ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

415 روستا در خراسان جنوبی با تانکر سیار آبرسانی می شود

علی اکبر بسکابادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آبرسانی به این روستاها، توسط 29 تانکر سیار به میزان 23 هزار و 821 متر مکعب آب انجام می شود.
وی اعتبار مورد نیاز به برای خرید تانکر سیار را 35 میلیارد ریال و ایجاد زیرساخت ها اعم از خرید مخزن و احداث جایگاه های مناسب را 15 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: با توجه فرا رسیدن فصل تابستان و گرمی هوا پیش بینی می شود تعداد روستاهایی که با تانکر آبرسانی می شود به 440روستا افزایش یابد.
بسکابادی یادآور شد: برای افزایش تانکر سیار آبرسانی به روستاهای استان، 30 میلیارد ریال و ایجاد زیر ساخت هایی مانند خرید مخزن و احداث جایگاه های مربوط به آبرسانی 15 میلیارد ریال مورد نیاز است.
وی گفت: برنامه ریزی شده با توجه به اعتبارات، 60 روستا در سال جاری با تامین آب از گردونه آبرسانی سیار حذف شوند.
به گفته این مسئول، روزانه به ازای هر نفر 15 لیتر آب به این روستاها حمل شده، اما در حالت عادی حداقل نیاز یک نفر برای آب شرب و بهداشتی 75 لیتر است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 64 مجتمع آبرسانی در روستاهای استان در دست ساخت است اظهارکرد: در این ارتباط ساخت 25 مجتمع در سال 94 تامین اعتبار شده و 38 مجتمع دیگر توسط شرکت مهندسی مادر تخصصی شرکت آب و فاضلاب انجام می شود.
وی ضریب بهره وری از آب شرب سالم در روستاها را 71 درصد اعلام کرد و گفت: این ضریب در صورت راه اندازی 64 مجتمع آبرسانی و تامین آب 50 روستا به 97 درصد می رسد.
وی با اشاره به اینکه هدر رفت آب در شبکه های آب روستایی استان 29 درصد است، متذکر شد: باید میزان هدر رفت آب در پایان برنامه ششم توسعه به کمتر از ۲۵ درصد کاهش یابد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با اشاره به بحران آب در استان، تصریح کرد: نباید بیش از ظرفیت دشت ها برداشت آب صورت بگیرد و در صورت تداوم اضافه برداشت ها در سال های آینده شاهد از بین رفتن این منابع آبی خواهیم بود.
بسکابادی با بیان اینکه مدیریت صرفه جویی آب توسط مردم و دولت از هدر رفت آب جلوگیری می کند گفت: باید مدیریت مصرف آب در استان توسط تمامی کاربران کشاورزی، شرب و بهداشتی انجام شود.
وی با اشاره به اینکه درخواست این شرکت برای تعیین ضریب عدم امکان تامین منابع آب به وزارت نیرو داده شده است، افزود: ادامه خشکسالی ها موجب شده در برخی از دشت های استان امکان تامین آب نباشد از این رو هزینه تامین آب به شدت افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه در برخی از روستاها که آب وجود ندارد باید از راه دور آب تامین شود، گفت: سرانه برخورداری آب در استان بسیار گران قیمت است.
وی یادآور شد: هم اکنون 129 هزار مشترک آب روستایی در خراسان جنوبی وجود دارد که از این تعداد 120 هزار مشترک فعال هستند و حدود 10 هزار دیگر به علت خشکسالی کنتور آب آنها راکد شده است.
به گفته مدیرکل امور روستایی استانداری خراسان جنوبی، بر اساس سرشماری سال 90 سه هزار و 555 آبادی و یک هزار و 883 روستا دارای سکنه در استان وجود دارد.
در حال حاضر 43 درصد جمعیت استان در روستاها سکونت دارند و شرکت آب و فاضلاب روستایی تنها تعهد تامین آب شرب روستائیان را بر عهده دارد.
6054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده