ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاریخ علمی جهان – بخش پانزدهم -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

آکاایران: بیگ بنگ: حدود ۶ میلیون سال پیش اجداد ما از شامپانزه ها جدا شدند. از آن زمان تا کنون حداقل ۲۰ گونه از نیاکان انسان در درخت فرگشت شناخته شده اند. به نظر می رسد که همین اواخر و حدود ۵۰۰۰۰ سال قبل ، چهار گونه متفاوت از انسان همزمان زندگی می کرده اند! اما چرا تمام این گونه ها منقرض شدند و فقط ما به عنوان گونه هومو ساپینس باقی ماندیم؟!

به گزارش آکاایران: ,ابزار انسان,اجداد انسان,احمد مصدر,[categoriy]

تاریخ علمی جهان – بخش پانزدهم

تاریخ علمی جهان – بخش پانزدهم -آکاابزار انسان,اجداد انسان,احمد مصدر,انسان امروزی,انسان شناسی,انسان ها و نئاندرتال ها,انسان های باستان,انسان های کهن,انسان هومو,تاریخ علمی,تاریخ علمی جهان,تاریخ علمی جهان – بخش پانزدهم,تاریخچه انسان,تکامل انسان,ژنتیک انسان باستان,ساخت ابزار توسط انسان,شواهد ژنتیکی,شواهد ژنتیکی انسان,عصر یخبندان,فرگشت انسان,مقاله علمی,مقاله فرگشت انسان,نئاندرتال ها,نیاکان انسان,هوموراکتوسها,هوموساپینس

آکاایران: تاریخ علمی جهان – بخش پانزدهم

آخرین انسان باقیمانده

بررسیهای ژنتیکی نشان می دهد که تمام انسانهای امروزی در واقع نوادگان یک گروه ۶۰۰ نفری هستند که از آفریقا به تمام دنیا مهاجرت کردند و دیگر گونه ها همچون نئاندرتالها را به عقب راندند! نئاندرتالها گونه کاملا پیشرفته و موفقی بودند که اجدادشان بعد از هوموراکتوسها، آفریقا را به مقصد اروپا ترک کردند. نئاندرتالها کاملا پیشرفته بودند وبرای حدود ۴۰۰۰۰۰ سال در اروپای عصر یخبندان زندگی کردند. اما چرا با ورود گونه ما آنها ناپدید شدند؟

با کشف یک جمجمه در هایدلبرگ آلمان، گونه هومو هایدلبرگنسیس کشف شد. یک چاه غار در آتا پوئرکا واقع در شمال اسپانیا پرده از رازهای مهمی بر می دارد. در این چاه چندین قطعه استخوان یافت می شود که با کنار هم قرار دادن آنها ۳۰ اسکلت کامل نیم میلیون ساله هومو هایدلبرگنسیس پدیدار می شود! اما چرا ۳۰ اسکلت کنار هم؟ به نظر می رسد که آنها توسط خویشاوندانشان دفن شده اند! کشف مراسم تدفین توسط یک گونه پیشرفته! در همین مدفن یک تبر سنگی دست ساخته نیز پیدا شد. یک پیشکش برای مردگان! همه اینها نشان می دهد این گونه قادر به نماد گرایی بوده و ذهن آنها به باورهایپیچیده دست یافته است! آنها برنامه ریزی کرده و خودآگاه بودند، آغاز تکامل فکری در نیم میلیون سال پیش!

این گونه به زندگی خود ادامه داد و با فتح اروپا به هومو نئاندرتال تکامل یافت که نزدیکترین گونه به ما هستند. اولین فسیل نئاندرتال در ۱۸۲۹ در دره میوز بلژیک کشف شد. فسیلهای دیگری نیز در سرتاسر اروپا به دست آمد که بررسیهای دقیق آنها نشان می دهد: مغز آنها حتی کمی از ما بزرگتر بود، اما به نظر می رسد بخشهایی از مغز که به زبان، حافظه و تفکرمربوط می شود، از ما کوچکتر بوده است. بدن کوتاه و زمخت آنها برای مقابله با عصر یخبندان طراحی شده بود! رژیم اصلی آنها راگوشت شکارهای بزرگمانند گاومیش و گوزن شمالی تشکیل می داده است. این گونه در حدود ۲۵۰۰۰ سال پیش منقرض می شود. اما چرا؟ به دره شکاف بزرگ و انسان ساز آفریقا باز می گردیم. حدود ۲۰۰۰۰۰ سال قبل در همین جا گونه جدیدی پیدا شد: هوموساپینس! انسان مدرن و گونه خود ما. همانطور که جمجمه ها و ابزار سنگی نشان می دهند، در آغاز تفاوت چندانی میان مغز و هوش هومو ساپینس و نئاندرتالها وجود نداشت، اما به تدریج، مغز این گونه پیشرفته تر از نئاندرتالها شد. چرا؟

,ابزار انسان,اجداد انسان,احمد مصدر,[categoriy]

تاریخ علمی جهان – بخش پانزدهم

تمام شواهد به تحولات آب و هوایی اشاره می کند! در همین دوره زمین و گونه ما وارد یکی از طولانی ترین عصر یخبندان می شود. حدود ۲۰۰۰۰۰ سال قبل صفحات وسیع یخی از شمال زمین به سمت پایین آمدند و خشکسالی ، بیشتر مناطق آفریقا را به بیابان تبدیل کرد.انتظار می رود که جمعیت آفریقا به شدت تحلیل رفت. آیا مدارک ژنتیکی این موضوع را تایید می کند؟

تمامی انسانهای روی زمین به طرز شگفت انگیزی ۹۹٫۹ شباهت ژنتیکی دارند! این در حالیست که انسان ریختهایی همچون گوریلها، شامپانزه ها و اورانگوتانها بین ۴ تا ۱۰ برابر ما تنوع ژنتیکی دارند. این عدم تنوع ژنتیکی در میان انسانها می تواند نشان دهنده یک بحران تحلیل جمعیتی در طول تاریخ باشد. حدود ۱۴۰۰۰۰ سال قبل بیشتر مناطق آفریقا غیر قابل سکونت شد و نیاکان ما به پناهگاههای معدودی در خط سواحل و مناطق کوهستانی رو آوردند. در همین زمان بود که گونه ما تا مرز انقراض پیش رفت! شواهد ژنتیکی نشان می دهد که کل جمعیت نیاکان ما تا حدود ۶۰۰ نفر تحلیل رفت! کورتیس مارین معتقد است که آنها در خط ساحلی آفریقای جنوبی پناه گرفته بودند و این زندگی ساحلی باعث تغییر رفتار آنها گردید، که خود منشا تفاوتهای بعدی و از جمله هوش و مغز پیشرفته تر شد. آنها صدف جمع آوری می کردند و برای این کار رفتار ماه و جزر و مد را مد نظر قرار می دادند. از غذاهای دریایی استفاده می کردند و در عین حال به دور از ساحل شکار کرده و دانه ها و ریشه ها را گرد آوری می نمودند. این شیوه متنوع برای جمع آوری غذا و ادامه زندگی ، هوش و استعداد بیشتری را می طلبید! تطبیق پذیری جدید برای یک زندگی جدید!

نیاکان ما بیش از ۱۴۰۰۰۰ سال بدین گونه زیستند و مدارکی از مغز پیشرفته تر را از خود به جای گذاشتند. ابزارهای سنگی پیچیده تر نمونه ای از این مدعاست. ابزارهای تخصصی تر لازمه بهره گیری بیشتر از محیط اطراف و بقای آنها بوده است. آنها همچنین ابزارهای سنگی نمادین می ساختند! اولین مدرک تاریخی استفاده از هنرهای زینتی با گل اخرای سرخمربوط به ۷۵۰۰۰ سال قبل در طول همان ساحل آفریقای جنوبی کشف شده است! در همین مکان صدفهای سوراخداری کشف شد که احتمالا به عنوان گردنبند استفاده می شده است. آنها احتمالا بدن خود را نیز رنگ آمیزی می کرده اند. انسان در این دوره برای اولین بار اطلاعات را خارج از ذهن خود ثبت و ذخیره نمود!

