ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حل اشتغال و توسعه سرخس در گرو تبدیل منطقه ویژه اقتصادی به منطقه آزاد

حسین سنجرانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد می تواند در مدت کمتر از دو سال برای بیش از 35 هزار نفر اشتغال ایجاد کند و استان خراسان رضوی و کشورهای همسایه از مزایای آن بهره مند شوند.
وی اظهار کرد: نهاد ریاست جمهوری اعلام کرده است که از 100 شاخص در نظر گرفته شده برای تبدیل یک منطقه ویژه اقتصادی به منطقه آزاد، شهرستان سرخس از 90 شاخص برخوردار است.
وی گفت: تبدیل منطقه ویژه اقتصادی به منطقه آزاد مستلزم اتصال این منطقه به مرز و تملک هشت هکتار زمین در روستای پایین دست است که مردم آن روستا نیز تعامل مناسبی برای واگذاری زمین ها دارند.
سنجرانی افزود: از آنجا که بیش از 90 درصد زمین های شهرستان سرخس موقوفه آستان قدس رضوی است، به متولیان این آستان مقدس نیز اطمینان داده ایم که واگذاری زمین ها و سرمایه گذاری در آن منجر به ارزش افزوده مستقیم خواهد شد.
وی اظهار کرد: بهره برداری از جاده مشهد – سرخس، تعامل مردم بومی منطقه و مسئولان آستان قدس در تملک زمین ها و رفع موانع دیگر در حال انجام است تا منطقه ویژه اقتصادی سرخس پس از سالها به منطقه آزاد تجاری تبدیل شود.
وی گفت: تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد در دبیرخانه مناطق آزاد تصویب شده و در دوره جدید مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف خواهد شد.

* جاده ترانزینی مشهد – سرخس نیازمند اعتبار
فرماندار سرخس افزود: کار مطالعاتی جاده مشهد – سرخس در سال 1380 به پایان رسید و ساخت همه قطعات این مسیر تا گردنه های مزداوند به پایان رسیده و حدود 12سال است که اعتبارات ناچیز در این بخش اختصاص می یابد.
وی اظهار کرد: ساخت جاده در گردنه های مزداوند به دو تونل برخورد کرده که تونل اول به طول 300 متر و تونل دوم به طول 500 متر بازگشایی شده است.
وی ادامه داد: اعتبارات عمرانی این پروژه به دلیل مشکلات مالی دولت در سالهای 92 و 93 محقق نشد لذا از آنجا که 20 هزار خانواده وزارت نفت از مزایای این جاده بهره مند می شوند، با پیگیری های انجام شده مقرر شد 30 درصد از اعتبارات این پروژه در سال گذشته از سوی وزارت نفت تامین شود.
سنجرانی افزود: قرارگاه خاتم الانبیا (ص) سپاه پاسداران نیز به عنوان پیمانکار اعلام آمادگی کرده است که پس از تزریق اعتبار لازم در سال جاری، در کمتر از یک سال بخش قابل توجهی از این جاده را بسازد.

* تحکیم تعامل با آستان قدس رضوی در دوره تولیت جدید
فرماندار سرخس اظهار کرد: در دوره تولیت جدید نامه ای از سوی فرمانداری به آستان قدس رضوی ارسال شد که با دستور حجت الاسلام رئیسی کارگروهی در این آستان برای رفع مشکلات مربوط به تملک اراضی در سرخس تشکیل گردید.
وی گفت: در این کارگروه پیشنهادات اعضا در جهت پیشبرد منافع مردم ضمن حفظ مسائل شرعی و قانونی در حوزه موقوفات مطرح شد که عمده این پیشنهادات هم راستا با دغدغه های مدیران این شهرستان بود.
وی افزود: آستان قدس رضوی خدمات گسترده ای در سرخس داشته و اقدام به ساخت منطقه ویژه اقتصادی، فرهنگسرا و حوزه علمیه کرده است اما برخی مسائل در سالهای گذشته مانع تعامل سازنده بین مردم، مسئولان پایین دستی آستان قدس رضوی و مدیران شهری سرخس شده بود.
فرماندار سرخس اظهار کرد: اگر منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه ویژه آزاد تبدیل شود بسیاری از دغدغه ها و مشکلات در این زمینه برطرف می شود.

* حل مشکلات مبادلات مرزی ترکمنستان و ایران مستلزم قراردادهای جدید
سنجرانی گفت: قرارداد مربوط به مبادلات مرزی در قالب تردد یا تبادل کالا بین ایران و ترکمنستان مربوط به شوروی سابق است زیرا این کشور پیشتر بخشی از شوروی بود.
وی افزود: این قرارداد در سالهای گذشته به پایان رسیده و کشور ترکمنستان خواستار برقراری مبادلات مرزی در قالب توافق ها و پروتکل های جدید است لذا طی مکاتبات جدید با وزارت امور خارجه مقرر شده این مشکل در قالب توافق نامه دو جانبه حل شود و مردم کماکان به صورت پاس مرزی تا شعاع 35 و 50 کیلومتر تردد را انجام دهند.
وی اظهار کرد: سهمیه عبور کامیون های ترانزیتی ایران و ترکمنستان در مرز سرخس برای هر کشور روزانه 230 دستگاه کامیون است اما به دلیل موانع و محدودیت های متعدد به طور متوسط کمتر از این تعداد دستگاه روزانه از مرز عبور می کنند.
وی نبود دستگاه ایکس – ری در گمرک سرخس و وجود پل یک طرفه در مرز را از دلایل کاهش تردد کامیون ها برشمرد و گفت: ساخت پل دوم بین سرخس و ترکمنستان با اعتبار 150 میلیارد ریال به طول 96 متر و عرض 10 متر از اواخر سال گذشته آغاز شده که به صورت رفت و برگشت است.
فرماندار سرخس خاطر نشان کرد: در اسفند ماه سال گذشته طی سفر رئیس جمهوری به ترکمنستان، مقرر شد حجم مبادلات تجاری بین ایران و ترکمنستان از چهار میلیارد دلار فعلی به بیش از 60 میلیارد دلار طی 10 سال افزایش یابد.
وی افزود: تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد و رفع موانع ترانزیتی در مرز افزایش مبادلات تجاری بین ایران و ترکمنستان را محقق می کند.
وی با اشاره به رشد 230 درصدی ترانزیت باری در سرخس طی سال گذشته گفت: پارسال 2.5 میلیون تن کالای ترانزیتی در مرز سرخس مبادله شد که از این میزان یک میلیون و 800 هزار تن ترانزیت ورودی بود.
وی اظهار کرد: در سال گذشته گمرک سرخس یک میلیون و 800 هزار تن ترانزیت ورودی، 900 هزار تن ترانزیت خروجی، 306 هزار تن کالای صادراتی و 196 هزار تن کالای وارداتی داشته که بی سابقه بوده است.

* راه اندازی فرودگاه الماس سرخس در گرو سرمایه گذاری بخش خصوصی
فرماندار سرخس گفت: فرودگاه بین المللی الماس سرخس واقع در محدوده گمرکی و قانونی منطقه ویژه اقتصادی سرخس با امتیاز مرز هوایی و باندی به طول تقریبی چهار کیلومتر و عرض حدود 60 متر، قابلیت فرود و پرواز انواع هواپیماهای پهن پیکر را دارا می باشد.
وی افزود: فرودگاه الماس سرخس به دلیل پاره ای از مشکلات نیمه فعال است اما دو یا سه شرکت بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده اند که این فرودگاه را فعال سازند.
وی اظهار کرد: سرمایه گذار بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده است که در صورت تامین شرایط لازم، پروازهای سرخس – مشهد – تهران، سرخس – مشهد - زاهدان، سرخس - مشهد - کویته، سرخس – مشهد – عسلویه و سرخس - گرگان را در این فرودگاه راه اندازی کند.

* سرمایه گذاری چینی ها و عمانی ها در مناطق گازی سرخس
فرماندار سرخس گفت: دو منطقه گازی تازه کشف در سرخس به نام 'توس' و 'عطار' وجود دارد که چینی ها و عمانی ها آماده سرمایه گذاری در آنها می باشند.
وی بیان کرد: دو شرکت بخش خصوصی از چین و عمان در انتظار انعقاد قرارداد با وزارت نفت هستند تا در این دو منطقه گازی کشف شده سرمایه گذاری کنند که تحقق سرمایه گذاری آنها فقط در منطقه گازی توس می تواند برای دو هزار نفر به طور مستقیم و برای 10 هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کند.
سنجرانی افزود: مناطق گاز سرخس بیش از 61 میلیون تن گاز طبیعی مورد نیاز بیش از شش استان کشور را در سال تامین می کند در حالی که 40 روستای این شهرستان فاقد گاز است.
وی با اشاره به معدن آق دربند به عنوان بهترین معدن کک ایران در سرخس گفت: 50 درصد سهام این معدن متعلق به آستان قدس رضوی و باقی آن متعلق به بیش از هزار و 200 سهامدار از بین مردم است که از سال 1324 فعالیت داشته و برای 250 نفر از کارگران روستای آق دربند اشتغال ایجاد کرده است.
وی افزود: این معدن اینک با کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم می کند و مشکل آن از طریق ستاد تسهیل امور واحدهای تولیدی خراسان رضوی در حال برطرف شدن است.
شهرستان سرخس با جمعیت 88 هزار نفر در 145 کیلومتری شمال شرقی مشهد و
مرز ایران و ترکمنستان واقع است.
7489 / 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده