ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مراقب برنج های پاکستانی در ایران باشید!

در حالی که دبیر انجمن برنج معتقد است 12 سال است که میزان تولید برنج بین یک میلیون و 800 هزار تن تا دو میلیون و 200 هزار تن اعلام می شود و ما 12 سال در این زمینه درجا زدیم، برخی منابع خبری از خیز تجار پاکستانی برای فروش 700 هزار تن برنج به ایران خبر می دهند.  فرآوری: طاها رها-بخش اقتصاد تبیان برنج

در حالی که دبیر انجمن برنج معتقد است 12 سال است که میزان تولید برنج بین یک میلیون و 800 هزار تن تا دو میلیون و 200 هزار تن اعلام می شود و ما 12 سال در این زمینه درجا زدیم، برخی منابع خبری از خیز تجار پاکستانی برای فروش 700 هزار تن برنج به ایران خبر می دهند. 
جمیل علیزاده شایق درباره پیش بینی های انجام شده برای میزان تولید برنج   در سال 95، اظهارداشت: امسال وزارت جهادکشاورزی خوشبینانه در این زمینه صحبت می کند.
وی با بیان اینکه بارندگی های بسیار خوبی در فروردین و اردیبهشت ماه سالجاری اتفاق افتاد، گفت: اگر وزارت نیرو ذخیره سازی آب را در شمال درست انجام دهد، ما دیگر در زمینه آب مشکلی نخواهیم داشت.

بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی، اعضای اتحادیه صادر کنندگان برنج پاکستان، با کمک وزارت بازرگانی این کشور از وارد کنندگان برنج ایرانی دعوت خواهد کرد تا برای برگزاری نشست های دوجانبه به منظور افزایش تجارت برنج بین دو کشور همسایه به پاکستان سفر کنند.

دبیر انجمن برنج کشور افزود: پیش بینی ما این است که تا پایان فصل، در استان های گیلان، مازندران و گلستان با مشکل کمبود آب برای برنج مواجه نخواهیم بود؛ مگر اینکه سیاه خرداد داشته باشیم به طوری که  اصلا بارندگی در این ماه رخ ندهد.
شایق با بیان اینکه سال قبل عمده  کشاورزان بویژه در مازندران، براساس تجربه های گذشته خود تصمیم گرفتند نشاکاری و خزانه گیری  را دو هفته زودتر انجام دهند، ادامه داد: یعنی کشاورزان  به جای اینکه از اول فروردین خزانه گیری کنند، این کار را در نیمه نخست اسفندماه انجام دادند و زمانی که به فروردین رسیدیم نشاکاری را آغاز کردند.
وی با اشاره به اینکه نگرانی ما این بود که سرمای اواخر اسفند و اوایل فرودین به محصولات این کشاورزان آسیب بزند، افزود: در نقاطی که احتمال آسیب دیدن خزانه ها وجود داشت، کشاورزان به توصیه ما با پوشش نایلونی مانع این کار شدند و خسارت جدی در این زمینه به آنان وارد نشد.
شایق با بیان اینکه زودکاشت برنج در استان گیلان به دلیل شرایط فرهنگی، جغرافیایی و آب و هوایی به طور گسترده انجام نشده است، گفت: این  کار بیشتر در مازندران انجام شده و دلیل آن هم این است که در این استان کشت رتون و دوباره کشت بعد از برداشت برنج مرسوم است، اما گیلانی ها خیلی این کار را انجام نمی دهند.
دبیرانجمن برنج کشور افزود: بنابراین با توجه به شرایط موجود، پیش بینی ما این است که میزان تولید از دو میلیون تن کمتر نخواهد بود.
وی با بیان اینکه طی 12 تا 13 سال اخیر تمامی بحث ها و پیش بینی های انجام شده درباره میزان تولید بین یک میلیون و 800 هزار تن تا 2 میلیون و 200 هزار تن بوده است، تصریح کرد: این اصلا اتفاق خوبی نیست، چرا ما باید 12 سال در این زمینه درجا بزنیم.
شایق با اشاره به اینکه در حال حاضر باید میزان تولید ما به میزانی بود که واردات مان به حداقل می رسید، گفت: ما مسئولیت اجرایی نداریم اما باید از وزارت جهاد کشاورزی پرسید چرا شما در این 12 سال نتوانستید میزان تولید را افزایش دهید؟ پس این همه هزینه چه می شود؟ در هر دولتی هم که می آید موضوع را گردن دولت قبل می اندازیم.
این اظهارات در حالی مطرح شده است که اتحادیه صادر کنندگان برنج پاکستان  تصمیم گرفته است با هدف افزایش صادرات برنج به ایران به رقم 600 تا 700 هزار تن دفاتر خود در تهران و مشهد را دایر کنند.
اعضای اتحادیه صادر کنندگان برنج پاکستان تصمیم گرفته اند با هدف افزایش صادرات برنج خود به ایران به رقم 600 تا 700 هزار تن دفاتر خود در تهران و مشهد را دایر کنند.
 بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی، اعضای اتحادیه صادر کنندگان برنج پاکستان، با کمک وزارت بازرگانی این کشور از وارد کنندگان برنج ایرانی دعوت خواهد کرد تا برای برگزاری نشست های دوجانبه به منظور افزایش تجارت برنج بین دو کشور همسایه به پاکستان سفر کنند.

در حالی که دبیر انجمن برنج معتقد است 12 سال است که میزان تولید برنج بین یک میلیون و 800 هزار تن تا دو میلیون و 200 هزار تن اعلام می شود و ما 12 سال در این زمینه درجا زدیم، برخی منابع خبری از خیز تجار پاکستانی برای فروش 700 هزار تن برنج به ایران خبر می دهند. 

 این تصمیم پس از سفر هیئتی از این اتحادیه به ایران و دیدار با وارد کنندگان برنج در ایران اتخاذ شده است. این نشست موفقیت امیز بوده و صادر کنندگان برنج پاکستان انتظار دارند سفارشات جدیدی دریافت کنند.
 اما در سمیناری که اخیرا توسط اتحادیه صادر کنندگان برنج پاکستان در محل اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان ترتیب داده شده بود، بانکداران پاکستانی گفتند، بانک مرکزی این کشور هنوز همه موانع برقراری روابط بانکی با ایران را رفع نکرده است.
 از آنجایی که تلاش ها برای ایجاد دفاتری در ایران، از پشتیبانی دولت پاکستان و وزارت بازرگانی این کشور برخوردار است، کارشناسان معتقدند می توان به دریافت سفارشات جدید از ایران امیدوار بود.
 پاکستان که قبلا بزرگترین صادر کننده برنج به ایران بود، در طی 2 سال گذشته به دلیل تحریم ها شاهد کاهش قابل توجه سهم خود از بازار برنج ایران بوده است.
 ایران سالانه بیش از 2 میلیارد دلار برنج وارد می کند. سهم برنچ پاکستان از این بازار عظیم در سال مالی 2015، ناچیز بود و رقمی حدود 1.32 میلیون دلار را شامل می شد.
 صادر کنندگان می گویند هند به دلیل برقراری ارتباطات قوی تر بین تهران و دهلی، جای پاکستان را در بازار برنج ایران گرفته است.منابع: تسنیم / مهر.

[ منبع این خبر سایت تبیان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X