ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

13 میلیون زوج در آستانه از دست دادن سن باروری

رئیس اداره باروری گفت: در حال حاضر 13 میلیون زوج در آستانه ازدواج در کشور وجود دارد که متأسفانه سن باروری خود را دارند از دست می‌دهند به همین دلیل برنامه غربالگری ناباروری برای زوجینی که دو سال از ازدواجشان گذشته و باردار نشده‌اند اجرا می‌شود.

به گزارش فارس، محمد اسلامی در نشست بررسی سیاست‌های جمعیتی، گفت: بعد از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی رهبر در سال 93، دو متن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت که عمده سیاست‌های افزایشی جمعیت به وزارت بهداشت به عنوان دستگاه اصلی یا همکار ابلاغ شد اما باید مجموعه فعالیت‌های انجام شده در یک بازه زمانی بررسی شود چرا که به عنوان مثال تغییرات باروری در فرانسه در 200 سال و در تونس و ایران در 20 سال رخ داده است پس انتظار نباید داشته باشیم در دو سال همه چیز برگردد.

وی ادامه داد: باید در برنامه ششم توسعه زیرساخت‌های لازم برای افزایش جمعیت در نظر گرفته شود. در سال‌های 92 تا 93، 60 هزار تولد داشته‌ایم و در سال 93 تا 94، 30 هزار تولد را شاهد بوده‌ایم اما کاهش میزان تولد در یک سال را نمی‌توان مبنای قضاوت قرار داد.

اسلامی گفت: برای داشتن جمعیت پویا به 4 عامل تولد، مرگ، مهاجرت به داخل و خارج باید توجه کرد.

رئیس اداره باروری ادامه داد: طی برنامه ششم توسعه باید شاخص مرگ نوزادان از 10 در هزار تولد زنده که به کمتر از 7 در هزار برسد و برای 14 سال بعد از آن، باید مرگ قابل اجتناب نداشته باشیم.

وی در مورد همکاری وزارتخانه و سازمان‌های دیگر در بحث جمعیت، گفت: برخی دستگاه‌ها به خوبی کار می‌کنند به عنوان مثال در بحث سالمندی با وزارت ارشاد و در بحث آموزشی و ایجاد کارگاه با وزارت آموزش و پرورش و علوم و در سبک آمار با مرکز آمار همکاری داشته‌ایم اما شدت ضعف و قوت همکاری‌ها مشخص نیست. اینکه چرا لبه تیز تیغ همیشه به سمت وزارت بهداشت است باید در شرح وظایف آن مشخص شود که اگر اقدامی را انجام نداده مورد انتقاد قرار گیرد.

اسلامی در مورد مشکلات ناباروری گفت: هزینه این خدمات گران بودن داروهای تخصصی و وارداتی،‌ وجود خدمات تخصصی از جمله موضوعاتی است که در استاندارد بودن این خدمات و ارائه آنها مشکلاتی ایجاد می‌کند و آن طور که باید باشد اتفاق نمی‌افتد.

وی ادامه داد: برخلاف سایر کشورها مجموعه قوانین ما در حوزه درمان ناباروری اختیارات خوبی را در اختیار پزشکان و زوجین قرار داده به طوری که هیچ زوج نازایی وجود ندارد که نتواند بارور شود.

رئیس اداره باروری گفت: در طی دو سال گذشته داروهای ناباروری یا به تولید داخل رسیده یا بیمه شده‌اند و غربالگری ناباروری برای زوجینی که دو سال است از ازدواجشان می‌گذرد و باردار نشده‌اند در پرونده الکترونیک آنها ثبت شده، انجام شود و برای دریافت خدمات ارجاع داده می‌شوند.

اسلامی گفت: 3 میلیون زوج نابارور داریم و برای اینکه افزایش نیابد در اداره باروری گروهی به عنوان باروری سالم تشکیل شده که در این زمینه فعالیت می‌کنند. همچنین 13 میلیون زوج در آستانه ازدواج وجود دارد که سن باروری خود را دارند از دست می‌دهند که این رقم باید کاهش یابد.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده