ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اقتصاد مقاومتی درون زا و برون گرا استمشارکت مردم محور شعار سال

به گزارش خبرنگار مهر، زهره نانگیر ظهر سه شنبه در نخستین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شاهرود به میزبانی سالن ولایت فرمانداری ویژه این شهرستان، ضمن تشریح خصوصیات اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری و تبیین شعار سال، بیان داشت: برای اینکه بتوانیم مدیریت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را در هر شهرستان به نحو احسن انجام دهیم باید بدانیم که اقتصاد مقاومتی اقتصادی درون زا، برون گرا، انعطاف پذیری، مولد، فرصت ساز، پیشرو و جهادی تعریف می شود که در آن مردم نقش ویژه ای دارند.

وی افزود: بدون مشارکت مردم و نقش آفرینی اقشار مختلف در جای جای ایران اسلامی نمی توان شاهد تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری بود چرا که اقتصاد مقاومتی، مقوله ای مردم محور و بر مبنای صرفه جویی، کار جهادی، تولید و صادرات تعریف می شود.

برنامه های دوازده گانه اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان درباره سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، توضیح داد: الگوی اقتصاد بومی و علمی با تکیه بر داشته های داخلی چند شاخصه دارد که این موراد شامل برون گرایی، درون زایی، عدالت اجتماعی، ارتقاء تولید ملی، فرهنگ سازی و مردم محوری است که تحقق آنها در نهایت به بهبود شاخصه های مقاومت اقتصادی در جامعه و در نهایت به اقتصادی پویا منجر می شود.

نانگیر با بیان اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی برنامه های دوازده گانه از سوی مسئولان تبیین شده است، ابراز داشت: ارتقاء بهره وری، پیشبرد برون گرایی اقتصاد شامل توسعه صادرات غیر نفتی، ارتقاء توان تولید در داخل شامل درون زایی اقتصادی، برنامه ملی عدالت بنیان کردن اقتصاد و توسعه اجتماعی، برقراری انضباط مالی در بخش عمومی و قطع وابستگی به نفت دز زمره این دستور العمل ها هستند.

وی افزود: همچنین توسعه اقتصاد دانش بنیان، گفتمان سازی و فرهنگ سازی در اجرای اقتصاد مقاومتی، شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد، توسعه ظرفیت تولید نفت، گاز و تکمیل زنجیره پائین دستی و توسعه بازار، هدفمند سازی یارانه ها، ملی کردن اقتصاد و سیاست های مالی و پولی از دیگر برنامه های اقتصاد مقاومتی برای کشور است.

ستاد فرماندهی راهی به سوی تحقق شعار سال

مدیرکل برنامه و بودجه استانداری سمنان همچنین با اشاره به ایجاد ستادهای فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان و شهرستان ها، گفت: ارکان تشکیل دهنده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ستاد فرماندهی استان، دبیرخانه ستاد فرماندهی متشکل از سازمان مدیریت و برنامه ریزی، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در شهرستان ها به ریاست فرمانداران و دبیری افرادی که فرماندار آنها را انتخاب می کند، دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در شهرستان ها و در نهایت کارگروه های چهارگانه اقتصاد مقاومتی در شهرستان ها هستند.

نانگیر درباره کارگروه های چهارگانه اقتصاد مقاومتی در شهرستان ها نیز توضیح داد: کارگروه هماهنگی اقتصادی، کارگروه هماهنگی عمرانی و زیربنایی، کارگروه هماهنگی امور پژوهش، فناوری و تحول اداری، کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی از کارگروه های چهارگانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هستند.

وی افزود: در استان سمنان به دلیل اهمیت مقوله آب شرب و کشاورزی و همچنین با توجه به خشکسالی گسترده، کارگروه فرعی موسوم به کمیته آب استان سمنان نیز در زیر مجموعه کارگروه عمرانی و زیربنایی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعریف شده است تا موارد مرتبط با این پدیده حیاتی در این کمیته بررسی می شود.

اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان درباره اعضای این ستاد فرماندهی هم گفت: رئیس این ستاد در هر استان استاندار است و نماینده ولی فقیه در استان، نمایندگان مجلس، روسای ستاد در شهرستان ها که فرمانداران محسوب می شوند، رئیس سازمان مدیریت و برنامه استان به عنوان دبیر، رئیس شورای اسلامی استان، فرماندار منتخب، رئیس کل دادگستری، مدیرکل صدا و سیما، فرماندهی سپاه استان، مدیرمسکن و شهرسازی، مدیرکل راه و ترابری، مدیر عامل شرکت گاز، مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل شرکت برق منطقه ای انجمن مدیران صنعتی از جمله اعضای این ستاد هستند.

نانگیر درباره سایر اعضای ستاد فرماندهی نیز توضیح داد: علاوه بر ارگان های فوق، جهاد کشاورزی استان، مدیرکل اطلاعات، رئیس صنعت، معدن و تجارت، مدیرکل بازرسی استان، مدیرکل میراث فرهنگی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس اتاق بازرگانی، مدیرکل امور اقتصاد و دارایی، آب منطقه ای، حفاظت از محیط زیست، دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان، رئیس دانشگاه، رئیس اتاق تعاون، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از دیگر اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان هستند.

وی افزود: نحوه تعامل اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از ابتدا، یعنی دستگاه اجرایی به این شکل است که این دستگاه ها درباره برنامه های ابلاغی با کارگروه های چهارگانه، ارتباط دارند و کارگروه ها با ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شهرستان ها، سپس این موارد به دبیرخانه ستاد در استان منعکس و ارجاع داده می شود و ستاد استان نیز پس از اعمال نظر، موارد را به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور ارسال می کند.

استفاده از ظرفیت علمی رسالت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان همچنین درباره رسالت های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، گفت: استفاده از تمامی ظرفیت های علمی استان، ایجاد یکپارچگی و وحدت نظام مند بین مدیران به وسیله اشاعه فرهنگ روحیه مدیریت جهادی و دوری از بخشی نگری در کنار پذیرش مسئولیت و پاسخگویی جمعی مدیران از رسالت های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است، همچنین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی می تواند کانون ایجاد همگرایی، وفاق و عزم استانی در بین مسئولان باشد و ارتباطات بین قوای سه گانه را به خوبی تنظیم کند.

نانگیر درباره موانع و چالش های اقتصاد مقاومتی نیز افزود: مشکلات تامین کالاهای مورد نیاز بخش تولید، وابستگی به صادرات غیر نفتی، به بخش میعانات نفتی، گازی و پتروشیمی، عدم حمایت موثر از حقوق تضییع شده مصرف کنندگان، عدم پیشگیری در مواجهه با فساد مالی در دستگاه های دولتی و غیر دولتی، عدم اعمال مالیات های سنگین برای فعالیت های غیر تولیدی، هدفمند نبودن یارانه ها، ناکارامدی نظام پولی، انجام واردات بی رویه، کسری بودجه مزمن و فساد اقتصادی از جمله موانع و چالش های اقاصاد مقاومتی است که خوشبختانه در چارچوب فعالیت های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رفع این موارد بررسی و برنامه ریزی خواهند شد.

وی درباره مفهوم اقتصاد مقاومتی نیز افزود: کاهش وابستگی و تاکید بر مزیت های تولید داخل، تلاش برای خودکفایی، دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر دستیابی به روند رشد و پیشرفت اقتصادی در کنار مدیریت تخصیص منابع کمیاب در شرایط وجود مخاطرات و تهدید های درونی و بیرونی و مقاوم سازی اقتصاد ملی در مقابل ضربات بالقوه و بالفعل داخلی و خارجی و دستیابی به اهداف چشم انداز اقتصادی پویا، افزایش توانایی اقتصادی برای بازگشت به کارکرد عادی و درنهایت تشخیص زمینه های ایجاد فشار در شرایط ویژه ای مانند تحریم و اهتمام برای بی اثر کردن آن ها و تبدیل این چالش ها به فرصت مفهوم اصلی اقتصاد مقاومتی را شکل می دهند.

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شهرستان شاهرود ظهر سه شنبه با حضور دستگاه های اجرایی عضو و دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان، نخستین نشست خود را برگزار کرد و قرار است این نشست ها به صورت دو هفته یکبار تشکیل شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده