ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امضای تفاهم نامه همکاری با موسسه جامعه‌القران کریم آذربایجان‌شرقی

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه آذربایجان شرقی، تفاهم‌نامه همکاری در زمینه تربیت حافظان و قاریان قرآنی و همچنین فرهنگ‌سازی در خصوص مباحث قرآنی، بین اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با موسسه جامعه‌القران کریم و اهل‌بیت(ع) آذربایجان‌شرقی به امضا رسید.

حجت‌الاسلام علی مصائبی، مدیرکل اوقاف استان در گفت‌وگو با خبرنگاران، در این خصوص اظهار کرد: این تفاهم‌نامه به‌منظور عمل به فرمایشات مقام‌معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر حافظ و قاری قرآن، انجام شده است.

وی گفت: قبل از این نیز در جهت تحقق بخشیدن به این امر، اداره کل اوقاف و امور خیریه برنامه‌ها و اقدامات زیادی را انجام داده است؛ اما نیاز بود که برای انجام اقدامات موثرتر در این خصوص با موسسات و مراکز دیگر نیز همکاری و تعامل داشته باشد؛ از این‌رو این تفاهم نیز برای اولین بار با موسسه جامعه‌القرآن به همین منظور به امضا رسیده است.

وی افزود: جامعة‌القرآن خود نیز به‌نوعی موقوفه بوده و با اداره اوقاف نیز همکاری‌‍‌هایی از ابتدا دارد؛ به همین جهت ما تلاش کردیم که بحث تربیت قاریان و ترویج فرهنگ قرآنی را از قالب این داره مقداری خارج کرده و با دیگر مراکز و موسسات نیز در این خصوص تعامل داشته باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان‌شرقی، یادآور شد: این همکاری در جهت تربیت و هدایت جوانان به سمت مباحث قرآنی و همچین یادگیری مفاهیم آن و زندگی براساس فرهنگ قرآنی در مقابل هجمه‌های مختلفی که در فضای مجازی و در رسانه‌های غربی به‌منظور منحرف کردن جوانان از راه دین به کار گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: تفاهم‌هایی این چنین، تاثیر بسیار خوبی در فرآیند اثر بخشی اقدامات دارد؛ چرا که هر مرکزی با ترکیب داشته‌ها و توانمندی‌های خود را در کنار یکدیگر و نواقص و ضعف‌های موجود را رفع کرده، و بهتر می‌تواند در حوزه‌ی فرهنگ قرآنی عمل کنند.

حجت‌الاسلام مصائبی بیان کرد: اگر اداره‌ای تنها با اتکای به خود و بدون همکاری دیگران در جهت امری اقدام کند نتیجه‌ی آن زیاد اثر بخش نخواهد بود؛ از این رو باید به تفاهم‌ها و تعاملات بین ارگان‌ها توجه ویژه‌ای کرد.

وی گفت: این تفاهم‌نامه در سال‌جاری علاوه‌بر تربیت حافظان و قاریان قرآنی در جهت نشاط معنوی جوانان در ایام تعطیلات نیز برنامه‌هایی دارد که امید است این تفاهم پایلوتی باشد در جهت اینکه بتوانیم با دیگر موسسات نیز همکاری کرده و کارهای مفیدی در سطح گسترده به منظور حاکمیت فرهنگ قرآنی در جامعه و همچنین حفظ جوانان در مقابل هجمه‌های فرهنگی غرب انجام دهیم.

وی تاکید کرد: در این تفاهم‌نامه اختیار و امکان فسق قراداد برای طرفین فراهم است، اما تا جایی که امکان داشته باشد این طرح بدون مدت زمان مشخصی، ادامه خواهد داشت.

این مسئول خاطرنشان کرد: این موضوع می‌تواند در جامعه تاثیر خوبی داشته باشد؛ چرا که اگر مراکز و ادارات با یکدیگر همکاری و تعامل داشته باشند در رسیدن به اهداف نیز بهتر عمل خواهند کرد.

فرید حسن‌پور "مسئول موسسه جامعه‌القرآن کریم و اهل‌بیت استان آذربایجان‌شرقی" نیز در خصوص این تفاهم‌نامه اظهار کرد: جامعه‌القرآن براساس اهداف و برنامه‌های خود و همچنین به‌علت اینکه رشد و توسعه‌ی فعالیت‎های قرآنی یکی از اولیت‌های مهم این موسسه است، در جهت عقد این تفاهم‌نامه اقدام کرده است.

وی افزود: موسسه جامعه‌القرآن به علت اینکه از لحاظ زیرساخت‌ها هنوز کامل نمی‌باشد، به تعامل و همکاری با سازمان‌ها نیاز دارد؛ از این رو اداره اوقاف که یکی از متولیان امور قرآنی در کشور است، مشخصا تعامل با چنین اداره‌ای که بسیاری از زیرساخت‌های لازم را دارد، در تحقق بخشیدن به اهداف ما نیز موثر خواهد بود.

وی گفت: این تفاهم‌نامه به‌منظور هم‌افزایی فعالیت‌های قرآنی، تربیت قاریان و حافظان، نشر آموزه‌های دینی، جذب و تربیت مربیان قرآنی، و همچنین مفرح‌سازی اوقات فراغت جوانا در تعطیلات، فعال‌سازی عدالت آموزشی در حوزه‌ی قرآنی و تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان بی‌بضاعت به امضا رسیده است.

مسئول موسسه جامعه‌القرآن کریم و اهل‌بیت(ع) استان آذربایجان‌شرقی، ادامه داد: برخی دیگر از برنامه‌ه نیز شامل، توسعه‌ی کمی و کیفی نخبگان قرآنی در اعیاد شعبانیه نیز از جمله مواردی است که در ذیل برنامه‌های این تفهم‌نامه انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: با توجه به فرمایشات رهبری که در اوایل سال‌جاری مطرح شد؛ هر اندازه که هم‌افزایی در حوزه‌ی کارهای فرهنگی و قرآنی بیشتر باشد تاثیرگذاری آن نیز در جامع بیشتر خواهد بود؛ از این‌رو نخبگان فرهنگی شهر که جوانان هستند، می‌تواند منشا بسیاری از کارهای خیر باشند.

وی یادآور شد: موسسه جامعه‌القرآن جزو جوان‌ترین بخش‌های فرهنگی جامعه است که اعضای آن را جوانان تشکیل می‌دهند؛ این موسسه در حدود "یک هزار نفر" کادر فعال دارد و همچنین ۲۵هزار خانواده را نیز تحت پوشش قرار داده و در حالت کلی ماهیانه برای "هشت هزار نفر" خدمت‌رسانی می‌کند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X