ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تولید 72 ریل باس در شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان

به گزارش ایرنا، مرتضی مقدمی روز سه شنبه در حاشیه چهارمین نمایشگاه بین الملل حمل و نقل ریلی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: براساس قراردادی که با راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شده است، این شرکت باید 150 واگن ریل باس را به راه آهن تحویل دهد که تاکنون 56 ریل باس تحویل شده و 72 واگن دیگر در خط تولید شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان (ایریکو) قرار دارد.
وی گفت: این قرارداد هشت سال پیش منعقد شد، اما به علت ترخیص نشدن قطعات وارداتی از کره جنوبی، ما نتوانستیم به تعهدات خود در این زمینه عمل کنیم زیرا کارفرما (راه آهن جمهوری اسلامی ایران) موفق نشد این قطعات را به موقع از گمرک ترخیص کند.
وی اضافه کرد: هنوز هم شرکت هیوندای کره جنوبی بابت این قطعات طلب زیادی از راه آهن دارد و دولت در صدد است با اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) نسبت به پرداخت طلب این شرکت کره ای اقدام کند.
وی گفت: هر چند که شرکت ایریکو سالیانه می تواند 100 واگن مسافری تولید کند و اگر تقاضا باشد این تعداد تا 200 واگن نیز قابل افزایش است اما به علت برخی مشکلات سال گذشته ما با 25 درصد ظرفیت خود کار کرده ایم.
مقدمی گفت: در حوزه واگن های باری نیز سال گذشته 105 واگن لبه بلند در این شرکت تولید شد و از 30 واگن لب کوتاه ذوب آهن اصفهان هم اکنون 16 واگن آن تحویل شده و 14 واگن باقی مانده در خط تولید شرکت ایریکو قرار دارد.
وی گفت: ایریکو برای تولید واگن های مترو قراردادهایی با خط 2 مترو کرج به تعداد 120 واگن و خط یک مترو شیراز به تعداد 135 واگن منعقد کرده است تا پس از تامین منابع مورد نیاز بتوانیم این واگن را برای سفارش دهندگان تولید کنیم.
وی گفت: شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان هم اکنون با انتقال تکنولوژی تولید بوژی (سیستم حرکتی) می تواند بوژی مورد نیاز تمام واگن های کشور را تولید کند و واردات آن از خارج می تواند محدودیت های زیادی را برای ما به وجود آورد.
مقدمی اظهار داشت: با این حال وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه ایریکو در چهارمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی تاکید کردند اجازه نخواهیم داد قطعات واگن هایی که در داخل تولید می شود مشابه آن از خارج از کشور وارد شود.
مدیرعامل شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان اظهار داشت: تعرفه پایین 15 درصدی واردات واگن سبب شده است شرکت های ایرانی برای خرید واگن از خارج از کشور علاقه زیادی نشان دهند و این می تواند واگن سازان را با مشکلات زیادی مواجه کند.
مقدمی گفت: شان و شخصیت ملت ایران نیست که واگن های از رده خارج شده را از خارج وارد و پس از بازسازی در خطوط ریلی استفاده شود. منابع مالی محدود و سفارش بسیار کم ، تولید واگن را در کشور با چالش های زیادی مواجه کند.
وی گفت: هر چند که عزم و اراده دولت حمایت از صنایع ریلی در داخل است اما مکانیزم و روش های مناسبی برای حمایت از واگن سازان داخلی وجود ندارد.
مقدمی افزود: واگن سازان داخلی می توانند با واگن سازان خارجی رقابت کنند و باید با ارایه راهکارهای مناسب جذابیت خرید واگن از شرکت های خارجی کمتر شود.
وی با بیان اینکه پایین بودن تعرفه جذابیت را برای خرید واگن از شرکت های خارجی بیشتر کرده است گفت: در صورتی که منابع مالی در اختیار واگن سازان داخلی قرار گیرد می تواند توسعه صنایع ریلی را در کشور فراهم کند.
مقدمی با اشاره به ظرفیت تولید واگن های مترو در داخل کشور اظهار داشت: بین 50 تا 60 درصد تجهیزات این واگن ها باید از خارج از کشور وارد شود اما قیمت تمام شده بین بیش از 35 تا 40 درصد باقی مانده در صورتی که در داخل تولید شود، قیمت آن هشت درصد کمتر از مشابه خارجی خواهد بود، زیرا بدون تامین قطعات مورد نیاز از خارج نمی توانیم این واگن ها را در کشور تولید کنیم.
وی در پایان با اشاره به طلب این شرکت از راه آهن جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: هم اکنون طلب شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان از راه آهن جمهوری اسلامی ایران به 90 میلیارد ریال رسیده و طلب ارزی این شرکت نیز حدود پنج میلیون دلار است.
اقتصام**1108**3061**1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده