ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

راهكار جديد آموزش و پرورش براي جبران كسر بودجه؛ حياط مدارس مغازه می شود

۱۳۹۵/۰۲/۲۸ - ۱۶:۱۷ - کد خبر: 183129 راهكار جديد آموزش و پرورش براي جبران كسر بودجه؛ حياط مدارس مغازه می شود

سلامت نیوز: قرار است حياط مدارس به مكان‌هاي تجاري تبديل شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه روزان، قرار است حياط مدارس به مكان‌هاي تجاري تبديل شود! طرحي كه احتمالا قرار است نوع جديدي از خصوصي‌سازي را در مدرسه‌ها پياده‌سازي كند. همين طرح هاست كه نظام آموزش و پرورش ايران را به يكي از عجيب‌ترين نظام‌هاي آموزشي دنيا تبديل كرده است. اين نظام در عين حال كه با تمام توان به سمت خصوصي سازي حر كت مي‌كند، همزمان بخش بزرگي از آن خيريه محور است. از آن طرف مدارس غيرانتفاعي و غيردولتي هم با پول‌هاي كلاني كه از دانش‌آموزان مي‌گيرند، خدمات آموزشي ارائه مي‌دهند. خود وزارت آموزش و پرورش هم هر سال كاسه چه كنم دست گرفته و از بودجه كم‌اش مي‌نالد و مدعي است كه با اين بودجه فقط مي‌تواند حقوق كارمندانش را بدهد.


در حالي كه 30 درصد مدارس ايران به دست خيرين ساخته مي‌شود؛ سال هاست كه برنامه‌هاي توسعه به دنبال افزايش سهم مشاركت مردمي در تهيه مخارج مدرسه است. از سال 1368 كه اولين مدارس غيرانتفاعي بعد از انقلاب در ايران گشايش يافت، پاي خصوصي سازي هم رسما به آموزش و پرورش باز شد. از آن سال تا امروز تنها 10 درصد دانش‌آموزان در مدارس غيرانتفاعي ثبت‌نام كردند. بعد از شكست اين طرح، آموزش و پرورش به دنبال هيات امنايي كردن مدارس رفت. مدارسي كه با هدف ارتقاي سطح آموزشي ايجاد شد. اگرچه بارها گفته شده كه اين مدارس نبايد شهريه بگيرند،‌ اما عملا به نوعي مدارس غيرانتفاعي با شهريه كمتر تبديل شدند.


روز گذشته دو خبر از آموزش و پرورش منتشر شد كه بي پرده تر از هميشه از بي پولي اين وزارتخانه خبر مي‌دهد؛ گرچه خيرين تا به حال بر اساس كمك‌هاي انساندوستانه مدرسه مي‌ساختند از اين به بعد اين كمك‌ها در قالب خاصي خواهد بود. امضاي سند مشاركت موسسات خيريه در آمورش و پرورش راهي بود كه اين وزارتخانه براي تامين مالي بخشي از نيازهايش به آن متوسل شده است. در اين سند نحوه مشاركت و سرمايه‌گذاري موسسات بزرگ خيريه و افراد خير مشخص شده است. آموزش و و پرورش در اين سند قول داده به خيرين كمك كند تا قوانين دست و پاگير سرمايه‌گذاري در آمزو ش و پرورش و مدرسه سازي را از پيش پاي آنها بردارد.


فروش و تجاري سازي حياط مدارس هم خبر ديگري بود كه بيش از پيش كاسه چه كنم در دست اين وزارتخانه را به معرض ديد عموم مردم گذاشت. علي‌اصغر فاني، وزير آموزش و پرورش،‌ در مصاحبه با خبرگزاري فارس، در توجيه اين طرح گفته است: "ممكن است مدرسه‌اي حياط بزرگي داشته باشد كه بتوان 4 مغازه از گوشه مدرسه به سمت بيرون ساخته و منافعش را خرج مدرسه كرد. اين موضوع پيشنهادي است كه حتي مجلس به ما اجازه آن را داده است اما در حال مطالعه هستيم." وي از اين طرح به عنوان راهي براي افزايش بهره وري در آموزش و پرورش ياد كرده است.


در حالي وزارت آموزش و پرورش به دنبال كسب درآمد از حياط مدارس است كه امروز سرانه فضاي آموزشي به ازاي هر دانش‌آموز در مدارس كشور حدود 5 مترمربع است. به گفته رئيس سازمان نوسازي مدارس، ‌اين سرانه در مدارس دولتي از اين هم كمتر است و فاصله زيادي با سرانه استاندارد دارد. امروز آموزش و پرورش براي رهايي از مشكلات مالي به فكر فروش حياط مدارس است و به دنبال اين تا مدارس بيشتري هيات امنايي و پولي شوند و به دنبال خريد خدمت آموزشي است. معلوم نيست فردا به فكر فروش كجاي آموزش و پرورش و مدارس مي‌افتد تا كسر بودجه‌اش را جبران كند.

[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت سلامت نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X