ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اولین اطلس ایده های جدید و پیچیده درعلم ریاضیات گردآوری می شود

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از نیچر، این پروژه شباهت زیادی به جدول تناوبی عناصر دارد که با وجود مطرح شدن ایده اصلی آن، پس از دهه 1860 میلادی و مشارکت دانشمندان در تکمیل آن، به مرور روابط موجود بین عناصر مختلف شیمیایی به وضوح مشخص شد و درک صحیحی از دنیای عناصر را به دست داد.
محققان امیدوارند همین رویه در مورد پروژه LMFDB نیز ایجاد شود و با مشارکت محققان و دانشمندان اطلس جامعی از ایده ها و روابط زیربنایی موجود بین این ایده ها شکل گرفته و در نهایت به راهنمایی برای درک صحیح ارتباطات موجود بین حوزه های مختلف علم بدل شود.
اما برای طبقه بندی این مفاهیم نظری و انتزاعی از رویکردی موسوم به L-functions استفاده شده است. مانند جدول تناوبی، مفاهیم بنیادین ریاضیات نیز قابل دسته بندی هستند. این دسته ها با عناوینی همچون تابع L، منحنی بیضی شکل و فرم مدولار نام گذاری می شوند. این در حالی است که توابع L در تعیین مشخصات سایر مفاهیم، نقشی حیاتی شبیه به DNA دارند.
در حال حاضر حدود 20 میلیون مفهوم ریاضی بر اساس تابع L مرتبط با آن ها دسته بندی شده اند. هرچه تعداد ایده های ثبت شده در این بانک اطلاعاتی افزایش یابد، این جدول تناوبی، ارزش بیشتری برای محققان دارد. به طور خاص دو مورد از مهمترین مفاهیمی که دانشمندان به دنبال درک بهتر آن هستند و امیدوارند با استفاده از این بانک اطلاعاتی به آن دست یابند، شناسایی الگوهای موجود بین اعداد اول و روابط موجود بین فیزیک کوانتومی و ریاضیات است.
مهمترین مزیت این جدول تناوبی دسترسی آسان، سریع و همگانی به آن است تا هر شخص علاقمندی بتواند روابط عجیب موجود در علم ریاضیات را ببیند یا کشف کند.
علمی (6) **9259**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X