ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

با کنار گذاشتن قطعه سازان بی کیفیت هم کیفیت خودروهای ایران خودرو با کیفیت نشدند

سال 1394 بعد از کمپین نخریدن خودرو بود که خودرو سازهای وطنی به فکر افتادن که چرا در این بحران گرفتار آمدند. پس از بررسی‌های زیاد به این رسیدن که دو عامل مهم در فروش خودرو، شرایط فروش و کیفیت خودرو است. دو راه حل را دنبال کردن در باب شرایط فروش،  وام بانکی و فروش قسطی و اعتباری را دنبال کردند و به جهت کیفیت، قطع همکاری با قطعه سازان بی کیفیت و توسعه قطعات تک منبع را دنبال نمودند. اینک که حدود نه ماه از آن زمان می‌گذرد شاهد هستیم که تنها فروش با وام بانکی فرآیند موثری بود به نحوی که بالغ بر یکصد هزار خودرو که در انبار خودرو سازها انبار شده بود را در مدت یک هفته فروختند، ولی حتی شرایط مناسب‌تر از وام بانک در جذب مشتری موثر نبود.
به گزارش تابناک اقتصادی،  با اعلام شورای رقابت، ایران خودرو به علت رشد کیفیت یک و هشتاد و یک صدم درصدی، اجازه افزایش قیمت در خودروهای خود را پیدا کرد. این در حالیست که سایپا هم رشد کیفیت چهار دهم درصدی را تجربه کرد. این اعداد که بهانه ای است تا بتوان از جیب مردم، خودرو ساز بی کیفیت وطنی را تشویق نمود، در کنار سایر فاکتور های تولید که کاهش قابل توجهی را تجربه کردند از جمله نرخ ورق فولادی مس و مشتقات نفتی و... که هر کدام به دلایل مختلف کاهش داشتند، نشان می‌دهد عزمی برای افزایش کیفیت وجود ندارد
آذر ماه سال گذشته بود که یکه زارع با ابلاغ یک بخشنامه پر سرو صدا نوید بهبود کیفیت در محصولات ایران خودرو را داد و قطعه سازان را مکلف نمود تا در تراز استانداردهای ملی، محصولاتشان را تحویل بدهند و تهدید به حذف قطعه سازان بی کیفیت وطنی (شما بخوانید چینی)کرد.
اینکه این بخشنامه چقدر اجرا شده یا نشده را مطلع نیستیم ولی از آنجا که رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر نهان، باید گفت افزایش کیفیت حدوداً یک در صدی فاصله زیادی با آنچه می‌بایست اتفاق می‌افتاد دارد،  چرا که خودرو تولیدی ما فاصله بسیار زیادی با کیفیت معمول خودرو در سطح استاندارد دارد لذا پر کردن این فاصله چندان در مرحله اول نباید دشوار باشد یعنی برطرف نمودن ایرادات معمول خودرو های تحویلی انتظار دور از دسترسی نیست. انتظار این که خرید خودرو با خرید تخم مرغ شانسی تفاوت داشته باشد خواسته زیادی نیست.
آرزوی بسیاری از ایرانیان این است که بتوانند با اطمینان، با خودرویی که از کارخانه تحویل گرفتند به مسافرت بروند، تا سه سال اول هزینه خاصی برای تعمیرات نداشته باشند و آسودگی خاطر در رانندگی داشته باشند، به این فکر نکنند که ممکن است خودرو دنده عقب نداشته باشد، اگر ترمز بگیرند ماشین خاموش شود، برای نشنیدن صدای گیربکس صدای ضبط ماشین را زیاد کنند ،ماشین صفر کیلومتر روغن ریزی نداشته باشد و ده‌ها عیب دیگر که شاید اگر قرار بود آن‌ها را ذکر کنیم مثنوی هزار من می‌شد و بد تر از همه این‌ها اگر ماشین شما ایراد جزئی داشته باشد جرات نکنید به مراکز مجاز مراجعه کنید چرا که بیم آن را دارید که در صورت مراجعه قطعات سالم ماشین هم جابجا شود.
انتظار زیادی نیست اگر مردم نجیب ایران بخواهند خودرویی را سوار شوند که حداقل‌های استاندارد را داشته باشد حال که مجموعه دولت به کمک خودروسازها آمده و با وضع محدودیت‌های سنگین و عوارض خودرویی یکی از بهترین بازارهای خودرویی جهان را در اختیار خودروسازهای وطنی قرار داده جای این دارد که این خودرو سازها با قدردانی از نعمتی که همیشگی نخواهد بود پاسخگوی اعتماد مسئولین و مردم باشند و این آب رفته را بجوی بازگردانند.
آمار فروش خودروسازهای وطنی در دو ماه اول سال زنگ خطری برای این صنعت به حساب می‌آید که اگر شنیده شود می‌تواند صنعت خودرو را از خواب زمستانی بیدار کند ولی اگر شنیده نشود و همچنان خودرو سازها منتظر تنفس مصنوعی از باشند که گاهی وام بانکی به کمکشان بیاید و گاهی برجام و.... به هر حال می‌بایست پذیرفت که نفس این صنعت به شماره افتاده مگر اینکه همتی کنند و دست بر زانوی خود گیرند و اصل نگاهشان به داخل باشد نه به خارج صنعت چرا که ما در این صنعت نیروهای متخصص توانمند و با ایمان کم نداریم که می‌توانند در روزگار خطر چاره ساز باشند.


[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X