ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح های آبخیزداری در کرمانشاه با جدیت دنبال می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی استانداری کرمانشاه، رضا رحیمی در نشست کارگروه آبخیزداری استان کرمانشاه اظهار داشت: طی بارندگی های اخیر وضعیت برخی مناطق به گونه ای بود که با یک سیل معمولی برخی خانه ها در معرض خطر جدی قرار می گرفت که این شرایط بسیار نگران کننده است.

وی افزود: می توان با اجرای طرح های آبخیزداری این سیلاب ها را به راحتی مهار کرد.

این مدیر ارشد ادامه داد: در تپه های جنوب شهر کرمانشاه و اطراف باغات سراب قنبر کارهای آبخیزداری ماندگاری انجام گرفته که طی این سال ها از شکل گیری بسیاری سیلاب ها و ایجاد خسارت به شهروندان جلوگیری کرده است.

احیای طبیعت با اجرای طرح های طبیعی آبخیزداری

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه عنوان کرد: بر اثر بارندگی های اخیر چشمه های بسیاری پس از دهه ها خشکیدگی دوباره از دل زمین جوشیده اند که این اتفاق خوشحال کننده به لطف وجود نعمت های خدادادی مانند جنگل ها و پوشش گیاهی رخ داده است.

رحیمی ادامه داد: باید با اجرای طرح های آبخیزداری در دره ها، تپه ها و دشت ها به احیای دوباره طبیعت کمک کنیم.

وی عنوان کرد: آبخیزداری یکی از اولویت های مدیریت ارشد استان است که برنامه ها و طرح های این حوزه با جدیت دنبال می شود.

این مدیر ارشد با تاکید بر اینکه حوزه آبخیزداری در اولین گام نیازمند یک طرح مدون با همکاری نخبگان و صاحب نظران است در ادامه اظهار کرد: این طرح باید با یک نگاه کلان و با هدف تأمین منابع آبی زیرزمینی، حفظ پوشش گیاهی، خاک و همچنین کمک به معیشت مردم تهیه و تدوین شود.

معاون استاندار عنوان کرد: در کنار طرح های آبخیزداری می توان با تعریف طرح های باغداری و گیاهان دارویی زمینه رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم را نیز فراهم کرد.

رحیمی اظهار کرد: در برخی از روستاها طرح باغات انگور دیم با موفقیت اجرا شده اند که می توان این تجربه را در دیگر روستاها نیز اجرا کرد.

وی گفت: چنین رویکردی موجب افزایش انگیزه های مردم برای مشارکت در اجرای طرح های آبخیزداری و همچنین پایداری آن ها می شود.

این مدیر ارشد اقتصادی استان تصریح کرد: اگر حوزه آبخیزداری دارای یک برنامه مناسب و منسجم باشد می توان از طریق منابع استانی و همچنین منابع سفر رئیس جمهور به استان، بودجه های لازم را برای اجرای طرح های آن فراهم کرد.

آبخیزداری باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل کند

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری با تاکید بر این موضوع که آبخیزداری باید تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود اظهار کرد: بسیاری از مردم در شهرها و روستاها هنوز با آبخیزداری آشنا نیستند که باید با ارایه آموزش های لازم این نقیصه را برطرف کرد.

رحیمی عنوان نمود: هر هفته بسیاری از کرمانشاهی ها برای کوه پیمایی به طاق بستان می روند که باید آن ها را تشویق کرد در زمینه کارهای آبخیزداری هرچند کوچک مشارکت کنند.

این مدیر ارشد افزود: هرچند بارندگی های امسال بسیار فراوان بود ولی با توجه به برداشت های بی رویه ای که از منابع آبی زیرزمینی صورت می گیرد این بارش ها تاثیر چندانی در افزایش منابع زیرزمینی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی اجرای طرح های آبخیزداری برای نجات دشت هایی که بر اثر برداشت های بی رویه در شرایط بحرانی به سر می برند بسیار ضروری است.

معاون استاندار با عنوان این موضوع که هنوز ارزیابی درستی از طرح های گذشته حوزه کشاورزی صورت نگرفته است در ادامه اظهار کرد: در روند اجرای طرح طوبی و طرح توسعه کشاورزی که سال های گذشته اجرایی شدند آسیب های قابل توجهی به طبیعت و مراتع وارد شد که باید با تشکیل یک تیم کارشناسی این طرح ها را دوباره ارزیابی و آسیب شناسی کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده