ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تلویزیون را هوشمندانه و هدفمند ببینید

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا ظهیر احمدی روز سه شنبه در نشست تخصصی «حکمت صدرایی، فلسفه ارتباطات معاصر؛ غفلت‌‏زدایی، غفلت‌‏زایی» در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت:‌ با توجه به جایگاه عمر و ارزش لحظات زندگی، باید به صورت مدیریت شده و هدفمند از تلویزیون استفاده کنیم.
مشاور طرح و برنامه صدا و سیما که به مناسبت 27 اردیبهشت روز جهانی ارتباطات سخن می گفت، بر ضرورت آموزش سواد رسانه ای تاکید کرد و گفت: نباید بی هدف روح خود را به تولیدات این رسانه بسپاریم. چون ارزش عمر ما بیش از آن است که تا این حد در اختیار رسانه قرار بگیرد.
وی با اشاره به الگوی انسان شناسی از دیدگاه ملاصدرا و همچنین فلسفه صدرایی و حکمت متعالیه گفت: فلسفه ارتباطات صدرایی به عنوان یک فلسفه مضاف مطرح است که چرایی ارتباطات را بیان می کند و آنچه که در این فلسفه مهم است، آگاهی و اقناع مخاطب است در حالی که در فلسفه غرب مهمترین هدف رسانه های ارتباطی مبنی بر سرگرمی و تفریح است.
احمدی افزود: حکمت متعالیه تلفیقی از حوزه های اندیشه فلسفی اشراق و مشاء و منابع دینی است که از طریق شاگردان ملاصدرا و نوصدرائیان مانند آیت الله حسن حسن زاده آملی و آیت الله عبدالله جوادی آملی گسترش یافته است
وی اضافه کرد: طبق این حکمت انسان برای سلوک خود باید چهار سفر را بپیماید که اولین سفر مربوط به برداشتن حجاب های ظلمانی و نورانی است.
این استاد دانشگاه همچنین گفت: ملاصدرا در فلسفه اجتماعی معتقد است انسان در درون خود گرایش به زندگی اجتماعی دارد و سیر و سلوک باید بر مبنای شریعت صورت گیرد و رسیدن به عرفان بدون شریعت ممکن نیست و عمر انسان در انسان شناسی صدرایی از ارزش ویژه ای برخوردار است.
وی افزود: بر اساس این استدلال و حرکت جوهری جهان هستی رو به رشد و همواره در حال تحول است که این تحول در ذات و جوهر انسان نیز وجود دارد و حتی در حوزه رسانه باید محتوای پیام و حوزه مخاطب رنگ و بوی متعالیه داشته باشد و حکمت صدرایی بر آن غلبه کند.
این استاد دانشگاه زنجان تاکید کرد: رسانه های ما باید از نظر نظام فکری و عقیدتی یک نظام فلسفی منسجمی را بپذیرد و با طبقه بندی برنامه ها و شبکه های تلویزیونی به گونه ای برنامه ریزی شود که هر برنامه ای در اختیار همه مخاطبان قرار نگیرد.

** غفلت زایی در رسانه های غربی
احمدی گفت: هرچند یکی از کارکردهای فلسفه غرب در رسانه های ارتباطی غفلت افزایی و غفلت زایی است ولی نمی توان از آن به عنوان هدف اصلی این رسانه ها یاد کرد در حالی که در فلسفه صدرایی مهمترین مساله تامل و تفکر در خود و غفلت زدایی از ساحت انسان است و انسان را در مراحل صیرورت به نقطه تعالی خود می رساند.
وی افزود: بر اساس نظریه های کارکردی رسانه های ارتباط جمعی می توان گفت مهمترین کارکرد این رسانه ها سرگرم سازی و پر کردن اوقات فراغت و همچنین تشویق و ترغیب به غفلت است.
احمدی همچنین از مکاتب مارکسیسم و فرانکفورت سخن گفت و افزود: در این دیدگاه ها به انسان به عنوان مشتری کالاهای غرب محسوب می شود تا از این طریق بتواند صنایع خود همچون سینما را ارائه کند و لذا در مکتب فرانکفورت مخاطب این رسانه ها به صورت تک بعدی رشد می کنند.

