ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دخالت های سیا در قاره سیاه

این شبکه انگلیسی روز سه شنبه گزارش داد: 'سیا' در ترور 'پاتریس لومومبا' در کنگو، سرنگونی 'قوام نکرومه' در غنا، مخالفت با حزب 'جنبش خلق برای آزادی آنگولا' موسوم به (MPLA ) در آنگولا و حمایت از 'حسین حبر' در چاد، بین دهه 1960 تا دهه 1980 میلادی دست داشته است.
'این وقایع بیشتر در دوران جنگ سرد که دو ابرقدرت وقت آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی تلاش در بسط نفوذ خود در قاره های مختلف جهان را داشتند، روی داده است.'
بی بی سی افزود: شناسایی عملیات مخفی سیا از لحاظ ماهیتی، کاری است دشوار اما با تحقیق درمورد فعالیت این آژانس (جاسوسی) و افشاگری برخی از ماموران سابق سیا پرده از تلاش های پنهانی و مداخلات گوناگون سیا برداشته می شود.
این شبکه خبری یکی از این موارد را دست داشتن سیا در ماجرای سرنگونی و قتل پاتریس لومومبا در کنگو در دهه 1960 میلادی اعلام کرد که برای سال ها ظن دست داشتن سیا در این ماجرا می رفت، که منجر به سرنگونی و سرانجام ترور این رهبر آفریقایی شد.
بی بی سی گزارش داد: اسناد موجود در کتاب 'مرگ در کنگو' (Death in the Congo) از صدور فرمان 'دوایت آیزنهاور' رئیس جمهوری وقت آمریکا برای ترور لومومبا حکایت دارد. چراکه آمریکا نگران بود کنگو نیز راهی همچون کوبا را در پیش گرفته است.
'اسناد دولت آمریکا که از طبقه بندی خارج شده اند از توجه سیا بر کنارگذاردن لومومبا نه تنها از طریق ترور بلکه از هر طریق نامتعارف دیگری حکایت دارد، با این وجود نشانه های مستقیمی از دست داشتن آمریکا در ماجرای قتل لومومبا که هیچ شکی در تمایل سیا برای کشتن وی وجود نداشت، پیدا نشد.'
پاتریس لومومبا اولین نخست وزیر کشور جمهوری دمکراتیک کنگو و رهبر استقلال این کشور از بلژیک بود.
لومومبا پس از 10 هفته نخست وزیری با توطئه سیا و رئیس جمهوری وقت کنگو عزل و متواری شد. وی سرانجام توسط 'موبوتو سسه سکو' و با همکاری سیا به قتل رسید.
بی بی سی در ادامه نوشت: 'قوام نکرومه' نخستین رئیس جمهوری غنا بود که در کودتای نظامی به سال 1966میلادی سرنگون شد. سازمان سیا در این کودتا نقش داشت.
این امر بعدها با انتشار کتابی به سال 1978 توسط 'جان استاکول' (John Stockwell) افسر سابق سیا تایید شد.
بی بی سی افزود: به گفته این مامور سابق سیا، این سازمان جاسوسی در غنا مداخلات عمیقی داشته است.
تارنمای این شبکه انگلیسی نوشت: بررسی اسناد سابقا محرمانه دولت آمریکا نشان می دهد که دولت آمریکا از وقوع کودتا در غنا آگاه بود.
در یکی دیگر از این اسناد آمده است: سرنگونی نکرومه یک اتفاق بود، هرچند که او بیش از هر فرد سیاه پوست آفریقایی منافع آمریکا را به مخاطره افکنده بود.
نکرومه سیاستمدار سرشناس اهل غنا است که بین سال های 1960 تا 1966میلادی بعنوان نخستین رئیس جمهوری این کشور آفریقایی قدرت را در دست داشت.
نکرومه به دنبال کودتای نظامی 1966 حکومتش سرنگون شد و پس از ترک کشور بعدها به رومانی رفت. وی در آوریل 1972 درگذشت.
بی بی سی درادامه از مخالفت واشنگتن با حزب 'جنبش خلق برای آزادی آنگولا' موسوم به (MPLA ) به رهبری 'آگوستینو نتو' (Agostinho Neto) و اولین رئیس جمهوری آنگولا در اواسط دهه 1970 میلادی خبر داد.
استاکول مامور سابق سیا درا ین باره گفته است که رئیس سیا عملیاتی مخفی را در سال 1975 به راه انداخت، چرا که واشنگتن حزب MPLA را نزدیک به اتحاد جماهیر شوروی می دید و به همین دلیل به حمایت از حزب 'FNLA' و 'Unita ' پرداخت و سیا مخفیانه و از طریق 'کینشازا' در جمهوری دمکراتیک کنگو اقدام به انتقال 30 هزار قبضه کلاشینکف و آموزش شبه نظامیان نمود.
بی بی سی در این زمینه گزارش داد: بنا بر این اسناد مذاکراتی بین رئیس وقت سیا، وزیرخارجه آمریکا و دیگران در مورد حمایت از سیا در کمک به نیروهایی که علیه MPLA می جنگند، وجود دارد.
بی بی سی در بخش پایانی این گزارش نوشت که سیا از 'حسین حبری' دیکتاتور سابق چاد نیز حمایت کرده است.
بی بی سی گزارش داد تلاش های 'حبری' برای به دست آوردن قدرت در سال 1980 میلادی به شکست انجامید و این امر منجر به این شد که 'گواکوانی کودی' (Goukouni Oueddei) رئیس جمهوری وقت چاد از معمر قذافی درخواست کمک کند و نیروهای 'حبری' را شکست داده و وی را به تبعید بفرستد.
بی بی سی نوشت: 'مایکل برونر' (Michael Bronner ) در مجله 'فارین پالسی' نوشته است که رئیس وقت سیا و وزیر خارجه آن زمان آمریکا در مورد اینکه باید جنگی پنهانی را با مشارکت 'حبر' در چاد به راه انداخت، اتفاق نظر داشتند.
بی بی سی افزود: اتهاماتی وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکا پس از آن از 'حبر' در سرنگون کردن رئیس جمهوری وقت چاد به سال 1982 پشتیبانی کرد و پس از آن نیز از حکومت ظالمانه وی پشتیبانی نمود.
حسین حبری دیکتاتور پیشین چاد بود که بین سال های 1982 تا 1990 میلادی ریاست جمهوری این کشور را به دست داشت.
وی در سال 1990میلادی و به دنبال یک کودتا از قدرت سرنگون شد و به سنگال گریخت.
* نقش 'سیا' دربازداشت ماندلا
یک مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تایید کرده است که با ارائه اطلاعاتی در بازداشت و متعاقب آن حبس 27 ساله «نلسون ماندلا» فعال برجسته مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی نقش داشته است.
روزنامه انگلیسی «دیلی میل» این هفته نوشت: «دونالد سی. ریکارد» مامور سابق سیا با بیان نقش خود در بازداشت نلسون ماندلا با این بهانه که وی مهره اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده است، برای نخستین بار تایید کرد که چگونه نیروهای امنیتی آفریقای جنوبی را در روز بازداشت ماندلا در سال 1962 هدایت کرده است.
این مامور 88 ساله سازمان سیا که در آن سالها رسما به عنوان معاون کنسولی آمریکا در شهر دوربان آفریقای جنوبی فعالیت می کرد، گفت: به عنوان بخشی از بازی قدرت ژئوپلتیکی دوران جنگ سرد اطلاعاتی را ارائه داده است زیرا ماندلا خطرناک ترین کمونیست در خارج اتحادیه جماهیر شوروی بود.
ریکارد چند هفته قبل از مرگش (اوایل 2016) در مصاحبه با «جان اروین» کارگردان انگلیسی گفت به خاطر زندانی شدن ماندلا متاسف نیست. این مامور سیا قویا معتقد بود که ماندلا تحت نفوذ روسیه کمونیست بوده و قصد داشته جمعیت هندی ها در «ناتال» منطقه محل استقرارش را تشویق به قیام کند.
هر چند از مدتها قبل شایعاتی درباره مداخله سیا در بازداشت ماندلا منتشر شده بود اما تاکنون چیزی تایید نشده بود.
«جرالد لودی» از مقامات اطلاعاتی بازنشسته آفریقای جنوبی در سال 1990 به هفته نامه نیوزویک گفته بود که سیا در درون حزب کنگره ملی آفریقای جنوبی در دوربان جاسوس داشت که اطلاعاتی را به مامورانش ارائه می دادند.
'زی زی کودوا' سخنگوی کنگره ملی آفریقا در واکنش به این افشاگری گفت: ما همیشه می دانستیم که یک همکاری دائمی بین برخی از کشورهای غربی و رژیم آپارتاید وجود دارد.
وی تصریح کرد که با وجود آنکه این حادثه دهه ها پیش رخ داده است اما سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) همچنان در امور سیاسی آفریقای جنوبی دخالت می کند.
سخنگوی کنگره ملی آفریقا، حزب حاکم در آفریقای جنوبی، افشاگری این مامور سیا در مورد همکاری سازمان جاسوسی آمریکا با رژیم سابق آپارتاید برای دستگیری نلسون ماندلا را یک 'کیفرخواست جدی' توصیف کرد.
وی افزود: ما اخیرا دریافتیم که تلاش هایی برای نادیده گرفتن دولت منتخب آفریقای جنوبی با حاکمیت کنگره ملی آفریقا در جریان است. آنها هیچگاه دست از فعالیت در این کشور برنداشته اند.
وی تاکید که این دخالت 'همچنان صورت می گیرد' و سازمان سیا همچنان با کسانی که می خواهند رژیم را تغییر دهند، همکاری می کند.
اروپام **1302**1517

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X