,ابزار انسان,اجداد انسان,احمد مصدر,[categoriy]

تاریخ علمی جهان – بخش پانزدهم

بدین گونه نیاکان ما در ۶۰۰۰۰ سال پیش با فرهنگ و تکنولوژی جدیدی پدیدار شدند. یک بار دیگر شرایط سخت آب و هوایی و هزاران سال خشکسالی در آفریقا موجب جهشی جدید در هوش و مغز گونه انسان شد! با بهبود آب و هوا، این گونه جدید اکنون آماده فتح دنیا شده بود. آنها از مسیر خاور میانه آسیا را درنوردیدند. یک موج مستقل نیز از همین مسیر به سمت اروپا رفت و به نئاندرتالها برخورد نمود و در نهاین باعث انقراض آنها شد. اما چگونه؟ برخی معتقدند این کاراز طریق آمیزش و ادغام آنها در گونه ماصورت گرفته است. آیا همینطور است؟

پاسخ این پرسش در ژنتیک است، اما چه کسی می تواند از استخوانهای ۳۰۰۰۰ ساله نئاندرتالها نقشه ژنتیکی تهیه کند؟ اسوانتی پابو و تیمش از موسسه ماکس پلانگ موفق به این کار افسانه ای شدند! با کشف ژنوم نئاندرتالها و با استفاده از ساعت مولکولی معلوم شد که حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار سال پیش ، آنها و گونه ما نیای مشترکی داشته اند. این زمان گونه ای را هدف قرار می دهد که حدود نیم میلیون سال پیش آفریقا را ترک کردند. هومو هایدلبرگنسیس! این گونه همانطور که گفته شد در اروپا به نئاندرتالها تکامل یافتند و در آفریقا به گونه هرموساپنس تبدیل شدند. اما آیا این دو گونه با یکدیگر در حد ادغام نئاندرتالها در انسان مدرن آمیزش داشته اند؟ اگر انسان ها و نئاندرتال ها باهم آمیزش نداشته باشند، ژنوم های مشابه در نئادرتال ها و انسانها می تواند در نتیجه ی آن باشد که هر دو گونه، از اجداد آفریقایی مشترکی تکامل یافته اند.- اما نتایج یک تحقیق ژنتیکی جدید در اوایل سال ۲۰۱۶ حاکی از آن است که انسان های امروزی و نئاندرتال ها حدود ۱۰۰ هزار سال پیش، یعنی زودتر از آن چیزی که پیشتر تصور می شد، با هم آمیزش می کرده اند.

,ابزار انسان,اجداد انسان,احمد مصدر,[categoriy]

تاریخ علمی جهان – بخش پانزدهم

شاید گونه ی ما به تدریج نئاندرتالها را از سرزمین خود عقب راندند. تمام شواهد، اعم از بدن کشیده و لاغرتر و نیاز به انرژی کمتر، رشد سریعتر جمعیت، تکنولوژی پیشرفته تر، به ویژه در استفاده از نیزه و … حکایت از برتری گونه ما در مقابله با نئاندرتالها دارد. با این حال نوسانات آب و هوایی اروپا نیز به گرفتاری نئاندرتالها دامن زده بود! نئاندرتالها به تدریج به سمت مناطق مرزی اروپا رانده شدند. طبق شواهد کنونی آخرین پناهگاه آنها صخره جبل الطارق در مرز جنوبی اسپانیا و در ۲۸۰۰۰ سال قبل بوده است. پس از این زمان آنها ناپدید شدند. در این دوره تنها یک نوع انسان بر زمین حاکم شد. گونه ما به تمام قاره ها مهاجرت کرد و نسل بقیه هومونیدها را نیز از زمین برچید! این بار نیز فرگشت تطبیق پذیرترین انسان را دست چین کرد. فرگشت هرگز متوقف نشده و نخواهد شد و هیچکس به درستی نمی داند که این نیروی مرموز آینده ما را چگونه رقم خواهد زد!

ادامه دارد »»»

نویسنده و مولف: احمد مصدر / آکا ایران

منابع بیشتر: pbs.org , Homo heidelbergensis

Homo sapiens , Neanderthal

VN:F [1.9.22_1171]

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X