ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بررسی بیش از 16 هزار پرونده در کمیته نمای مناطق شهر تهران

تصاویر هوایی از شهر تهران رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از بررسی بیش از ۱۶ هزار پرونده در کمیته نمای مناطق شهر تهران در سال ۹۴ خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد سالاری در دویست و شصتمین جلسه علنی شورای شهر تهران به ارائه گزارشی درباره کمیته‌های نمای مناطق شهر تهران پرداخت و اظهار داشت: با شروع به کار شورای چهارم بررسی ضوابط اولیه نما در کمیسیون شهرسازی و معماری در دستور کار قرار گرفت و با تصویب طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه دستورالعمل ساماندهی نماهای شهر تهران در ابتدای سال 1393 ، شهرداری مکلف به ارائه لایحه دستورالعمل ساماندهی نما طی یک ماه شد اما این امر محقق نشد.

وی ادامه داد: با این وجود بدون ارائه و تصویب لایحه در شورا، دستورالعمل ساماندهی نماهای شهر تهران برای اجرا به مناطق ابلاغ شد، البته از قبل شهرداری لایحه‌ای را به شورای سوم ارائه داده بود ما با توافق معاونت شهرسازی و معماری و سازمان زیباسازی آن را با اعمال تغییرات تبدیل به مصوبه‌ای در راستای اهداف شورا کردیم و از اواخرسال 1393 جنبه اجرایی به خود گرفت.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تصریح کرد: متعاقب آن کمیته نمای در مناطق فعالیت خود را آغاز کرد و از آن زمان شهروندانی که می‌خواهند پروانه اخذ کنند، در فرآیند صدور پروانه باید نمای ساختمان‌ در کمیته‌ نما مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: البته اکنون که در ابتدای کار کمیته‌های نما هستیم ممکن است اشکالاتی در فرآیند بررسی‌ها وجود داشته باشد ولی از آنجایی که ما در مبانی نظری به فهم مشترک نرسیده‌ایم و برای این حوزه که حوزه محتوایی است نمی‌توان ضوابط کمّی تعیین کرد و بر اساس آن خط کشی عمل شود چرا‌که حوزه‌، حوزه نظری ومحتوایی که است که باید در مورد آن بحث و تبادل نظر صورت گیرد.

سالاری ادامه داد: به همین دلیل هم است که کمیته‌ای متشکل از صاحبنظران با تخصص‌های مختلف تشکیل شده ولی در حال حاضر رضایت شهروندان حاصل شده است. ایراداتی قطعا وجود دارد که ما با استفاده از نقطه نظرات تمام اعضای کمیته‌های نما و شهروندان و با تعاملاتی که با معاونت شهرسازی و معماری داریم برای اصلاح آنها عمل می‌کنیم.

وی به تقسیم‌بندی ساختمان‌‌های شهر تهران اشاره کرد و گفت: ساختمان‌های عادی شامل ساختمان‌های کمتر از 5000 مترمربع و کمتر از 7 طبقه روی زمین، ساختمان‌های با اهمیت شامل بناهایی با مساحت 5000 تا 10000 مترمربع و 7 تا 12 طبقه روی زمین، ساختمان‌های شاخص شامل بناهایی با مساحت بین 10000 تا 20000 مترمربع، 12 تا 20 طبقه روی زمین و ساختمان‌های بسیار شاخص شامل بناهایی با مساحت بیش از 20000 مترمربع و تعداد طبقات بالاتر از 20 طبقه روی زمین است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: دو مورد اول در کمیته‌های نما  و ساختمان‌های شاخص در معاونت شهرسازی و معماری و ساختمان‌های بسیار شاخص در شورای ارتقاء کیفی که شهردار تهران‌، معاونین مرتبط و مسئولین سازمان‌ها ونهادهای مرتبط و اعضای شورا هستند مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: آنچه در دستورالعملی که به مناطق ارجاع شده و مبنای عملکرد کمیته نما است بر اساس عوامل تاثیرگذار در نمای ساختمان‌هاست که شامل مصالح فرم و رنگ، (ملحقات ) تأسیسات و تابلو، پیش آمدگی و بازشوهای نما، بام بنا‌‌، توصیه‌های عمومی که بر اساس این 5 عامل تاثیر گذار در نمای ساختمان‌ها 3 نوع حکم در پی بررسی‌های کارشناسی و امکان سنجی مهندسین مشاور ذیصلاح طی چندین سال انجام شده تعیین شده است این شامل  احکام سلبی یا الزامات (به معنی آنچه نباید انجام شود)، احکام ایجابی یا اقدامات (به معنی آن چه باید انجام شود)، توصیه ها (به معنی آنچه بهتر است انجام شود ولی رعایت و انجام آن الزامی نیست) است.

سالاری پیشنهاداتی را در خصوص ارتقاء فعالیت کمیته‌های نما ارائه کرد و گفت: حضور مداوم معاون شهرسازی و معماری و سایر مسئولین منطقه در جلسات کمیته نمای مناطق ، همکاری و هماهنگی دفاتر خدمات الکترونیک شهر با کمیته نمای مناطق ، نظارت بر اجرای نما از طریق نصب بنر طرح مصوب در کمیته نما در محل اجرا ساختمان ، ارائه راهکارهای تشویقی و اهدای پلاک طلایی، نقره ای و یا برنزی به نمای برتر‌، تشویق طراحان و معرفی نماهای برتر منطقه جهت الگوبرداری سایرین از جمله پیشنهادات کمیسیون معماری برای ارتقاء فعالیت این کمیته است.

وی در پایان گزارش خود با اعلام این موضوع که با وجود اشکلات روند، وضعیت ایجاد شده خوب است، گفت: دو نگرانی وجود دارد نخست اینکه تضمینی برای اجرای نماها وجود ندارد و دوم اینکه سازمان نظام مهندسی هنوز به ناظرین تکلیف نکرده بنابراین به عنوان تخلف خط قرمزی با آن برخورد نشده و به کمیسیون ماده 100 ارائه نمی‌شود. از سوی دیگر به شهرداران مناطق باید تاکید شود عوامل شهرداری با تخلفات نما در حین اجرا برخورد کرده و از ادامه کار ممانعت کنند. در حال حاضر نیز نگرانی ما این است که معاونت شهرسازی و معماری بررسی نقشه نما را به بعد از صدور پروانه موکول کرده است که این مسئله پایبندی به اجرای نما را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده