ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح‌های باغداری سبب بهبود معیشت مردم استان کرمانشاه می‌شود

رضا رحیمی معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: طرح‌های باغداری و گیاهان دارویی زمینه رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم استان کرمانشاه را فراهم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه و به نقل از روابط عمومی استانداری کرمانشاه، رضا رحیمی اظهار داشت: آبخیزداری زمینه توسعه باغ‌ها را فراهم می‌کند و آبخیزداری یکی از اولویت‌های مدیریت ارشد استان است که این طرح با یک نگاه کلان و با هدف تأمین منابع آبی زیرزمینی، حفظ پوشش گیاهی و خاک و کمک به معیشت مردم تهیه و تدوین شود.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری بدون مشارکت گسترده مردم امکان‌پذیر نیست و باید به شیوه‌ای برنامه‌ریزی کرد که این موضوع تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود.

رحیمی گفت: در بارندگی‌های اخیر وضعیت برخی مناطق به گونه‌ای بود که با یک سیل معمولی برخی خانه‌ها در معرض خطر جدی قرار می‌گرفت که این شرایط بسیار نگران کننده است ولی می‌توان با اجرای طرح‌های آبخیزداری این سیلاب‌ها را به راحتی مهار کرد.

معاون استاندار کرمانشاه افزود: در تپه‌های جنوب شهر کرمانشاه و اطراف باغات سراب قنبر کارهای آبخیزداری ماندگاری انجام گرفته که در این سال‌ها از شکل‌گیری بسیاری از سیلاب‌ها و ایجاد خسارت به شهروندان جلوگیری کرده است و باید با اجرای طرح‌های آبخیزداری در دره‌ها، تپه‌ها و دشت‌ها به احیای دوباره طبیعت کمک کنیم.

رحیمی با تاکید بر اینکه حوزه آبخیزداری در نخستین گام نیازمند یک طرح مدون با همکاری نخبگان و صاحب نظران است گفت: در کنار طرح‌های آبخیزداری می‌توان با تعریف طرح‌های باغداری و گیاهان دارویی زمینه رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم را نیز فراهم کرد.

وی افزود: در برخی از روستاها طرح باغات انگور دیم با موفقیت اجرا شده‌اند که می‌توان این تجربه را در دیگر روستاها نیز اجرا کرد که چنین رویکردی موجب افزایش انگیزه‌های مردم برای مشارکت در اجرای طرح‌های آبخیزداری و پایداری آنها می‌شود.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه با تاکید بر این موضوع که آبخیزداری باید تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود گفت: اگر حوزه آبخیزداری دارای یک برنامه مناسب و منسجم باشد می‌توان از طریق منابع استانی و همچنین منابع سفر رئیس‌جمهور به استان بودجه‌های لازم را برای اجرای طرح‌های آن فراهم کرد.

رحیمی افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری برای نجات دشت‌هایی که بر اثر برداشت‌های بی‌رویه در شرایط بحرانی به سر می‌برند بسیار ضروری است.

وی با عنوان این موضوع که هنوز ارزیابی درستی از طرح‌های گذشته حوزه کشاورزی انجام نشده است گفت: در روند اجرای طرح طوبی و طرح توسعه کشاورزی که سال‌های گذشته اجرایی شدند آسیب‌های قابل توجهی به طبیعت و مراتع وارد شد که باید با تشکیل یک تیم کارشناسی این طرح‌ها را دوباره ارزیابی و آسیب‌شناسی کرد.

انتهای پیام /

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X