** خطرات تلویزیون به روایت اندیشمندان غربی
وی در ادامه با تطبیق یافته های علمی غرب در زمینه ارتباطات با فلسفه صدرایی گفت: فلسفه غرب در این زمینه بسیار غنی است ولی منابع پژوهشی در حوزه فلسفه ارتباطات صدرایی بسیار ناچیز است.
احمدی گفت: مجموعه مقالات فلسفه ارتباطات نوشته کنستاتین بودوریس و جان پولاکاس با ترجمه غلامرضا آذری و حسین کیان و مجموعه مقالات زیباشناسی و فلسفه رسانه با ترجمه حسن حسینی در این زمینه مطالبی را ارائه کرده است.
وی از نیل پستمن به عنوان یکی از مهمترین نویسندگان غرب در این زمینه یاد کرد و گفت: کتاب تکنوپولی که به معنای تسلیم فرهنگ در برابر تکنولوژی است با ترجمه صادق طباطبایی به عوارض این تسلط می پردازد و در کتاب زندگی در عیش و مردن در خوشی از همین نویسنده و مترجم به زوال فرهنگ در بستر عشرت در عصر رسانه های تصویری می پردازد.
احمدی افزود: پستمن در این کتاب معتقد است انسجام اعتقادی و باورهای انسان بر اثر استفاده از تلویزیون از بین می رود در حالی که در دوران فرهنگ کتابخوانی و مطالعه اینگونه نیست و به اعتقاد وی آنچه از تلویزیون پخش می شود خرافات و عوام زدگی است.
وی با اشاره به تحقیقات انجام شده درباره قتل دختربچه 6 ساله در ورامین گفت: این جنایت نشانگر آن است مخاطب تلویزیون تا چه اندازه تحت تاثیر فیلم های سینمایی قرار می گیرد و پستمن معتقد است معرفتی که از رسانه های تصویری ارائه می شود، بسیار حقیر بوده و گاهی خطرناک است، ‌به گونه ای که با عقل و اندیشه در ستیز است.
استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب افزود:‌ از آنجا که جذابیت بصری در تلویزیون نسبت به سایر رسانه ها بیشتر است، عواملی نیز باعث جذب مخاطب به آن می شود که از جمله این عوامل می توان به همزادپنداری اشاره کرد. یعنی مخاطب خود را در جایگاه قهرمان فیلم قرار می دهد.
وی افزود: کسی که ساعت های زیادی از عمر خود پای تلویزیون و شبکه های اجتماعی می گذراند به آرامی ارتباط خود را با دنیای واقعیت ها از دست می دهد و منزوی می شود و تلویزیون به اعتقاد اندیشنمدان غربی الهام کننده بی رحمی و بی قانونی در جامعه می شود.

** زوال کودکی در پای تلویزیون
احمدی همچنین گفت: پستمن کتابی به نام زوال کودکی در پای تلویزیون نوشته و تاکید دارد کودکی که طبق مقتضای کودکی خود باید به بازی و تفریح بپردازد و رشد کند،‌ ساعت ها پای تلویزیون می نشیند و از تجربه واقعیت های زندگی محروم می ماند.
وی از کتاب زمان مرگ ملت ها نوشته جیم نیلسون بلک یاد کرد و گفت: نویسنده در این کتاب به بررسی علل مرگ ملت ها پرداخته و عواملی همچون بحران بی قانونی، ترک دینداری، از دست رفتن نظام اقتصادی، سست شدن بنیان های فرهنگی، گسترش مادیگرایی و لذت گرایی و همچنین انحطاط و تباهی فرهنگی اخلاقی را از جمله این علل دانسته است.
این پژوهشگر اجتماعی تاکید کرد: نویسنده هنگام بیان انحطاط و تباهی فرهنگی اخلاقی به نقش تاثیرگذار رسانه های ارتباط جمعی به ویژه تلویزیون اشاره می کند.
دومین نشست از سلسله نشست‌های ارتباطات صدرایی با عنوان «حکمت صدرایی، فلسفه ارتباطات معاصر؛ غفلت‏زدایی، غفلت‏زایی» به همت پژوهشکده ارتباطات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با حضور کارشناسان علوم ارتباطات برگزار شد.
فراهنگ**1003**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X