ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

واشنگتن تایمز و نگاه روسیه و چین به نامزد جنجالی جموریخواهان آمریکا

این روزنامه ارگان محافظه کاران آمریکا در تفسیری نوشت: در روسیه؛ دشمن فرضی آمریکا؛ 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه حتی قبل از آنکه ترامپ در ماه مارس در سخنانی سازمان 'ناتو' را اساسا منسوخ بشمارد، در سخنانی او را تایید کرد.
پوتین دسامبر گذشته در سخنانی در یک کنفرانس خبری سالانه ترامپ را 'مردی بسیار رنگارنگ و با استعداد' توصیف کرد.
این کارآفرین میلیاردر هم در مقابل؛ قاطعیت رئیس جمهوری روسیه را تمجید و پیش بینی کرده است که در صورت رئیس جمهور شدن در مقام مقایسه با 'اوباما' رابطه شخصی بهتری با رئیس جمهوری روسیه برقرار خواهد کرد.
پوتین در جایی دیگر هم اعلام کرده است 'ترامپ می گوید که می خواهد سطحی متفاوت از رابطه را با مسکو برقرار کند و این رابطه را قویتر کند. پس چرا ما از این چشم انداز خوب استقبال نکنیم '.
ترامپ مشتاق است موضع آمریکا در قبال روسیه را جلا دهد .
وی ماه گذشته در سخنرانی انتخاباتیش که پیرامون مبحث سیاست خارجی ایراد شد ؛ اعلام کرد: ' تنش زدایی و ترمیم روابط با روسیه امکان پذیر است اما فقط از موضع قدرت '.
ترامپ گفت 'اگر ما نتوانیم معامله ای خوب برای آمریکا داشته باشیم؛ بسرعت میز مذاکره را ترک خواهیم کرد '.
یک روز قبل از این سخنان ' آلکسی پوشکوف' رئیس کمیته روابط خارجی 'دوما'ی دولتی روسیه به روزنامه 'ایزوستیا' گفت که به نظر می رسد ترامپ در رویکردش در قبال روسیه واقع بین تر از اوباما و یا حتی 'جورج بوش ' باشد'.
پوشکوف افزود 'ترامپ اعلام کرده که آماده است بنشیند و با رئیس جمهوری روسیه صحبت کند نه اینکه همچون رویه دولت امروز آمریکا؛ با آن درگیر شود'.
پوشکوف ادامه داد 'ترامپ در مقایسه با اوباما سیاستهایش کمتر بر پایه ایدئولوژی بنا شده است. او یک تجارت پیشه است و همه چیز را یک معامله و برنده شدن در این معامله می بیند'.
وی اضافه کرد 'این در مقایسه با رویکردهای بد اوباما و بوش که اصل و بنیان آنها ایدئولوژی است و امکان آن را دارد که زندگی را در سرزمینهای بسیاری و انسانهای بسیاری را تنها به ادعای واهی لیبرالیسم و ارزش های جعلی نابود کند؛ تفاوت بسیار دارد'.
در چین هم رسانه ها 'دونالد ترامپ را یک 'حرف مفت زن' و یک 'دلقک' معرفی می کنند.
اما در سایت های نظرسنجی و چت اینترنتی بسیاری از مردم عادی چین برای تیزهوشی تجاری این نامزد انتخابات آمریکا احترام قائلند.
ترامپ از همان بدو خیزش و انتخاب شدنش برای نامزدی حزب جمهوریخواه شروع کرد به فحاشی و متلک پرانی و انتقاد از پکن.
وی مدعی شد 'آمریکا توسط کالاهای ساخت چین پاره پاره شده است و صنعت تولید چین همچنان به شیوه نادرست تجاری خود برای قاپیدن فرصت اشتغال از طبقه کارگری آمریکا ادامه می دهد'.
ترامپ افزود 'رهبران آمریکا بسیار احمقند که استثمار چین را از کشورشان به رسمیت شناخته اند'.
وی حسن نیت خود را در قبال ژاپن نشان داد و اعلام کرد که ژاپن، رقیب تاریخی چین برای اینکه قدرت برتر شرق آسیا باشد ؛ حقش است که بمب هسته ای داشته باشد.
اما به رغم همه این تندخویی های ترامپ، او ظاهرا آنگونه که انتظار می رود در کشور چین یک چهره منفور نیست.
در چین، هم مسوولان مملکتی و هم مردم عادی در نوعی تردید و دودلی در مورد این نامزد ریاست جمهوری آمریکا فرو رفته اند و نمی دانند آیا از موفقیت درخشان سیاسی یک میلیاردر در پهنه سیاست آمریکا که دستگاه سیاست خارجی آمریکا را حسابی گیج کرده است، خشمگین باشند یا اینکه این پدیده را صرفا یک سرگرمی تلقی کنند.
موضع گیری ترامپ در قبال چین و آسیا در تابستان گذشته مطرح شد، یعنی هنگامی که وی در سخنانی مطرح کرد، هنگامی که 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین به آمریکا سفر می کند به جای آنکه در 'کاخ سفید' به افتخارش یک ضیافت شام ترتیب داده شود، باید در یک رستوران 'مک دونالد' مورد پذیرایی قرار گیرد.
او حتی در یکی از سخنرانی های انتخاباتیش با تقلید مسخره آمیز لهجه ای از شرق آسیا مثلا از زبان چینی ها و ژاپنی ها در مورد آمریکا گفت ' ما نمی توانیم معامله کنیم'.
