ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نظریه نسبیت عام در سرتاسر تاریخ کیهان برقرار بوده! -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکامقالات فیزیک

آکاایران: بیگ بنگ: درست صد سال پس از ارائه ی نظریه ی نسبیت عام توسط آلبرت اینشتین، دانشمندان از حدود ۳۰۰۰ کهکشان باستانی نقشه برداری کرده و تایید کرده اند که این قوانین در روزگار آغازین کیهان هم برقرار بوده است.

,اثرهای نسبیتی,انبساط کیهان,انرژی تاریک,[categoriy]

نظریه نسبیت عام در سرتاسر تاریخ کیهان برقرار بوده

نظریه نسبیت عام در سرتاسر تاریخ کیهان برقرار بوده! -آکااثرهای نسبیتی,انبساط کیهان,انرژی تاریک,بررسی جایگاه کهکشان های باستانی,رصدهای کیهان شناسی,رصدهای کیهانشناختی,کارکرد کیهان,کارکرد نسبیت عام اینشتین,کهکشان,کهکشان قدیمی,کهکشان های باستانی,کیهان,کیهان شناسی,گذشته کیهان,گسترش کیهان,ماده تاریک,مقیاس کیهانی,نظریه نسبیت,نظریه نسبیت اینشتین,نظریه نسبیت عام,نقشه سه بعدی کیهان

آکاایران: نظریه نسبیت عام در سرتاسر تاریخ کیهان برقرار بوده!

به گزارش آکاایران: یک نقشه ی سه بعدی از کیهان در فاصله های دورتر از ۱۲ میلیارد سال نوری. بررسی جایگاه کهکشان های باستانی به گروهی از دانشمندان کمک کرد تا اعتبار نظریه ی نسبیت عام اینشتین، که شیوه ی پیچش فضا-زمان توسط گرانش را توصیف می کند را تایید کنند.

این کهکشان ها که ۱۳ میلیارد سال نوری از زمین دورند، در زمانی کمتر از یک میلیارد سال پس از بیگ بنگ ساخته شده اند. پژوهشگران یک نقشه ی سه بعدی (۳D) از جایگاه های این کهکشان ها پدید آوردند و به کمک آن تایید کردند که اثرهای نسبیتی در گذشته ی تاریخ کیهان همواره استوار و برقرار بوده، چیزی که نشان می دهد انرژی تاریک در گسترش کیهان نقش دارد.

این پژوهشگران به کمک تلسکوپ سوبارو در رصدخانه ی ملی اخترشناسی ژاپن در هاوایی، چگونگی گرد هم آمدن کهکشان های دوردست و سرعت جابجایی آنها در فضا را سنجیدند و اندازه گرفتند. آنها با بهره از تلسکوپ سوبارو نخستین بررسی فراگیر را روی کهکشان هایی به این دوردستی انجام دادند. این دانشمندان در بیانیه ای که روز ۲۶ آوریل در Publications of the Astronomical Society ژاپن منتشر شد، گفتند: « از میان رصدهای گوناگون کیهانشناختی، نقشه برداری از ساختارهای بزرگ-مقیاس ابزاری (روشی) بی اندازه نیرومند است.»

انرژی و ماده ی معمولی نمی توانند دلیل گسترش (انبساط) کیهان را توضیح دهند؛ به همین دلیل دانشمندان تاکنون برای توضیح چگونگی گسترش کیهان مفهوم انرژی تاریک را به عنوان سرشتی که همه ی فضا را در بر گرفته ولی به طور مستقیم آشکار نمی شود پیشنهاد داده اند. ولی نظریه ی دیگری که پیشنهاد شده این است که کارکرد نسبیت عام اینشتین با گذشت زمان ضعیف تر شده. بنابراین تایید برقراری نسبیت عام حتی در روزگار آغازین کیهان توسط این پژوهشگران، تاییدیست بر وجود انرژی تاریک. تپه ئی اوکومورا، یکی از رهبران این پژوهش از بنیاد کاولی برای فیزیک و ریاضی در دانشگاه توکیو می گوید: «ما نظریه ی نسبیت عام را دورتر از هر کس دیگری آزمایش کردیم. انتشار دستاوردهای ما ۱۰۰ سال پس از آن که اینشتین نظریه اش را ارایه داد یک امتیاز است.»

آکا ایران /

VN:F [1.9.22_1171]

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده