ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ارائه طرح ها و ایده های جدید برای پایدارسازی درآمدهای مدیریت شهری

به گزارش خبرنگار مهر، بابک نگاهداری ضمن بیان این مطلب گفت:  رشد و توسعه سریع و شتابزده و غالباً بی رویه شهرها توام با رشد سریع جمعیت شهری، علاوه بر اینکه بر ابعاد مشکلات و معضلات حاضر افزوده است، بالا رفتن سطح انتظارات مردم از شهرداری ها، گسترش دامنه فعالیت های آنها و به تبع آن نیاز به گسترش منابع مالی و درآمدی شهرداری ها را دامن زده است.

وی ادامه داد: تامین منابع مالی و درآمدی شهرداری ها علاوه بر اینکه تاثیر عمده ای در ارایه خدمات به شهروندان دارد و فقدان درآمد کافی سبب عدم ارائه خدمات ضروری در شهر می شود، و اساساً اجرای تمامی طرح ها و برنامه های شهری را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران خاطر نشان کرد: اکنون در جهت کسب درآمد پایدار، این مرکز ایده‌های جدیدی را به مدیریت شهری منعکس کرده است که در رأس آنها می توان از تغییر مبنای اخذ عوارض شهرداری از املاک و مستغلات نام برد.

تغییر مبنای اخذ عوارض شهرداری از املاک و مستغلات

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان این که در چند دهه گذشته درصد بالایی از درآمد شهرداری از محل فروش تراکم بوده است، گفت: فروش تراکم معایبی همچون وابستگی میزان درآمد وصولی به دوره های رونق و رکود اقتصادی کشور و حتی جهان، افزایش بهای تمام شده مسکن، توسعه نامتوازن شهر و عدم رونق در توسعه و رونق ساخت و ساز دارد.

نگاهداری اذعان داشت: میان بهای زمین و میزان برخورداری از امکانات شهری رابطه مستقیمی وجود دارد. بنابراین در صورت جایگزینی پرداخت عوارض بر مبنای ارزش زمین، هر شهروندی که از امکانات شهری بیشتری بهره می باشد، مبلغ عوارض بیشتری را در مقایسه با فردی که بهره ی کمتری از این امکانات دارد می پردازد. حذف هزینه صدور پروانه و تراکم، به رونق ساخت و ساز، کاهش هزینه ساخت و به تبع ان کاهش قیمت مسکن منجر می شود و اقتصاد شهر مقاوم تر می گردد. به این ترتیب به جای اخذ عوارض از فضا و تراکم، عوارض از زمین اخذ می گردد.

وی توضیح داد: تاثیر بعدی و مهم وضع این نوع عوارض امکان افزایش عرضه زمین و به دنبال آن کاهش قیمت زمین و مسکن است. در نتیجه با عملیاتی شدن این ایده انگیزه های غیر تولیدی و دلالی در بازار زمین و مسکن نیز کاهش می یابد.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده