ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اردبیل رتبه چهارم کشوری در معرفی ارقام غلات مقاوم به شرایط نامساعد محیطی

حسین کربلایی خیاوی روز سه شنبه در جلسه شورای تحقیقات ، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان افزود: این موفقیت در شرایطی حاصل شد که مثلث بیماری شامل شرایط نامساعد محیطی ، پاتوژن و درجه حرارت در منطقه حاکم بود.
او گفت: در بخش کشاورزی توانمندی های زیادی در استان وجود دارد و باید به فکر افزایش راندمان تولید در واحد سطح باشیم و این امر جز با استفاده از دانش و تولید دانش محور محقق نخواهد شد.
کربلایی خیاوی برنامه های آینده مرکز تحقیقات را پاسخگویی به چالش های پیش رو دانست و افزود: در بحث خشکسالی ، بحران آب و افزایش دما که در نتیجه تغییر شرایط اقلیمی در ایران و جهان اتفاق افتاده بیشتر اولویت های تحقیقاتی باید به سمت دیمزارها و پایداری منابع آب سوق داده شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در زمینه مبارزه تلفیقی با آفات و بیماری گیاهی اظهار کرد: استفاده از سموم شیمیایی موجب به خطر افتادن امنیت غذایی می شود به همین خاطر مبارزه بیولوژیکی با آفات و بیماری های گیاهی باید مورد توجه خاص قرار بگیرد.
او با اشاره به اینکه کشاورزی در کشور ما در حال انتقال از حالت سنتی به علمی است گفت: تغییر شرایط اقلیمی ، بحران آب و خشکسالی چالش های مهم و پیش روی بخش کشاورزی است و مرکز تحقیقات استان برای بهبود بهره وری آب با ارائه الگوی مناسب کشت برای مناطق مختلف استان و تغییر کشت های بهاره به پاییزه به ویژه در چغندر قند و سیب زمینی ، کشت محصولات با نیاز آبی کمتر و استفاده از بذور متحمل به خشکی و شوری برنامه های مدونی در دست اجرا دارد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، وی بحران آب را بسیار جدی دانست و افزود: از 88 میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر کل
کشور حدود 71 تا 72 درصد در بخش کشاورزی مصرف می شود که افزایش بهره وری آب فقط با استفاده از روش های نوین آبیاری محقق نخواهد شد.
وی اظهار کرد: الگوی مناسب کشت برای مناطق مختلف استان به ویژه تغییر کشت های بهاره به پاییزه به ویژه در چغندر قند و سیب زمینی ، کشت محصولات با نیاز آبی کمتر و استفاده از بذور متحمل به خشکی ، خرید تضمینی محصولات با نیاز آبی کمتر و توسعه کشت های گلخانه ای در سبزی و صیفی و رعایت مسائل به زراعی از جمله تاریخ کاشت و نحوه آبیاری و توجه به کشت دیم باید در دستور کار قرار بگیرد.
او بیان کرد: با هدف کاهش فاصله حاکم بین مراکز تولید دانش کشاورزی و بهره برداران و انتقال یافته های تحقیقاتی توسعه ارتباط با مراکز تحقیقات بین المللی و دانشگاه های کشور ضرورت دارد.
تنوع اقلیمی ، وجود کشت و صنعت ها ، دشت های حاصلخیز ، 120 هزار بهره بردار ، 4.2 میلیون واحد دامی ، عشایر ایل سون ، سدهای ذخیره آب ، تولید چهار درصد از محصولات کشاورزی کشور ، نقش 28 درصد بخش کشاورزی در تولید ناخالص و نقش 38 درصدی بخش کشاورزی در جمعیت شاغل استان از جمله قابلیت های مهم کشاورزی استان اردبیل است.
استان اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس ، رتبه اول تولید کلزا ، رتبه دوم تولید سیب زمینی ، رتبه سوم تولید عسل ، رتبه پنجم تولید چغندر قند ، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.
پارسال بیش از نیم میلیون تن محصول استراتژیک گندم که در تاریخ خرید این محصول بی سابقه است در کمترین زمان ممکن و با بهره گیری از حداکثر امکانات به صورت شبانه روزی خریداری شد و جایگاه استان در تولید گندم از رتبه 13 به 4 کشوری ارتقا یافت.
6018/6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X