ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تخلفات نما باید خط قرمز باشد

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سالاری  در دویست و شصتمین جلسه شورای شهر در گزارش خود در خصوص کمیته های نمای مناطق ۲۲ گانه شهر تهران اظهار داشت: در سال اول شورای چهارم موضوعات مربوط به ساماندهی سیما و منظر شهری اعم از املاکی که در حال گرفتن پروانه هستند و در فرآیند سیستمی صدور پروانه نقشه های نمای آن ها بررسی می شود و یا ساختمان هایی که در گذشته احداث شده اند و در یک نابهنجاری تمام عیار برای نمای شهر بوده مورد توجه قرار گرفت و همواره مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع هشدار داده اند.

وی ادامه داد: ابتدا اشاره ای به اسناد بالادستی بصورت گذرا داریم که سند چشم انداز ۱۴۰۴ کشور در موضوع مربوط به آمایش سرزمین بحث حفظ هویت اسلامی ، ایرانی و حراست از میراث فرهنگی ، هویت بخشی به سیمای شهر و روستا ، بازآفرینی و روز آمد سازی معمار ی ایرانی ـ اسلامی ، رعایت معیارهای پیشرفته برای ایمنی بناها و استحکام ساخت و سازها مورد توجه قرار گرفته و به تصویب رسیده است . همچنین در قوانین شورای عالی شهرسازی و معماری در ادوار گذشته مصوباتی در این خصوص وجود دارد از جمله : ضوابط و مقررات ارتقاء كيفي سيما و منظر شهري (پاكسازي وبهسازي نماها و جداره ها ٬ مناسب سازي معابر پياده راهي و پياده روها ٬ ساماندهي به منظر شهري)،ضوابط و شاخص های لازم جهت بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی ایرانی ، ضوابط و مقررات ارتقاء کيفي سيما و منظر شهري ، سند جامع ارتقای کيفی سيما و منظر شهری .

سالاری همچنین به مصوبات شورای اسلامی شهر تهران در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: بهینه سازی مصرف سوخت در اماکن و استفاده از مصالح مناسب در نمای ساختمان ها  مصوب سال ۸۵ ، ساماندهی طراحی مساجد و ساختمان های شهرداری تهران و اصلاح نماسازی ابنیه در شهر تهران مصوب سال ۹۱ ،  الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه دستورالعمل ساماندهی نماهای شهر تهران مصوب سال ۹۳ ،ساماندهي وضعيت سيما ومنظر شهري و كيفيت محيطي شهر تهران مصوب سال ۹۴، طراحی جامع روشنایی و نورپردازی فضاهای شهر تهران  مصوب سال ۹۴ از مصوبات ادوار گذشته شورا در ساماندهی نما بوده است. در برنامه ۵ ساله شهرداری تهران نیز بخش هجدهم بطور کلی به احیا و بازنمایی هویت ایرانی- اسلامی در منظر شهر تهران اختصاص دارد.

رییس کمیسیون شهرسازی در مورد روند شکل گیری کمیته های نمای مناطق گفت: با شروع به کار شورای چهارم بررسی ضوابط اولیه نما درکمیسیون شهرسازی و معماری در دستور کار قرار گرفت. با تصویب طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه دستورالعمل ساماندهی نماهای شهر تهران در ابتدای سال ۱۳۹۳ ، شهرداری مکلف به ارائه لایحه دستورالعمل ساماندهی نما ظرف مدت یک ماه شد.با این وجود بدون ارائه و تصویب لایحه در شورا، دستورالعمل ساماندهی نماهای شهر تهران جهت اجرا ابلاغ شد ، البته از قبل شهرداری لایحه ای را به شورای سوم ارائه داده بود ما با توافق معاونت شهرسازی و معماری و سازمان زیباسازی آن را با اعمال تغییرات تبدیل کردیم به مصوبه ای در راستای اهداف شورا  و از اواخرسال ۱۳۹۳ جنبه اجرایی به خود گرفت و متعاقب آن کمیته نمای در مناطق فعالیت خود را آغاز کرد واز آن زمان شهروندانی که میخواهند پروانه بگیرند در فرآیند صدور پروانه می بایست نمای ساختمان ها در کمیته ای متشکل از معاون شهرسازی و معماری منطقه یا نماینده وی ، یک نفر ناظر از کمیسیون شهرسازی و معماری ، کارشناس منطقه و دو نفر از اساتید صاحب نظر دانشگاهی و یک نفر نماینده معاونت شهرسازی و معماری از مرکز در مناطق مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: البته اکنون که در ابتدای کار کمیته های نما هستیم ممکن است اشکالاتی در فرایند بررسی ها وجود داشته باشد ، از آنجایی که ما در مبانی نظری به فهم مشترک نرسیده ایم و برای این حوزه که حوزه محتوایی است نمیشه ضوابط کمی تعیین کرد و بر اساس آن خط کشی عمل شود چرا که حوزه ، حوزه نظری ومحتوایی که است که باید در مورد آن بحث و تبادل نظر صورت گیرد به همین دلیل هم است که کمیته ای متشکل از صاحب نظران با تخصص های مختلف تشکیل شده ولی در حال حاضر رضایت شهروندان حاصل شده است . ایراداتی قطعا وجود دارد  که ما با استفاده از نقطه نظرات تمامی اعضای کمیته های نما و شهروندان و با تعاملاتی که با معاونت شهرسازی و معماری داریم برای اصلاح آن ها عمل می کنیم.

سالاری تقسیم بندی ساختمان های شهر تهران را اینگونه توضیح داد:  ساختمان‌های عادی:  کمتر از ۵۰۰۰ مترمربع، کمتر از ۷ طبقه روی زمین، قرارگیری در بافت مسکونی یا بافت مسکونی – تجاری محله‌ای ، ساختمان‌های با اهمیت: شامل بناهایی با مساحت ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ مترمربع، ۷ تا ۱۲ طبقه روی زمین ، ساختمان‌های شاخص: شامل بناهایی با مساحت بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ مترمربع، ۱۲ تا ۲۰ طبقه روی زمین ،ساختمان‌های بسیار شاخص: شامل بناهایی با مساحت بیش از ۲۰۰۰۰ مترمربع، تعداد طبقات بالاتر از ۲۰ طبقه روی زمین . که دو مورد اول در کمیته های نما  و ساختمان های شاخص در معاونت شهرسازی و معماری و ساختمان های بسیار شاخص در شورای ارتقاء کیفی که شهردار تهران ، معاونین مرتبط و مسئولین سازمان ها ونهادهای مرتبط و اعضای شورا هستند مورد بررسی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: آنچه که در دستورالعملی که به مناطق ارجاع شده و مبنای عملکرد کمیته نما هست بر اساس عوامل تاثیرگذار در نمای ساختمان هاست شامل مصالح فرم و رنگ ، (ملحقات )تأسیسات و تابلو، پیش آمدگی و بازشوهای نما، بام بنا ، توصیه های عمومی که بر اساس این ۵ عامل تاثیر گذار در نمای ساختمان ها ۳ نوع حکم در پی بررسی های کارشناسی و امکان سنجی مهندسین مشاور ذیصلاح طی چندین سال انجام شده تعیین شده است این شامل  احکام سلبی یا الزامات (به معنی آنچه نباید انجام شود)، احکام ایجابی یا اقدامات (به معنی آن چه باید انجام شود)،

 توصیه ها (به معنی آنچه بهتر است انجام شود ولی رعایت و انجام آن الزامی نیست) می باشد.

سالاری در بیان برخی اقدامات انجام شده در کمیته های نما اظهار داشت: بررسی الگوی راهنمای طراحی، کنترل و اجرای نماهای شهری(انضباط نما)، بررسی دستورالعمل شیوه تشکیل کمیته های نمای مناطق و شیوه و شرح وظایف ، برگزاری جلسات اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری با ناظران شورا در کمیته نمای مناطق ،  برگزاری جلسات اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری با دبیران کمیته نمای مناطق ،  برگزاری جلسات اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری با معاونین شهرسازی و معماری مناطق،  نشست تخصصی با اساتید در خصوص سیما و منظر شهر تهران ،  برگزاری همایش تهران در آینه نما ،  ارتقای سطح دانش ناظران شورا در کمیته نمای مناطق (کتاب نگاه به نما و معماری اجزا)، نظارت بر عملکرد کمیته های نمای مناطق و اخذ گزارش و مستندسازی عملکرد کمیته نمای مناطق ،  تحلیل و بررسی نقاط قوت و ضعف کمیته نمای مناطق با استفاده از نقطه نظرات اعضا کمیته نما در فرایند بررسیها در طول مدت گذشته در مناطق ۲۲ گانه و  ارائه نتایج به کمیته ها جهت انجام اصلاحات لازم . پیگیری بخش دوم دستورالعمل راهنمای طراحی و کنترل نماهای شهری تحت عنوان نظم نما. پیگیری بررسی نحوه برخورد با تخلفات نما. پیگیری اختصاص بخشی از تبلیغات محیطی و شهری در تهران به مبحث نماهای شهری و نقش شهروندان در ساماندهی سیما و منظر شهری .

وی پیشنهاداتی را در خصوص ارتقاء فعالیت کمیته های نما ارائه کرد: ما پیشنهاداتی را در این زمین ارائه داده ایم شامل حضور مداوم معاون شهرسازی و معماری و سایر مسئولین منطقه در جلسات کمیته نمای مناطق ، همکاری و هماهنگی دفاتر خدمات الکترونیک شهر با کمیته نمای مناطق ، نظارت بر اجرای نما از طریق نصب بنر طرح مصوب در کمیته نما در محل اجرا ساختمان ، ارائه راهکارهای تشویقی و اهدای پلاک طلایی، نقره ای و یا برنزی به نمای برتر ، تشویق طراحان و معرفی نماهای برتر منطقه جهت الگوبرداری سایرین ، ارائه بسته های تشویقی به نماهای برتر ، نما توسط متخصصین داراالزام به طراحی ی مدرک معماری و پروانه اشتغال نظام مهندسی ، بازدید محلی از مناطق توسط اعضای کمیته نما و انجام مطالعات جهت بومی سازی ضوابط و مقررات ، مستند سازی عملکرد کمیته های نما ، دعوت از کارشناسان آتش نشانی جهت اطلاع رسانی و آموزش ضوابط آتش نشانی به اعضای کمیته نما ، ترویج و تشویق به کارگیری از مصالح ماندگار و بومی در اجرای نما ، بازنگری در چشم انداز شهر تهران با نگاه بومی به هر محله و ارائه الگو برای هر محله ، ایجاد وحدت رویه جهت ارائه آلبوم های ارائه نما در کلیه مناطق توسط طراحان ، تسریع در تکمیل و ابلاغ بخش دوم ساماندهی و طراحی نماها با عنوان نظم نما ، ارائه سازوکارهای قانونی در خصوص برخورد با تخلفات نما ، برگزاری همایش، کارگاه در مناطق به صورت مداوم و پیوسته برای سازندگان، مالکان، طراحان جهت ارتقا سطح آگاهی  و رعایت ضوابط ، سیستمی شدن نماها در سامانه و ایجاد سامانه ای در خصوص رویت نماهای تصویب شده به منظور پایش و تسهیل گری در نظارت ، برگزاری نمایشگاه نما در سطح شهر با محوریت نمایش نماهای مطلوب جهت الگو سازی ، مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان در موضوع نما ، تعریف پست برای دبیران و کارشناسان متخصص کمیته نما در چارت سازمانی معاونت شهرسازی مناطق ، ارائه دستورالعمل های اجرایی نما با هدف اجرای صحیح و اصولی نما .

وی در پایان گزارش خود با اعلام این موضوع که با وجود اشکلات روند ، روند خوبی است گفت: حال اینکه چه تضمینی وجود دارد که این نماها اجرا شود، در اینجا دو نگرانی وجود دارد اینکه تضمینی وجود ندارد و سازمان نظام مهندسی هنوز به ناظرین تکلیف نکرده لذا در آنجا بعنوان تخلف خط قرمزی با آن برخورد نشده و به کمیسیون ماده صد ارائه نمی شود .از طرفی هم به شهرداران مناطق تاکید شود عوامل شهرداری با تخلفات نما در حین اجرا برخورد و از ادامه کار ممانعت کنند. در حال حاضر نیز نگرانی ما اینست که معاونت شهرسازی و معماری بررسی نقشه نما را به بعد از صدور پروانه موکول کرده است که این مساله پایبندی به اجرای نما را کاهش می دهد.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X