ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

محققان بین المللی: ذخایر ژنتیک گیاهی ایران در معرض تهدید جدی است

این گروه از محققان سه شنبه در حاشیه همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا
با اشاره به فرآیند تغییرات آب و هوایی در سطح جهان، شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیکی گیاهی ایران را که در برابر تغییرات جوی و خشکسالی مقاوم هستند، خواستار شدند.
رئیس کمیسیون ذخایر ژنتیکی گیاهی انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS) در این باره اظهار داشت: پدیده تغییرات آب و هوایی جهان تنها مختص ایران نیست اما با توجه به وجود ذخایر ژنتیک گیاهی کم نظیر در ایران، باید آن دسته از گیاهان مقاوم در برابر کم آبی و تغییر آب و هوا را شناسایی کرد و در حفظ و توسعه کشت آنها کوشید.
دامیانو آوانزاتو افزود: بایدبا شناسایی این ذخایر گیاهی، راه های جدید کشت و ارقام و گونه های جدید گیاهان و محصولاتی که با تغییر آب و هوا سازگار هستند، را شناسایی کرد و در شرایط خشکسالی از آنها بهره گرفت.
این صاحب نظر ایتالیایی گفت: بدون تردید به اشتراک گذاشتن اطلاعات محققان از سراسر جهان می تواند به حفظ و صیانت از ذخایر ژنتیکی گیاهی در ایران کمک کند.

** کمربندی شهرها نباید به اندازه شاهراه های نیویورک باشد
استاد دانشگاه آیداهو آمریکا نیز اظهار کرد: ذخایر ژنتیکی ایران گنجینه هایی هستند که اگر از بین بروند قابل جبران نیستند و البته باید با تاسف گفت که این ذخایر امروز در حال از بین رفتن هستند.
دکتر اسماعیل فلاحی با بیان این که راهکارهای عملی مختلفی برای جلوگیری از نابودی ذخایر ژنتیکی باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: باید از تخریب گسترده جنگل ها به بهانه جاده سازی و آتش سوزی ها جلوگیری شود و به طور همزمان، ایجاد مجموعه ای بزرگ از ذخایر ژنتیک گیاهی در ایران شکل گیرد.
این استاد دانشگاه افزود: برای ساختن شهر و جاده ها، شاهد هستیم که بخش زیادی از کوه ها تخریب می شود و ریزش های بیش از حد ایجاد می شود که باید جلوی این گونه اقدامات گرفته شود و هر گونه اقدامی برای ساخت جاده و شهرها با مشورت و بهره گیری از نظر متخصصان و دانشمندان علم باغبانی باشد تا ذخایر ژنتیک گیاهی از دست نرود.
فلاحی در پاسخ به پرسشی درباره سرعت از دست رفتن ذخایر ژنتیک گیاهی در ایران نسبت به روند جهانی گفت: ایران از اول، گنجینه جهانی ذخایر ژنتیک گیاهی بوده است اما سیر کاهش این ذخایر در این کشور، شتاب بیشتری نسبت به دیگر نقاط جهان دارد و باید با تمهیدهایی جلوی این وضعیت را گرفت.
وی ادامه داد: بی شک هیج مقام دولتی قصد ندارد که این ذخایر ژنتیکی را تخریب کند اما این مشکل را در شهرداری ها شاهد هستیم و هنگامی که یک روستا به شهر تبدیل می شود، اظهار می کنند که این شهر باید جاده کمربندی داشته باشد و آنگاه این جاده را از دل گونه های گیاهی عبور می دهند.
این استاد دانشگاه های آمریکا گفت: نباید به بهانه این که یک روستا بتازگی به شهر تبدیل شده است، جاده ای به اندازه شاهراه های ارتباطی در نیویورک ایجاد شود بلکه می توان به عرض کم برای ایجاد این جاده ها بسنده کرد.
فلاحی، ارائه آموزش های عمومی برای جلوگیری کردن از آلوده شدن طبیعت و رودخانه ها را گامی موثر در حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی در ایران دانست و گفت: با توجه به تاکید های بسیار صورت گرفته در کلام بزرگان دین و نظام مبنی بر اهمیت رعایت نظافت و پاکیزگی، باید این مفاهیم در جامعه بیش از پیش بازگو شود تا از این طریق از آلوده کردن رودخانه ها و ریختن زباله های سرطان زا در طبیعت جلوگیری شود.

** همکاری منطقه ای برای حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی
یک استاد دانشگاه کشور لبنان و مشاور پروژه های مطالعه و حفاظت ذخایر ژنتیکی گیاهی سازمان خوار و بار کشاورزی ملل متحد (فائو) نیز، همکاری های منطقه ای را برای حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی ضروری برشمرد.
دکتر لامیس چالاک در این باره گفت: ایران از جمله کشورهای غنی منطقه به لحاظ برخورداری از ذخایر ژنتیک گیاهی است که به طور مشخص، این ذخایر ژنتیک را در انواع میوه ها در این کشور مشاهده می کنیم.
مشاور پروژه های مطالعه و حفاظت ذخایر ژنتیکی گیاهی فائو گفت: هم اینک کشورهای ایران، لبنان، اردن و مصر در حال همکاری در زمینه بررسی ذخایر ژنتیکی گیاهی منطقه هستند تا با بهره گیری از این تلاش های مشترک، مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوایی برطرف شود.

** از بین رفتن گونه های گیاهی، آسیب بزرگی به طبیعت است
عضو انجمن باغبانی ایران هم بیان داشت: درسراسرجهان با مشکل گرم شدن زمین و آسیب های انسان بر طبیعت مواجه هستیم که باید با بهره گیری از ذخایر ژنتیک گیاهی بر مشکلات فراروی بشر فائق آمد.
دکتر مرتضی خوشخوی افزود: گیاهان زیادی در طبیعت وجود دارند که از ژن های مقاوم در برابر خشکسالی و بیماری برخوردار هستند و از بین رفتن آنها آسیب بزرگی است.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: کشورهای در حال توسعه دارای منابع غنی و ارزشمند ژنتیک گیاهی هستند که کشورهای پیشرفته با درک اهمیت این منابع، از آنها در تولید داروها و امور تجاری بهره می گیرند از این رو باید به فکر ذخایر ژنتیک گیاهی کشور باشیم و از نابودی آنها جلوگیری کنیم.
دبیر علمی همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی، ادامه داد: به عنوان نمونه، شاید یک رقم از گل رُز در قیاس با سایر ارقام این گل زیبا نباشد اما ممکن است ژن مقاوم در برابر خشکی و آفت ها را در خود نهفته داشته باشد که باید این گونه ذخایر ژنتیک شناسایی و به رُزهای زیبا انتقال داد تا شاهد دوام بیشتر آنها باشیم.
خوشخوی گفت: این موضوع در مورد میوه ها و محصولات زراعی نیز صادق است و باید ارقامی از محصولات باغی و زراعی که در برابر خشکی و آفت ها مقاوم هستند در بانک و مجموعه ای از ژن های گیاهی نگهداری شوند.
این استاد دانشگاه شیراز گفت: جلوگیری از چرای بی رویه در مراتع نیز از راهکارهایی است که برای حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی باید آن را در دستور کار قرار داد.
همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی، صبح امروز (سه شنبه) با حضور استادان و محققانی از ایران و 10 کشور خارجی در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز آغاز به کار کرد.
این همایش بین المللی که تا سی ام اردیبهشت 95 ادامه دارد با همکاری دانشگاه شیراز، انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS) و انجمن علوم باغبانی ایران برپا شده است.
گزارش: سیداحمد نجفی
2027 /6118

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X