ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هیائی از کابل برای گفت و گوهای صلح چهارجانبه عازم پاکستان نمی شود

«محمد خیرالله آزاد» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در کابل گفت که قراراست در نشست چهارجانبه اسلام آباد، اجرای تعهدات کشورهای شرکت کننده درچهار نشست قبلی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و مشخص شود که اعضای این نشست به ویژه پاکستان تا چه اندازه به مسئولیت ها و وظایفی که برعهده داشته اند، عمل کرده اند.
چهار کشور افغانستان، پاکستان، چین و امریکا از دی ماه سال گذشته پس از چهار دور گفت و گو نقشه راه صلح افغانستان را تدوین کردند و در اسفند ماه سال 94 با انتشار بیانیه ای مشترک از گروه طالبان خواستند تا وارد گفت و گوی مستقیم با دولت افغانستان شود، اما این گروه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که حاضر به گفت و گو نیست.
منابع شرکت کننده در این گفت و گوها اعلام کردند که این چهار کشور توافق کردند تا در صورت خودداری طالبان از شرکت در گفت و گوهای رو در روی صلح با افغانستان، مواضع آنان را مورد حمله قرار دهند و دسترسی های مالی آنان را مسدود کنند.
معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که درچهارمین نشست چهارجانبه تصمیم گرفته شدکه کشورهای عضودرصورتی که طالبان بر سر میز مذاکره حاضر نشوند، بصورت مشترک علیه آنان اقداماتی انجام دهند و فردا این موضوع بررسی می شود که آنها تاکنون در این راستا چه اقداماتی نجام داده اند.
وی تاکید کرد که مطابق با گفته های رئیس جمهوری افغانستان، صلح دیگر اولویت دولت نیست وحفظ جان و مال مردم در اولویت قرار دارد و دولت افغانستان تروریست ها را از راه نظامی سرکوب خواهد کرد.
«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان بعد از انفجار مهیب 31 فروردین در مقابل اداره دهم ریاست امنیت ملی افغانستان از اعضای گروه طالبان به عنوان تروریست نام برد و تصریح کرد که دیگر راهبرد صلح با طالبان به جنگ و سرکوب آنان تغییر خواهد کرد.
معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان درپاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه دردوره های گذشته گفت و گوهای چهارجانبه «حکمت خلیل کرزی» معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان مسئولیت هیات این کشور را برعهده داشته است، گفت که این نشست متفاوت از نشست های گذشته است. زیرا در گذشته نقشه راه صلح ترسیم شده و تصمیم گرفته شده بود تا در صورتی که گروه طالبان به پای میز مذاکره حاضر نشوند، اقدامات مشترک علیه آنان انجام دهند، لذا در نشست فردا در باره اقدامات آمریکا، چین و بویژه پاکستان علیه طالبان بحث خواهد شد.
وی گفت که دولت افغانستان هنوز هم دروازه های صلح را مسدود نکرده است، اما صلح دیگر اولویت کار دولت افغانستان نیست بلکه دولت تلاش می کند از جان و مال مردم در سراسر کشور حفاظت کند.
آساق*291*1610*1590

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده