ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ضرورت جذب مخاطب و اقناع ، در تحولات پیش روی جام جم -حسن فتحعلی*

امروز آیین معارفه «عبدالعلی عسکری» رئیس جدید و 54 ساله سازمان عریض الطویل صدا و سیما برگزار شد.
اگر دو دوره سرپرستی در این سازمان را مستثنی کنیم ، عسکری ششمین رییس آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شما می رود.
بر اساس اصل یکصد و هفتاد و پنجم قانون اساسی ، در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور باید تامین شود.
بر اساس همین قانون هدف اصلی این سازمان به عنوان یک دانشگاه عمومی نشر فرهنگ اسلامی، ایجاد محیط مساعد برای تزکیه و تعلیم انسان و رشد فضایل اخلاقی و شتاب بخشیدن به حرکت تکاملی انقلاب اسلامی در سراسر جهان است و این هدفها در چارچوب برنامه های ارشادی، آموزشی، خبری و تفریحی تامین می شود.
قضاوت در باره اینکه این سازمان تا امروز تا چه حد توانسته در این زمینه ها توفیق کسب کند بر عهده مردم و مخاطبان آن است اما انتقادات و تحولاتی که در آن روی داده حکایت از نقصان هایی در این زمینه است.

** حرکت بر مدار اعتدال و پاسخ به مطالبات عمومی
دولت و ملت از صدا و سیما به عنوان رسانه ملی انتظار حرکت در مسیر اعتدال ، کمک به رشد آگاهی های عمومی و جلب مشارکت مردم در امور سیاسی و اجتماعی ، بیان واقعیت ها ، پرهیز از جناح گرایی ، همگامی با خدمتگزاران ملت در بخش دولت ، اقناع فکری مردم ، تامین نیازهای اطلاع رسانی عمومی و میدان دادن به کسانی را دارند که قصد اصلاح جامعه و کمک به رشد و توسعه آن را دارند.
در این زمینه طی دو سال اخیر جمعی از استادان دانشگاه ، منتقدان سیاسی و دولتمردان بارها از رویکرد و عملکرد این رسانه نسبت به تحولات داخلی و خارجی به ویژه در زمینه توفقیات خارجی دولت و برجام گله کرده و خواستار تغییر این رویه شده اند که این موضوع می تواند یکی از مهمترین تغییرات و برنامه های رییس جدید این رسانه باشد.
البته بدون شک و به قول رییس جمهوری اسلامی ایران انتقاد حق تمامی رسانه ها از جمله صد و سیما است اما به شرط آنکه هدف آن دلسوزی و اصلاح امور باشد.

** توجه به کیفیت برنامه ها
با توجه به اینکه صدا و سیما طی سال های گذشته بیشترین رشد را در ایجاد شبکه های رادیویی و تلویزیونی هم در بخش داخلی و هم بخش برون مرزی داشته است به اعتقاد بسیاری از منتقدان دیگر نیازی به گسترش در این بخش نیست همانطور که حذف و ادغام برخی شبکه های نوظهور سیما در یکدیگر طی ماههای گذشته گویای همین واقعیت نیز هست.
گرچه برای راه اندازی این شبکه هزینه های میلیاردی شده اما جلوی ضرر را هر موقع بتوان گرفت غنیمت است.
بر همین اساس تمام تلاش مدیران ارشد این سازمان و رییس آن باید معطوف به چابک سازی مجموعه و استفاده از نیروهای کارآمد برای ارتقای کیفی برنامه ها باشد تا در اقناع و جذب مخاطب که بزرگترین مشکل آن است، معطوف گردد.
این موضوع به ویژه در بخش اخبار و سرگرمی ها مصداق های عینی دارد.
اگر توجه به نیازهای عمومی به اطلاع رسانی به موقع و کافی و برنامه های سرگم کننده در سال گذشته بطور جدی از سوی مسوولان صدا و سیما پیگیری می شد، امروزه شاهد رشد روز افزون استفاده از آنتن های ماهواره نبودیم ، بشقاب هایی که پس از جمع آوری در اندک زمانی جایگزین می شوند.
نباید این موضوع را فراموش کرد که در دنیای امروز و با وجود شبکه های قدرتمند اجتماعی در فضای مجازی دیگر موضوعی را نمی توان از افکار عمومی پنهان کرد.

** بهره گیری از دیدگاه اندیشمندان و صاحبان فکر و اندیشه
بدون شک اداره بیش از 100 شبکه و کانال تلویزیونی و رادیویی و ساختن برنامه برای افزون بر 78 میلیون نفر جمعیت کشور با سلایق ، قومیت ها و سنین و خواسته های مختلف کاری دشوار بوده و یک شخص هرچقدر هم که توانمند باشد قادر به اداره آن به تنهایی نخواهد بود.
گرچه معاونان و مدیران دیگری در کنار رییس صدا و سیما برای اداره آن فعالیت می کنند اما با توجه به رویکرد داخلی آنها ، بهره گیری از دیدگاه اندیشمندان و صاحبان فکر و ایده می تواند در بهبود عملکرد این رسانه بسیار موثر واقع شود.
آقای سرافراز رییس پیشین صدا و سیما نیز بر این امر تاکید داشت و می گفت برای اداره بهتر این مجموعه باید از نخبگان در زمینه های مختلف فرهنگ ، هنر ، اقتصاد و دیگر زمینه ها بهره برد ، موضوعی که معلوم نیست به چه دلیل مورد بی مهری قرار گرفت یا کمتر استفاده شد.
به هر حال با توجه به گسترده بودن نفوذ این رسانه تا دورترین نقاط کشور و تاثیرگذاری آن بر رفتارهای اجتماعی و تصمیم گیری های فرهنگی و اقتصادی جامعه ، بهره مندی از دیدگاه صاحبظران ، مدیران صدا و سیما را در پاسخ گفتن به مطالبات عمومی و طیف وسیعی از انتظارات و کمک به رشد و توسعه در کشور یاری خواهد کرد.

** وجود روابط عمومی پرقدرت ، صمیمی و پاسخگو در برابر افکار عمومی و خبرنگاران
گرچه پاسخگو و صادق بودن در برابر افکار عمومی خصیصه همه دستگاهها و سازمان ها باید باشد اما رسانه ای مانند صدا و سیما که تولیدات آن می تواند دیدگاههاو واکنش های مختلفی را در جامعه سبب شود نیازمند وجود روابط عمومی قوی ، کارآمد و پاسخگو در برابر افکار عمومی و خبرنگاران به عنوان نمایندگان آنها است.
البته روابط عمومی صدا و سیما در دوره آقای سرافراز با برگزاری نشست هایی با خبرنگاران حوزه صداو سیما در رسانه ها و دبیران و سردبیران آنها تلاش کرد تا حدی این خلاء را پر کند اما نیاز خبرنگاران و نمایندگان افکار عمومی پاسخگویی صحیح ، صریح و سریع به پرسش ها و مطالبات است.
--------------------------------------------------------------------------------
* سردبیر گروه فرهنگی ایرنا
فراهنگ 1568

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده