ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بهبود روش ها و توسعه ارتباط بین المللی اولویت مرکز اندازه شناسی کشور

به گزارش ایرنا/ خسرو معدنی پور روز سه شنبه درهشتمین همایش روزجهانی اندازه شناسی و اولین کنفرانس اندازه گیری درسازمان ملی استاندارد ایران که در کرج برگزارشد، افزود: مرکز ملی اندازه شناسی به عنوان یکی ازارکان سازمان استاندارد ایران در کنار استاندارد سازی و ارزیابی انطباق و تایید صلاحیت استقرار یافته ازاجزای زیرساخت های کیفیت کشور محسوب می شود.
وی اضافه کرد: اندازه شناسی قانونی نیز به عنوان یک وظیفه حاکمیتی و مطالبات مردمی ، ابزاری برای دفاع ازحق الناس دردادوستد عمومی و تضمین صحت عملکرد دستگا ه های اندازه گیری است که دربهداشت ، سلامت و امنیت جامعه کاربرد دارد.
وی گفت: به همین دلیل بهبود روش ها، شفاف سازی وتوسعه حوزه عملکرد اندازه شناسی مسیری است که باید به سرعت و دقت پیموده شود.
وی خاطرنشان کرد: بومی سازی دانش اندازه شناسی لازمه تقویت محور اندازه شناسی درنظام نوین استاندارداست و استفاده ازدانش ، قابلیت ها و امکانات دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و صنایع برای رسیدن به اهداف این سازمان ضروری است .
وی افزود: دربند 24 اقتصاد مقاومتی به مسئولیت استاندارد تمام کالاها وخدمات به سازمان ملی استاندارد اشاره شده و برای دستیابی به این اهداف نیازمند ارتقاء مرکز ملی اندازی شناسی درسازمان استاندارد به عنوان یکی ازمحور های اصلی استاندارد کشورهستیم.
معدنی پور یادآورشد : درسالی که مقام معظم رهبری آن راسال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامگذاری کردند، امیدواریم با همکاری و همدلی همه مسئولان اهداف و برنامه های مورد نظر را به اجرا گذاشته و عملیاتی کنیم .
وی به یکی ازکارهای مهم دراین زمینه درسال گذشته اشاره کرد وافزود: بهمن ماه 94 موافقتنامه شناسایی متقابل کمیته بین المللی اوزان و مقیاس ها ' سی ای پی ام ' و ' ام ار ا' بین رئیس مرکز اندازه شناسی ایران و رئیس دفتر بین المللی اوزان ومقیاس ها ' بی ای پی ام ' امضاء شد.
وی اظهارکرد: این موافقتنامه نقطه آغازاتصال ایران به سیستم اندازه گیری جهانی است و نتیجه آن برقراری قابلیت ردیابی نتایج اندازه گیری و کالیبراسیون درسطح کشور خواهد بود.
وی گفت :با بررسی های انجام شده نتیجه آن نیز پذیرش گواهینامه های آزمون وکالیبراسیون توسط آزمایشگا ه های تایید صلاحیت شده درایران با قابلیت ردیابی از طرح مرکز ملی اندازه شناسی ایران خواهدشد.
وی افزود: این مهم موجب رفع موانع تجارت بین المللی و همچنین به صرفه جویی ارزی فراوانی حاصل ازانجام کالیبراسیون دستگاه ها و تجهیزات اندازه گیری درداخل کشور است که مادرتلاش هستیم با تجهیزو به روز رسانی آزمایشگاه های مرجع ملی درمرکز اندازه شناسی زیرساخت لازم برای ارتقا به سطح مقایسات بین المللی فراهم شود.
2098/ 6155

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده