همایش گردشگری و صلح در آینه میراث جهانی برگزار می‌شود

همایش «گردشگری و صلح در آینه میراث جهانی» همزمان با روز جهانی موزه، 29 اردیبهشت ماه و گرامیداشت هفته میراث فرهنگی در پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، حمید ضرغام رییس پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: همایش «گردشگری صلح در آیینه میراث فرهنگی جهانی ایران» در نظر دارد ریشه علل و شرایطی را که در آن‌ها خشونت به عنوان امری اجتناب ناپذیر تلقی می‏ شود، شناسایی و با اتکا به گردشگری صلح راهکارهای عملی برای کاهش آن‌ها ارایه دهد.

بنا به گفته دبیر علمی همایش، این گردشگری جایگزینی برای انواع مختلف گردشگری نیست، بلکه تسهیل کننده و ارتقادهنده توسعه پایدار و صلح مثبت از طریق تعامل توأم با تفاهم متقابل انسان‏ها در قالب‏ صنعت گردشگری است.

ضرغام ادامه داد: با وجود آن که عده اندکی باور دارند گردشگری یکی از ابزار‏های کلیدی ترویج صلح و افزایش تفاهم از طریق تسهیل تعامل مثبت بین افراد و جوامع دارای پیشینه‏ های گوناگون در جهان است، تردیدی نیست که مردم با یادگیری فرهنگ‏ ها، زبان و شیوه زندگی دیگر انسان‏ ها، می‏ توانند آنچه را مشترک است کشف کنند و دریابند که همین تفاوت‏ های آنها و ایجاد دوستی طولانی مدت است که می‏ تواند تاثیر مثبتی بر همزیستی این جهان داشته باشد.

رییس پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: از سال 1359 (1977 میلادی) هر سال در 18 می، کشورهای آزاده جهان، روز جهانی موزه را با اجرای برنامه‏ های متناسب موضوع، گرامی می‏ دارند. این روز بهانه ای است برای ارتقای آگاهی مردم در مورد اهمیت و نقش موزه‏ ها در توسعه جوامع. کمیته مشورتی ایکوم سازماندهی موضوع این رویداد جهانی را طوری تعیین می‏ کند که تعداد بیشتری از کشورها درگیر فعالیت‏ های آن شوند. مراسم این روز با توجه به تعداد زیاد کشورهای درگیر، یک روز، یک هفته، یا حتی یک ماه به طول می‏ انجامد. در سال‏ های اخیر، روز جهانی موزه ها مشارکت بیش از 30 هزار موزه در بیش از 120 کشور، بیشترین تلاش‏ های کشورهای جهان را تجربه کرده است. امسال دانشگاه علامه طباطبایی با برگزاری همایش تخصصی «گردشگری وصلح در آیینه میراث فرهنگی جهانی ایران» برنامه گرامی‏داشتی را اجرا می کند.

اکبر پورفرج دبیر اجرایی همایش نیز گفت: امروزه رابطه معنی داری بین گردشگری بین المللی و صلح جهانی وجود دارد، به طوری که ارزش های غایی مرتبط با اهداف و غایت وجودی گردشگری شامل (رستگاری، صلح جهانی، آزادی، زندگی راحت، دوستی واقعی) است. یکی از اهداف مهم گردشگری بین المللی و داخلی بازدید از جاذبه های میراثی مقاصد است که در این میان میراث جهانی که دارای مقیاس جهانی نیز هستند، نقش بسزایی در شناخت فرهنگ و تمدن هر کشوری دارند که در گردشگری کشورمان زیاد مورد توجه قرار نگرفته است. همایش گردشگری و صلح در آیینه میراث جهانی ایران به دنبال آن است تا ضمن معرفی میراث جهانی و اهمیت حفاظت از آنها نقش این آثار را در ایجاد صلح و دوستی بین ملت ها از طریق گردشگری بیان کند.

در این همایش رییس ایکوم ایران، مدیرکل موزه‏ ها و مکان‏ های تاریخی، رییس انجمن علمی گردشگری، رییس و مدیران پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و استادان گردشگری دانشگاه نیز سخنرانی خواهند داشت.

حضور علاقه‌مندان به موضوعات تخصصی گردشگری و میراث در این همایش که از ساعت 9 صبح فردا چهارشنبه 29 اردیبهشت، در محل پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی (خیابان توانیر- خیابان نظامی گنجوی) برگزار می‏ شود، آزاد است. در پایان نیز گواهی شرکت در این همایش از سوی دانشگاه علامه طباطبایی به شرکت کنندگان این همایش داده می شود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همایش گردشگری و صلح در آینه میراث جهانی برگزار می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X