اخیرا هم ترامپ لحن خود را در قبال چین زهرآگینتر کرد و در ماه ژانویه به روزنامه 'نیویورک تایمز' گفت که اگر رئیس جمهوری شود 45 درصد تعرفه بر واردات کالاهای چینی به کشور اعمال خواهد کرد.
اما بسیاری از اقتصاددانان آمریکایی می گویند که این نظریه ناقض قوانین بین المللی است و به احتمال قوی دو اقتصاد بزرگ جهان یعنی آمریکا و چین را به ورطه یک جنگ تجاری سوق می دهد .
این اقتصاددانان می گویند قوانین آمریکا به ترامپ این اجازه را نمی دهد تعرفه واردات کالاهای چینی را بیشتر از 15 درصد برای مدت 5 ماه بالا ببرد مگر آنکه اعلام کند که یک وضعیت اضطراری از حیث امنیت ملی پیش آمده است.
آنها همچنین هشدار می دهند که اگر ترامپ دست به کاری علیه تجارت چین بزند؛ چینی ها هم تلافی خواهند کرد و غیر از اقاعه دعوی قانونی علیه واشنگتن در سازمان تجارت جهانی ، اقدامات دیگری هم انجام خواهند داد.
ترامپ حتی در هفته های اخیر لحن ضد چینی خود را از این هم تلختر کرد و در تاریخ 3 مه (14 اردیبهشت) در یکی از راهپیمایی های انتخاباتیش در ایندیانا گفت 'ما به چین اجازه نخواهیم داد به کشورها هتک حرمت کند و دست به بزرگ ترین دزدی در تاریخ جهان بزند'.
ترامپ در انتخابات مقدماتی این ایالت برنده شد.
این سخنان خشم چین را برانگیخت .
چین کشوری است که اقتصادش در دهه های اخیر رشدی انفجارگونه داشته است و مردمش به این خلق و خوی میلیاردهایی که غیر معمول رشد کرده اند عادت دارند . بنابر این معلوم نیست آیا از این صحبتهای ترامپ عصبانیند یا نه .
طبق یک نظرسنجی که روزنامه دولتی 'گلوبال تایمز' چین در ماه مارس به عمل آورد 54 درصد پرسش شوندگان چینی از ریاست جمهوری ترامپ استقبال می کنند.
بسیاری از چینی ها معتقدند که تیزهوشی تجاری ترامپ از او یک سیاستمدار واقع بین در موضوعات امنیت ملی و سیاست خارجی خواهد ساخت و این به نفع چین هم خواهد بود'.
در بین جامعه بسیار بزرگ کاربران اینترنت در چین، ترامپ در مقایسه با رقیب دمکرات خود 'هیلاری کلینتون' از محبوبیت بیشتری برخوردار است. علت آن این است که کلینتون همواره از منتقدان سرسخت کارنامه سیاه چین در نقض حقوق بشر و به خصوص رفتار چین با زنان بوده است.
تصور اکثر چینی ها این است که اگر ترامپ رئیس جمهوری شود آنچنان کاری به موضوع نقض حقوق بشر در چین نخواهد داشت و این نگرش می تواند عامل موثری در بهبود روابط دو کشور باشد.
اما این نظر مردم چین نسبت به ترامپ است.
نگرش دولت چین کاملا مغایر با این است. دولت چین در باره مواضع ترامپ در زمینه تجارت و وضع تعرفه گمرکی بر واردات کالا از چین نگران است.
'هونگ لی' سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم گفته است که راجع به تحولات جاری انتخابات آمریکا اظهار نظر نمی کند.
هونگ یادآورشد: 'آنچه که ارزش اشاره دارد، این است که منافع متقابل و نتیجه برد - برد، شرایط همکاریهای اقتصادی و تجاری فیمابین چین و آمریکا را تعریف و منافع مشترک طرفین را تامین می کند. ما امیدواریم مردم آمریکا روابط متقابل دو کشور را در تمامی جنبه های زندگی و از منظری منطقی و هدفمند بنگرند'.
روزنامه 'گلوبال تایمز' چین هم در سرمقاله روز 14 مارس خود نوشته بود 'ظهور ترامپ استراتژی انتخاباتی جمهوریخواهان بوده است که از قضا بسیار هم بد از آب درآمده است '.
گلوبال تایمز افزود 'ترامپ همچون یک دلقک فقط هدفش این است که رای بیشتری برای محافظه کاران جمع کند و برای رسیدن به این هدف از ضربه فنی کردن اکثر نامزدهای مدعی هم کوتاهی نمی کند. امروز این دلقک بزرگترین 'اسب سیاه' انتخابات است یعنی نامزدی است که خصوصیاتی جالب دارد اما هیچ بختی برای برنده شدن ندارد. این نامزد حرف مفت زن، سنت شکن، ناسزاگوی بی پروا و یک عوامفریب (پوپولیست) تمام عیار است که براحتی هم حرص مردم را در آورد'.
گلوبال تایمز تصریح می کند '«موسولینی» و «هیتلر» هم از طریق انتخابات به قدرت رسیدند، اما آمریکا بهتر است نگرشی به درون خود داشته باشد و به جای آنکه دائما انگشت اتهام به سوی سایر کشورها نشانه رود و دیگران را متهم به ملی گرایی و حاکمیت استبداد و ستم معرفی کند، بیاید و اجازه ندهد تبدیل به منبع تولید نیروهایی مخرب علیه صلح جهانی شود'.
اروپام**1591**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده