ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موافقت طرف های لیبیایی با ادغام شرکت های ملی نفت این کشور

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد سیاله وزیر خارجه لیبی در وین با اشاره به نهادهای مهمی نظیر شرکت ملی نفت به خبرنگاران گفت: این نهادها را فقط می توان به صورت مرکزی مدیریت کرد، به همین دلیل توافق شد که موسسه های شرق و غرب لیبی یکپارچه شوند، به نحوی که فقط یک شرکت نفت، یک شرکت سرمایه گذاری و یک بانک مرکزی وجود داشته باشد.
به گفته این وزیر لیبیایی، نخستین گام ها برای رسیدن به این هدف اکنون برداشته و توافق درباره اصول و نکات اولیه حاصل شد و باید از این پس منتظر اجرای آن بود.
یک نشست بین المللی با حضور وزیران خارجه چندین کشور به رهبری آمریکا و ایتالیا با موضوع تقویت دولت وحدت ملی لیبی در وین اتریش روز دوشنبه آغاز شد.
لیبی از پنج سال قبل و پس از حمله نظامی ناتو و سقوط حکومت معمر قذافی، دستخوش هرج و مرج و ناامنی است. گروه های شبه نظامی مختلف که زمانی در مقابل قذافی در یک جبهه می جنگیدند، اکنون بر سر سهم خود از قدرت سیاسی و اقتصادی لیبی، رو به روی هم قرار گرفته اند.
این کشور همچنین از دو سال قبل تاکنون دارای دو دولت موازی است که هر یک نهادهای قانونگذاری، اقتصادی و نظامی، از جمله شرکت های ملی نفت خاص خود را دارند.
دولت وحدت ملی که با وساطت سازمان ملل چند ماه قبل تشکیل شد، اکنون در گوشه ای از طرابلس (پایتخت) مستقر است، اما هنوز نتوانسته کنترل نهادهای مهم این کشور را به دست بگیرد.
منابع نفتی لیبی روز دوشنبه اعلام کردند که پس از توافق میان مقام های نفتی رقیب، صدور نفت از بندر الحریقه به زودی از سر گرفته خواهد شد.
مناقشه میان دو شرکت نفتی رقیب در لیبی باعث توقف صادرات از این بندر به مدت دو هفته شد.
سیاله درباره افزایش میزان صادرات نفت لیبی از بندرهای این کشور ابراز امیدواری کرد.
گروه تروریستی داعش نیز با استفاده از خلاء امنیتی و سیاسی لیبی، توانسته است در برخی مناطق این کشور از جمله سرت جای پایی برای خود پیدا کند.
تولید نفت در لیبی طی هفته های اخیر و با تشدید مناقشه میان دو شرکت نفتی تحت کنترل دولت های موازی، به حدود یک پنجم میزان تولید در پیش از سال 2011 کاهش یافته است.
لیبی دارای بزرگ ترین ذخایر شناخته شده نفت در قاره آفریقا و عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است.
خاورم**9156**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده