ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مشاور وزیر بهداشت: تاکید طب سنتی بر اصلاح سبک زندگی است

به گزارش ایرنا محمود خدادوست سه شنبه در نخستین کنگره حکمت و خرد جندی شاپور با موضوع شکوفایی پزشکی ایرانی - اسلامی و بزرگداشت حکیم علی بن عباس اهوازی در سرسرای شهدای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: از نگاه سازمان جهانی بهداشت، سبک زندگی در راس علل بیماری های غیر واگیر قرار دارد و بهترین راه مقابله با بیماری های غیر واگیر و مزمن، توجه و تاکید بر اصلاح سبک زندگی است.امروز در راس علل مرگ بیماری های غیر واگیر است
وی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت، از حدود 30 سال گذشته به چندین دلیل استفاده از ظرفیت طب سنتی مکمل را در دستور کار خود قرار داد افزود: ریشه دار بودن در فرهنگ مردم از جمله این دلایل است چون قرار داشتن هر موضوعی در باور مردم، ظریب نفوذ بالایی دارد و هر عقل سلیمی از این ضریب نفوذ برای ارتقای سلامت استفاده می کند.
خدادوست ادامه داد: کل نگر، ارزان تر و در درسترس بودن خدمات نیز از دیگر دلایل است چون در فرهنگ مردم قرارداشتن در دسترس تر است.
مدیرکل دفتر طب سنتی، ایرانی - اسلامی گفت: بر اساس تاکید سازمان جهانی بهداشت، اگر در هر کشور طب سنتی در نظام سلامت و تلفیق و تعامل منطقی با نظام رایج باشد در ارتقای سلامت و پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر و مزمن موثر است.
وی با بیان اینکه اگر طب سنتی ایران برای مردم سودی نداشت در تکفیر و انکار 150 ساله نظام رایج پزشکی کشور به دست فراموشی سپرده می شد تصریح کرد: بسیاری از آداب و عادات ما پشتوانه حکیمانه دارد و مردم از این ظرفیت استفاده می کردند حتی اگر اسم آن را طب سنتی ایران نمی گذاشتند.
خدادوست گفت: سازمان جهانی بهداشت با همین رویکرد تحقیق و بررسی بر روی گیاهان دارویی و درمان های سنتی با تسهیلات خاص را قبول کرده و استدلال این است که اگر یک روش سنتی یا داروی سنتی درمانی در دو سه نسل متوالی در منابع معتبر آمده، دلیل بر موثر بودن و کم ضرر بودن آن است.
مشاور وزیر بهداشت در زمینه میزان استفاده از ظرفیت طب سنتی اظهار کرد: در نظام سلامت هدف این است که حداکثر منافع و حداقل ضرر را به مردم برسانیم که مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت است.
وی اضافه کرد: همچنین بر اساس تاکید این سازمان، اطلاع رسانی منطقی و ضابطه مند از این ظرفیت، مقررات ملی نظارت بر طب های سنتی و مکمل و نظارت بر ادعاهای کاذب و واهی و مراقبت از بزرگنمایی های طب سنتی باید مورد توجه قرار گیرد.
خدادوست گفت: گونه های گیاهی بسیاری زیادی دنیا وجود دارد برای مطالعه این گیاهان، راهبردهای جدید به سمتی می رود که فرآیندها کوتاه تر و هزینه ها کمتر شود و دستبابی به داروهای موثر آسان تر شود.
مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی - اسلامی تصریح کرد: یکی از راهکارها استفاده از گیاهاین دارویی است که در طب های سنتی قرن ها مورد استفاده قرار گرفته اند.
وی اظهار کرد: طب سنتی ایران بر مبنای مزاج است یعنی حکیمان ما یکسری فاکتورهای فنوتیپی را تعریف کرده اند و بر اساس آن نوع غذا و دارو را بر اساس تفاوت های فردی تشخیص می دهند.
خدادوست در خصوص جایگاه طب سنتی در نظام سلامت رایج افزود: وجود اسناد بالادستی شامل سند ملی گیاهان دارویی و سیاست های کلی مقام معظم رهبری که به زیبایی تمام جوانب طب سنتی را بیان کرده است.
در نخستین کنگره حکمت و خرد جندی شاپور با موضوع شکوفایی پزشکی ایرانی - اسلامی و بزرگداشت حکیم علی بن عباس اهوازی، 9 مقاله به صورت سخنرانی، 72 پوستر و 13 مقاله برای چاپ در مجله علمی پژوهشی پذیرفته شدند.
در این کنگره 30 نفر از مدعوان علمی صاحب نام کشور و 132 شرکت کننده آزاد حضور دارند.
علی بن عباس اهوازی معروف به مسعودی یا ابن المجوس پزشک و روانشناس برجسته ایرانی سده چهارم هجری بود.
وی از بزرگ‌ترین پزشکان دولت آل بویه بود و پزشک شخصی عضدالدوله فنا خسرو بود.
بزرگترین اثر وی کتاب ملکی است که تقدیم به فناخسرو کرد و در 20 فصل نگاشته شده است که 10 فصل اول آن مقدمات نظری و 10 فصل دیگر بر جنبه های عملی پزشکی تاکید دارد.
طبق مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور دزفول ، نخستین نظام نامه آموزش عالی در 1800 سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفت.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی در این شهر تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
3004/6065

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X