ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تلاش برای دستیابی به عدالت و صلح در جهان با خشونت سازگاری ندارد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی آستان قدس، در دیدار ظهر سه شنبه، جمعی از اسقف‌های مسیحی بندیکت کشورهای اروپایی و آفریقایی با مدیر امور زائرین خارجی آستان قدس رضوی، بر لزوم تبادل آرا بین ادیان و مذاهب به ویژه روابط اسلام و مسیحیت تاکید کردند.

در این دیدار که روابط میان مسلمانان و مسیحیان محور گفتگو قرار گرفت، سید محمد جواد هاشمی نژاد اظهار کرد: با وجود همه اشتراکاتی که میان ادیان و مذاهب وجود دارد ما شاهد ایجاد تفرقه گروهی میان ادیان الهی هستیم.

مدیر امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی ادامه داد: ما شاهد تلاش برای دور نگاه داشتن اندیشمندان ادیان الهی از یکدیگر به دلایل گوناگون هستیم و تلاش می‌شود به جای نقاط مشترک به افتراق‌ها تکیه شود، در حالی که اشتراکات ادیان الهی بسیار زیاد است و همین سبب نزدیکی ملت‌ها می شود.

هاشمی نژاد با بیان اینکه هر نوع تبادل نظری با مسیحیت بسیار ثمربخش است، افزود: آنچه مهم است فضاسازی و ایجاد ارتباط با سایر ادیان است و هرچه بشریت به سمت معنویت سوق داده شود، در تححق آرمان‌های بشری نزدیک‌تر خواهیم شد.
وی اظهار کرد: این دیدار فرصت مغتنمی است تا مراکز فرهنگی سایر کشورها با یکدیگر متحد شده و این نیازمند ایجاد حلقه وصلی میان ادیان الهی است.

مدیر امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی در بخشی دیگر از سخنانش، اظهار کرد: سالانه قریب 3 میلیون مسلمان غیر ایرانی و 10 هزار توریست غیر مسلمان از اقصی نقاط دنیا به این مکان مشرف می شوند. 

وی ادامه داد: حرم مطهر رضوی، تنها زیارتگاه بزرگ ایران است که مستقل و با مخارج و نذورات مردمی اداره می شود و بیشترین مخارج آن نیز صرف ترویج فرهنگ اسلامی می شود.

هاشمی نژاد گفت: جای خالی ارتباط با سایر ادیان در این مکان مشهود است و ما امیدواریم با تداوم این ارتباطات بتوانیم جای خالی این فضا را جبران کنیم.

امیدواریم تعامل بین مسیحیان و مسلمانان در سال‌‌های آتی افزایش پیدا کند

در ادامه یکی از راهبان مسیحی و رهبران کلیسای کاتاولیک درکشور کنیا گفت: در کنیا رایزنی های فرهنگی بسیار فعال است و امیدواریم تعاملات بین مسیحیان و مسلمانان در سال‌‌های آتی افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: تلاش و خدمت برای دستیابی به عدالت و صلح در جهان با خشونت سازگاری ندارد و برای این امر لازم است که همه به برادری و مشارکت در جوامع پایبند باشند.

در این دیدار که جمعی از راهبان مسیحی بندیکت‌ جهان از کشورهای فرانسه، آلمان، کنیا و استرالیا حضور داشتند از موزه مردم شناسی و قرآن آستان قدس رضوی دیدن کردند.

شایان ذکر است؛ این افراد برای شرکت در هفتمین دوره گفتگوی کاتولیک و شیعه توسط موسسه بین المللی مطالعات اسلامی حوزه علمیه قم وارد ایران شده اند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده