ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تخلفات اداری کارکنان مدارس غیردولتی مشخص شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی با 153 رای موافق، 5 رای مخالف، 4 رای ممتنع از 196 نماینده حاضر، با جزییات این لایحه موافقت کردند.
در ماده 33 این لایحه آمده است: در صورت فوت مؤسس، ورثه قانونی او یا نماینده آنان با دارا بودن شرایط مؤسس و پس از احراز صلاحیت، می توانند فعالیت مدرسه را ادامه دهند و اگر فاقد شرایط بودند یا تمایلی به ادامه فعالیت نداشتند باید پس از پایان سال تحصیلی، نسبت به فروش، اجاره یا واگذاری آن با رعایت ماده (32) این قانون و تبصره های آن اقدام نمایند. در این صورت مدرسه تا پایان سال تحصیلی زیر نظر آموزش و پرورش به فعالیت خود ادامه می دهد.
نمایندگان مجلس همچنین در ماده 34 مصوب کردند که کارکنان غیررسمی مدارس و مراکز غیردولتی اعم از بازنشسته، حق التدریس، قراردادی پاره‌ وقت و تمام وقت در صورت ارتکاب تخلف اداری مشمول مقررات قانون رسیدگی به تخلفات اداری می باشند.
مرجع صالح برای رسیدگی به تخلفات این دسته از کارکنان هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری مستقر در ادارات آموزش و پرورش است.
مجازات‌های اداری قابل اعمال در مورد کارکنان غیررسمی مدارس و مراکز غیردولتی که جانشین مجازات‌های اداری مذکور در قانون رسیدگی به تخلفات اداری می شود، عبارت است از:
الف- اخطار کتبی بدون درج در پرونده
ب- توبیخ همراه با درج در پرونده
پ- تنزل مقام یا محرومیت از انتصاب در پستهای حساس و مدیریت در سطح مدرسه یا مرکز تا سه‌سال
ت- محرومیت از اشتغال در مدارس و مراکز غیردولتی یک منطقه، شهرستان یا استان
ث- محرومیت موقت از اشتغال در مدارس و مراکز غیردولتی تا سه سال
ج- محرومیت دائم از اشتغال در مدارس و مراکز غیردولتی
در تبصره 1 این ماده آمده است: کارکنان رسمی غیرموظف و بازنشسته شاغل در مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، مشمول این ماده می باشند.
در تبصره 2 این ماده نیز تصریح شده است: آرای هیأت بدوی در موارد حکم به مجازات مذکور در بندهای (ث) یا (ج) این ماده قابل تجدیدنظرخواهی در هیأت های تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات اداری است.
نمایندگان در ماده 35 نیز مصوب کردند: مجازات های قابل اعمال در مورد مدیران و مؤسسان مدارس و مراکز غیردولتی در صورت تخلف از تکالیف مندرج در این قانون، موارد مندرج در ماده (8) قانون رسیدگی به تخلفات اداری مصوب 4/9/1371 متناظر با مدارس غیردولتی و سایر مقررات ابلاغ ‌شده از طرف وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر می باشد:
الف- اخطار کتبی به مدیر یا مؤسس
ب- توبیخ مدیر یا مؤسس همراه با درج در پرونده
پ- عزل مدیر و محرومیت از مدیریت در مدارس و مراکز غیردولتی از یک تا سه سال
ت- محرومیت دائم مدیر از مدیریت مدارس و مراکز غیردولتی
ث- تعطیلی موقت مدرسه یا مرکز از یک تا سه سال
ج- لغو مجوز تأسیس و تعطیلی دائم مدرسه یا مرکز
چ- محرومیت موقت مؤسس از تأسیس مدرسه یا مرکز غیردولتی تا پنج‌سال
ح- محرومیت دائم مؤسس از تأسیس مدرسه یا مرکز غیردولتی
در تبصره 1 این ماده تصریح شده است: رسیدگی به تخلفات مدیران و مؤسسان توسط شورای نظارت استان انجام می گیرد.
نمایندگان مجلس در تبصره 2 نیز مصوب کردند:‌ در صورت عزل مدیر مدرسه، انتخاب مدیر جدید به روش مذکور در ماده (22) این قانون انجام میشود و تا تعیین مدیر جدید، اداره مدرسه حداکثر تا پایان سال تحصیلی برعهده مدیر موقتی است که توسط آموزش و پرورش با اولویت کارکنان همان مدرسه مشخص می شود. در صورت عزل مدیر مرکز آموزشی یا پرورشی، نحوه اداره آن مرکز به تشخیص آموزش و پرورش استان است.
در تبصره 3 این ماده نیز تصریح شده است: در صورت تأیید رأی شورای نظارت استان مبنی بر تعطیلی مدرسه غیردولتی، اداره آن مطابق ماده (32) این قانون تا پایان سال تحصیلی و برای مراکز آموزشی و پرورشی تا پایان نیمسال برعهده آموزش و پرورش است.
نمایندگان همچنین در ماده 36 مصوب کردند که آرای شورای نظارت استان ظرف مدت ده‌روز از تاریخ صدور، توسط مدیر کل آموزش و پرورش استان ابلاغ می شود و ظرف مدت 20 روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی است.
آراء شورای مذکور در صورت تأیید و ابلاغ، قطعی و لازم الاجراء است و ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ، در دیوان عدالت اداری قابل شکایت است.
نمایندگان مجلس در ادامه جلسه روز سه شنبه در ماده 37 مصوب کردند که با حفظ اصل حاکمیت دولت، ماده (584) قانون تجارت مصوب 1311 و ماده (1) آیین‌نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و مؤسسات غیرتجارتی مصوب 1337 با اصلاحات بعدی آن، بر مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی که با ماهیت غیردولتی و مطابق این قانون توسط اشخاص حقوقی تأسیس و اداره می شوند، قابل تسری است.
نمایندگان مجلس با تصویب ماده 38 مقرر کردند که آیین نامه اجرایی این قانون، غیر از مواردی که در برخی مواد تهیه آیین نامه اجرائی خاصی مقرر شده، ظرف مدت سه‌ ماه پس از ابلاغ آن با پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش به تصویب هیأت وزیران می رسد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماده 39 نیز مصوب کردند که قانون اجازه أخذ هزینه های مربوط به صدور اجازه تأسیس و تجدید امتیاز آموزشگاههای علمی آزاد مصوب 1/9/1367، قانون تأسیس مدارس غیرانتفاعی مصوب19/7/ 1367 مجمع تشخیص مصلحت نظام و قانون اصلاح قانون تأسیس مدارس غیرانتفاعی مصوب6/5/ 1387 از زمان لازم‌الاجراءشدن این قانون نسخ می شوند.
سیام**9103**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X