادر طرح صهیونیستی و سپس تحمیل سیطره و سلطه منطقه‌یی بر کشورهای هم‌جوار خود شامل دولت‌های کوچک و نظام‌های نژادی و طائفه‌یی گسترش بدهد. این موج دوم تقسیم و تجزیه سرزمین‌های عربی ثمره ائتلاف صیهونیستی – آمریکایی است همانند موج اول که ثمره ائتلاف آمریکایی – اروپایی بود.

رییس بخش مطالعات منطقه‌یی مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام، با اعتقاد بر این که موج دوم تقسیم و تجزیه با حمله و سپس اشغال عراق در سال 2003 آغاز شد و سپس شاهد دعوت صریح آمریکا برای تشکیل «خاورمیانه بزرگ» بر مبنای «بازترسیم نقشه‌های سیاسی» یا بازتقسیم کشورهای کنونی بوده‌ایم، ادامه داد: عراق به صحنه‌ای برای اجرای این توطئه تبدیل شد و با نابودی دولت عراق و ظرفیت‌های راهبردی آن، نقطه پایانی بر خطر راهبردی احتمالی این کشور برای امنیت و موجودیت اسراییل رقم خورد و سپس با تحمیل قانون اساسی جدید مبتنی بر «سهم‌خواهی سیاسی» و آغاز درگیری طائفه‌یی سنی – شیعی و درگیری نژادی عربی – کردی در عراق، این طرح در فرصتی مناسب به کشورهای همسایه عراق صادر شد و تحولات کنونی سوریه و باز گذاشتن دست سازمان‌های تروریستی به خصوص داعش برای تحمیل واقعیت تقسیم مجدد عراق با حمایت از تلاش اکراد برای ایجاد فدرالیسم کردی در شمال سوریه، فدرالیسم کردی را به واقعیتی در شمال عراق تبدیل ساخته است.

سپس نتانیاهو با حضور در جولان بر انضمام ابدی آن به دولت اسراییل تاکید می‌کند تا توطئه دومین تقسیم اراضی عربی را تکمیل کند. هم‌زمان با آن طرحی از سوی وزیر دادگستری اسراییل به کنیست مبنی بر قرار گرفتن کرانه باختری زیر چتر قوانین و مقررات اسراییل ارائه شده که به معنی پیوستن کرانه باختری به دولت صهیونیستی است. همه این حوادث در سایه فقدان کامل بصیرت و هوشیاری و بیداری عربی نسبت به ارتباط اسراییل با روند نابودی منافع اعراب و غفلت از نقش اساسی اسراییل در دور دوم از بازترسیم و تجزیه مجدد اراضی عربی صورت می‌گیرد و حتی شاهد فضاسازی بی‌سابقه و فراهم کردن زمینه همکاری یا حداقل تفاهم عربی – اسراییلی هستیم.

«محمد السعید ادریس» با طرح این پرسش که چگونه شاهد چنین تغییر و تحولی در آگاهی و بصیرت و درک اعراب در قبال رژیم صهیونیستی علیرغم این همه نقش‌های ویرانگری که این رژیم علیه اعراب داشته، هستیم؟ افزود: بنیامین نتانیاهو به این سوال محوری و اساسی یا رمز عبور در روابط جدید عربی – اسراییلی با افشای «وجود منافع مشترک در ایستادن در مقابل دشمن مشترک یعنی ایران و تروریسم اساس این تغییر در موضع عربی در قبال اسراییل است». چگونه ایران به دشمن اعراب تبدیل شده آن‌هم بعد از روزگاری که حداقل این کشور متحد برخی از شما اعراب بود؟ و چگونه این دشمنی و خصومت عربی به ایران به این سطح از دشمنی اسراییل با ایران به‌عنوان تهدیدی موجودیتی تغییر و توسعه یافته است؟ و این تروریسمی که به دشمنی رقیب یا جایگزین برای رژیم صهیونیستی در نزد اعراب تبدیل شده، از کجا آمده است؟ و مسوولیت اسراییل در بروز این تغییر و تحول چیست؟ و چگونه موج انقلابی عربی از اوج شکوفایی عربی به معرکه نابودی کشورهای عربی توسط تروریسم که در ورای آن تقسیم و تجزیه دوباره منطقه نهفته است؟ تا چه میزان اسراییل در حمایت از این تروریسم نقش دارد؟ سوال‌های مهمی که بدون پاسخ گفتن بدان نمی‌توانیم پازل موج دوم تقسیم و فروپاشی و تجزیه وحدت اعراب را بفهمیم و نمی‌توانیم از خواب غفلتی که ما اعراب در آن غرق شده‌ایم ، بیدار شویم در حالی که رژیم صهیونیستی شصت و هشتمین سالگرد تاسیس خود را جشن می‌گیرد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده