ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست غلط دولت در واردات واگن دست دوم 75 درصد تولید داخل تعطیل است

مرتضی مقدمی مدیرعامل ایریکو با انتقاد از واردات واگن دست دوم از رده خارج شده توسط شرکت های حمل و نقل ریلی، گفت: در حال حاضر تقریبا ۲۵ درصد فعالیت واگن سازان فعال است و حمایت ها از این بخش بسیار کم است.

به گزارش خبرنگار اقتصددی خبرگزاری تسنیم، مرتضی مقدمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال گذشته توانستیم با ترخیص قطعات ریل باس از گمرک 16 واگن ریل باس را آماده تحویل کنیم. از این تعداد 12 واگن در حال بهره برداری است و 4 واگن دیگر نیز حدود دو ماه است که آماده شده و منتظر کارفرما هستیم که آنها را تحویل بگیرد.

وی با یادآوری این که کارفرمای این پروژه از رجا به راه آهن تغییر یافته است، تصریح کرد: حدود 8 سال از این قرارداد می گذرد و وقتی درباره یک واگن ساز داخلی قضاوت کنند از این مسئله بهره برداری می کنند و می گویند 12 واگن تحویل شده است.

وی با بیان این که مدت قرارداد 150 واگن ریل باس با رجا 56 ماهه بود، افزود: شرکت ایریکو تمام تعهدات را به موقع انجام داده و هیچکدام از تاخیرات به وجود آمده به دلیل کم کاری سازنده نبوده است، بلکه 4 سال کارفرما در تاخیر قطعات ریل باس تاخیر داشت و متاسفانه به این واقعیت ها اشاره نمی شود.

وی بیان کرد: به دلیل رضایت از این محصول قرار است برای راه آهن 150 واگن ریل باس دیگر با ارزش حدود 260 میلیون یورو تولید شود که  تامین مالی آن از سوی طرف کره ای اجرایی می شود.

وی با بیان این که تا انتهای سال 93 کارخانه با شرایط خیلی بدی مواجه بود، گفت: در آن دوران با پروژه های نوسازی ناوگان توانستیم شرایط بد را پشت سر بگذاریم. سال گذشته 16 ریل باس را در برنامه تولید قرار دادیم، ولی ظرفیت ما خیلی بیشتر است و می توانم بگویم با 25 درصد ظرفیت طی سال 94 کار کردیم.

مدیرعامل ایریکو با بیان این که در یک شیفت کاری می توانیم 100 واگن مسافری را تولید کنیم، افزود: قرارداد 30 واگن باری لبه بلند با ذوب آهن داریم که تا کنون 16 تحویل شده و بقیه در خط تولید است.

مقدمی در پاسخ به پرسش تسنیم با بیان این که امسال آمادگی داریم بسته به بودجه ای که راه آهن در اختیار ما قرار می دهد می توانیم 68 واگن ریل باس را تحویل دهیم، تاکید کرد: کارخانه ایریکو فعلا سودده نیستند و تمام واگن سازان هنوز به سوددهی نرسیده اند.

وی با بیان این که قیمت تمام شده واگن در داخل با نمونه خارجی پایین تر است، گفت: قرارداد تولید 120 واگن برای خط 2 مترو کرج و 135 دستگاه واگن برای مترو شیراز امضا شده، اما هنوز عملیاتی نشده است.

وی با اشاره به این که 40 درصد تولید واگن در داخل انجام می شود، تصریح کرد: قیمت تمام شده تولیدات ما در بخش مترو تقریبا 8 درصد کمتر از نمونه های خارجی (اروپایی و چینی) است.

وی از آمادگی برای ساخت انواع بوژی را در ایریکو داریم در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم، گفت: باید بتوانیم نیاز روز دنیا را تامین کنیم، نباید بهره برداران شبکه ریلی واگن های دست دومی را وارد کنند که در کشورهای فروشنده از رده خارج شده است. متاسفانه یکی از مشکلات ما این است که تعرفه واردات واگن خیلی پایین است.

مدیرعامل ایریکو با باین این که تعرفه واردات واگن های دست دوم 15 درصد است که برای شرکت های حمل و نقل بهره بردار شرایط ایده آلی برای خرید خارجی است، افزود: همت لازم برای حمایت از صنایع ریلی وجود دارد اما الزامات آن موجود نیست.

مقدمی با تاکید بر این که تعرفه مذکور خرید واگن برای بهره برداران بسیار جذاب است، تصریح کرد: وظیفه دولت است که با یک سیاست گذاری درستی تقاضاهای موجود را به جای شرکت های خارجی به سمت شرکت های تولیدکننده داخلی سوق دهد. متاسفانه به دلیل سیاست گذاری نادرست دولتی بهره برداران سفارش ساخت واگن را به خارجی ها می دهند. 

انتهای پیام/ 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده