ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

متغیرهای موثر رابطه ایران با کره جنوبی

در این یادداشت به قلم فریدون مجلسی آمده است: رئیس جمهور کره جنوبی اخیرا با هیئتی وارد تهران شد. در این میان با توجه به تحولات پسابرجام اکنون افزایش روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور در دستور کار قرار دارد.
اهمیت کره جنوبی برای ایران بیشتر از این جهت است که کره جنوبی در تمام دوران تحریم ها نشان داد که با فشار آوردن به آمریکا خود را تا حدی از شدت تحریم ها دور نگه داشت و حتی سهمیه خرید نفت ایران فراتر از مسئله تحریم ها را حفظ کرد. بنابراین کشوری که توانست در شرایط سخت روابط بسیار گسترده ای را با ایران داشته باشد، امیدوار است که در شرایط گشایشی که از برجام حاصل می شود، بتواند این روابط را بسیار توسعه دهد.
کره جنوبی درایران هم خوشنام است وهم محصولات آن در ایران شناخته شده است و هم در زمان سختی یکی از معدود مراجع دستیابی ایران به بازار مهم بین المللی و خریدار مطمئن برای نفت ایران بود. لذا معتقدم کره جنوبی در آسیا پس از چین مهم ترین جایگاه را حتی بالاتر از ژاپن، برای دولت روحانی دارد.
به این دلیل که ژاپن به خاطر ملاحظات در برابر آمریکا (به عنوان کشور شکست خورده ای که هنوز هم قوای آمریکایی در آن جا حضور دارند) هیچ گاه جرات ندارد به صورت مستقل و همچون کره جنوبی با ایران رابطه داشته باشد. چنانچه بزرگترین ارقام تجاری ایران در آسیا پس از چین با کره جنوبی بوده و هست.
کره وارد هیچ کدام از ماجراهای گوناگونی که کشورها با ایران انجام دادند، نشد. بنابراین فکر می کنم پس از چین مهم ترین طرف سیاسی (جدا از جنبه های امنیتی و نظامی) و اقتصادی دولت کنونی ایران محسوب می شود.
مهم ترین متغیرها و عواملی که کره جنوبی را وادار به افزایش روابط با ایران کرده است گشایش مبادلات بانکی پس از برجام است. در واقع کره جنوبی از قبل شیوه ها و روش هایی در مقابل پروژه صدور نفت ایران داشت و از آن طریق می توانست تجارت کند.
جدا از این کره جنوبی بسیار نیازمند به انرژی است و ایران هم تامین کننده انرژی است. تهران خریدار بهتری نسبت به کشورهای منطقه است و ارزش کالاهای کره ای را می داند و آن ها هم توانسته اند کالاهای خود را از نوعی کالای تقلیدی درجه دو در طول زمان به یک نوع کالای اصیل درجه یک تبدیل کنند.
در واقع متغیر مهم روابط بیشتر جنبه بازرگانی و اقتصادی دارد. در واقع کره جنوبی نه همسایه ایران است و نه با کشورهای خاص دشمن در منطقه ایران ارتباطی دارد و نه خود را وارد ماجراجویی های سیاسی می کند. کره جنوبی به توسعه اقتصادی خود می اندیشد و در گوشه بن بستی در دنیا برای خود پایگاهی از رفاه و ثروت و آرامش ایجاد کرده و از آن بهره مند می شود. نقطه مقابل آن کره شمالی است، که هیچ کدام از آن دیدگاه های مثبت را نداشته است و به هیچ کدام از دستاوردهای کره جنوبی نرسیده است.
کره جنوبی در زمان سختی یکی از معدود مراجع دستیابی ایران به بازار مهم بین المللی و خریدار مطمئن برای نفت ایران بود. لذا معتقدم کره جنوبی در آسیا پس از چین مهم ترین جایگاه را حتی بالاتر از ژاپن، برای دولت روحانی دارد.
در این میان بعضی از بازیگران مختلف منطقه ای و بین المللی به روابط ایران و کره جنوبی احساس رقابت و بعضی دیگر احساس حسادت می کنند. عربستان (که بازار گسترده ایران را در برابر کره جنوبی ندارد و کالاهایی با برندهای غربی را به دلیل فرهنگ خاص تازه به دوران رسیدگی خود ترجیح می دهند) مایل نیست ایران با هیچ کشوری رابطه گسترده داشته باشد. این دیدگاه از روی حسد ورزی است. سایر کشورها ممکن است تا حدی احساس رقابت کنند، مثلا ترکیه که بعد از کره جنوبی و چین یکی از عرضه کنندگان کالای مصرفی به ایران است، ممکن است با کره جنوبی احساس رقابت کند. از نظر آمریکا قبل از برداشتن تحریم ها تا حدی دست کره جنوبی را در روابط با ایران آزاد گذاشته بود و این را به عنوان امتیازی به کشور متحد خود تلقی می کرد، من فکر می کنم این آزادی را حتی المقدور برای کره جنوبی قائل باشد. این امر تا زمانی است که خصومت با ایران به حد اشباع نرسیده باشد.
به همین روی آینده روابط ایران و کره را مبتنی بر گذشته خیلی خوب آن در بدترین روزها، آینده ای امیدبخش می دانم، کره ای ها در این مدت با بازار ایران به طور کامل آشنا شدند و ایرانی ها با صنایع کره بسیار آشنا هستند و مسائل سیاسی که بین ایران با غرب و حتی اروپا پدید آمده است، هرگز بین ایران و کره پدید نیامد. حتی بین ایران و ژاپن هم پدید آمد که آن هم ناشی پیرو ژاپنی ها از دستور آمریکایی ها بود.
منبع :‌سایت امید هسته ای ایرانیان
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 95
1647

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده