ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نفس های بریده ناوگان عمومی مینی بوس در چهارمحال وبختیاری

با وجود فرسودگی اکثر خودروهای ناوگان حمل و نقل مینی بوسی چهارمحال وبختیاری، حضور تعداد قابل توجهی از مینی بوس های فرسوده و از رمق افتاده در پایانه های استان با اتاقک های رنگ و رو رفته،‌ لاستیک های ساییده و صندلی هایی که تحمل ساعتی نشستن بر آنها، صبر مسافران را سر می برد،‌ نشان دهنده آن است که این مرکب های فرسوده، قصد ترک عرصه حمل و نقل را ندارد.
فضای چرک آلود درون اتاقک برخی از مینی بوس ها با صندلی‌ های کهنه که جای چندین مرحله جوش‌خوردگی بر تن آنها دیده می شود با روکش‌ هایی رنگ و رو رفته، ‌مسافران را مجبور می کند که با احتیاط بر روی صندلی ها بنشینند تا مبادا لباسشان به گوشه‌ای از صندلی گیر کرده و پاره شود.
فرسودگی مشهود ناوگان حمل ونقل عمومی بخصوص در بخش مینی بوس در چهارمحال و بختیاری ضرورت نوسازی این ناوگان را دو چندان کرده، اما برخی مشکلات اقتصادی و نبود رغبت نوسازی ناوگان در بین رانندگان، نوسازی این ناوگان فرسوده را به چالش کشیده است.
تعدادی از مسافران مسیر شهرکرد به فارسان در گفت و گو با گزارشگر ایرنا می گویند: مینی‌ بوس‌ های فرسوده و کهنه این مسیر همواره مخاطراتی را برای مسافران ایجاد می کند.
آنان معتقدند: از عمر مفید اکثر مینی بوس های این مسیر سال ها گذشته و تردد با این وسایط نقلیه بدون خطر نیست.
برخی مسافران مسیر شهرکرد به کیار شرقی نیز می گویند: فرسودگی و امکانات غیراستاندارد مینی بوس های این مسیر برای مردم مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.
آنان می افزایند: در روزهای سرد سال به دلیل نداشتن بخاری مناسب، مسافران مینی بوس های فرسوده تا رسیدن به مقصد بر خود می لرزند.
آنان ادامه دادند: در گرمای تابستان و سرمای زمستان، مجادله مسافران و رانندگان مینی بوس های فرسوده حکایتی است که هر روز رخ می دهد و برخی رانندگان در زمان اوج سرما با روشن کردن پیک نیک در مینی بوس ها به جای حل مشکل، کاری خطرناک انجام می دهند.
جمعی از رانندگان ناوگان مینی بوس چهارمحال و بختیاری نیز در گفت وگو یا گزارشگر ایرنا با تایید فرسودگی ومشکلات موجود در این ناوگان اظهار داشتند: درآمد کم و هزینه بالا در بخش حمل و نقل مسافر و کالا با یکدیگر تناسب ندارد و رانندگان و مالکان ناوگان مینی بوسی نمی توانند از عهده هزینه های عادی خودروها برآیند چه رسد به اینکه اقساط تسهیلات نوسازی خودرو نیز بپردازند.
آنان افزودند: محدودیت درآمد، مانع استقبال این بخش از طرح نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی مینی بوس در استان شده است.
یکی از رانندگان قدیمی مینی بوس در شهرکرد می‌گوید: قبول دارم که اکثر مینی بوس ها قدیمی، غیراستاندارد و دارای عمر بالایی است ولی اکثر رانندگان توانایی استفاده از تسهیلات نوسازی ناوگان حمل و نقل را به دلیل درآمد کم ندارند.
این راننده از بیان نام خود اجتناب کرد و افزود: برخی از رانندگان حدود 30 سال است که با این خودرو‌ها کار می ‌کنند اما به دلیل درآمد کم و ناتوانی در پرداخت اقساط تسهیلات، تمایلی به نوسازی خودرو ندارند.
راننده دیگری می گوید: 15 سال سابقه کار رانندگی با مینی بوس دارم و همسرم نیز شاغل است اما با این وجود درآمدم از شغل رانندگی درحدی نیست بتوانم خودرو را نوسازی کنم و اگر همسرم شاغل نبود، چرخ زندگیمان با درآمد مینی بوس نمی چرخید.
وی که خود را ترابی معرفی می کند، مینی بوس ‌های فرسوده را عامل افسردگی و استرس رانندگان دانسته و می افزاید: این خودروهای فرسوده هیچ ایمنی برای راننده و مسافر ندارند.
به گفته این راننده، اکثر اوقات مسافران به دلیل وضعیت بد ماشین با راننده مجادله می کنند، ولی درآمد ناوگان مینی بوس در استان به گونه ای است که به زحمت کفاف هزینه های خودرو را می کند و برای رانندگان به صرفه نیست که با استفاده از تسهیلات خودرو را نوسازی کنند.
به گزارش ایرنا، دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل بار و مسافر در کشور بسترهایی را در چندسال اخیر فراهم کرده و تسهیلاتی برای این منظور به مالکان خودروها پرداخت می کند ولی استفاده از این تسهیلات منوط به خواست رانندگان است و هیچ اجباری برای نوسازی وجود ندارد.
به دلیل نبود بستر حمل و نقل ریلی و مشکلات موجود درزمینه حمل ونقل هوایی، 95 درصد جابجایی بار و مسافر در چهارمحال و بختیاری از طریق ناوگان حمل و نقل جاده ای انجام می شود.
مدیرکل حمل و نقل و پایانه های چهارمحال وبختیاری نیز در گفت و گو با گزارشگر ایرنا اظهار داشت: نوسازی ناوگان مینی بوس جزو مطالبات مردم و از دغدغه های مسئولان استان است زیرا مهم ترین بخش حمل و نقل مسافر در استان این ناوگان است.
منوچهر سلمانزاده گفت: به دلیل مسافت کم بین شهرها در چهارمحال و بختیاری در تمام مسیر های بین شهری استان ناوگان مینی بوس فعال است و در بخشی از مسیر ها نیز سواری های کرایه فعالیت دارد.
به گفته وی، در سال گذشته پنج میلیون و 865 هزار مسافر در استان جابجا شده که از این تعداد سه میلیون و 692 هزار نفر معادل 63 درصد کل مسافران با ناوگان مینی بوس جابجا شده اند.
سلمانزاده ادامه داد: هم اینک یکهزار و 93 دستگاه مینی بوس در چهارمحال و بختیاری فعالیت می کند که متوسط سن این ناوگان 28 سال است که نشان می دهد ناوگان مینی بوس استان فرسوده است.
به گفته وی، فرسوده بودن ناوگان مینی بوس در استان نارضایتی مسافران را به دنبال دارد و از طرف دیگر مصرف سوخت بالا را نیز دربر دارد.
مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان تصریح کرد: ناوگان فرسوده مینی بوس در هر 100 کیلومتر، 28 لیتر سوخت مصرف می کند و این در حالیست که ناوگان نو در هر 100 کیلومتر 15 لیتر سوخت مصرف می کنند.
سلمانزاده افزود: این مسئله علاوه بر ایجاد آلودگی در محیط زیست، به دلیل یارانه ای بودن سوخت، زیان زیادی را برای دولت دربر دارد و صاحبان مینی بوس های فرسوده نیز دو برابر مالکان خودروهای نو برای سوخت و نگهداری هزینه می کنند.
به گفته وی، فرسوده بودن ناوگان مینی بوس هزینه بالایی به تمام بخش ها اعم از دولت، بخش خصوصی و مسافر تحمیل می کند.
سلمانزاده ادامه داد: دولت وظیفه بسترسازی در این بخش را دارد و از سال گذشته تسهیلاتی برای نوسازی ناوگان فراهم شده و اطلاع رسانی فراوانی نیز برای استفاده از این تسهیلات انجام گرفته ولی در استان استقبالی از این تسهیلات نشده است.
مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان ادامه داد: در این طرح تا 70 درصد ارزش خودرو، تسهیلات با کارمزد شش درصد به متقاضیان پرداخت می شود ولی رانندگان برای دریافت این تسهیلات رغبت ندارند.
سلمانزاده گفت: بخش خصوصی برای نوسازی ناوگان باید به دولت کمک کند چون آینده مطلوبی در شرایط موجود برای این ناوگان دیده نمی شود.
به گفته وی، در صورت اجرای طرح محدودیت و امنیت ترافیک و واقعی سازی قیمت سوخت با اجرای هدفمندسازی یارانه ها در سال های آینده، ناوگان مینی بوس های فرسوده با مشکل برای تردد مواجه خواهد شد و رانندگان چاره ای جز نوسازی ندارند.
سلمانزاده تاکید کرد: نوسازی ناوگان عمومی مینی بوس در چهارمحال و بختیاری الزام نانوشته است.
وی اظهار داشت: سال گذشته مسیر بروجن - شهرضا، شهرکرد - بن و شهرکرد - سامان مجهز به سیستم سواری کرایه شد و رانندگان مینی بوس های فرسوده این مسیرها ترغیب به جایگزینی ناوگان خود با سواری کرایه شدند.
وی ادامه داد: به نظر می رسد اگر دیگر مسیرهای برون شهری استان نیز به سیستم حمل و نقل سواری کرایه تجهیز شود، تغییر ذائقه برای مسافران و رغبت جایگزینی سواری کرایه به جای مینی بوس های فرسوده برای رانندگان ایجاد می شود.
مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان گفت: طی سال گذشته یکهزار و 409 دستگاه مینی بوس در چهارمحال و بختیاری فعال بود که 22 دستگاه خودرو فرسوده از این تعداد از سیستم خارج و نوسازی شد.
برخی وسایل نقلیه ناوگان حمل ونقل عمومی برون شهری در چهارمحال و بختیاری متعلق به دهه 60 و 70 است و عمر مفید آن مدت هاست که به سرآمده است.
7361/ 6014/
گزارش از نرگس کریمی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده