ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ارائه تعریف جدید از «روابط عمومی» روابط عمومی رفوگری نیست

به گزارش خبرنگار مهر، دومین همایش و جشن بزرگ روز ملی ارتباطات و روابط عمومی صبح امروز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت به همت انجمن متخصصان روابط عمومی، بنیاد رودکی، دانشگاه جامع علمی کاربردی (فرهنگ و هنر واحد ۴۶ تهران) و موسسه کارگزار روابط عمومی در تالار وحدت برگزار شد.

مهدی باقریان رئیس انجمن متخصصان روابط عمومی در سخنانی گفت: بسته پیشنهادی اعتلای روابط عمومی در ایران در ابتدای دولت یازدهم از سوی این انجمن تدوین و به هیات دولت ارائه شد اما بعد از حدود سه سال حتی یک نامه اعلام وصول هم از آن به دست ما نرسید.

به گفته باقریان در بسته پیشنهادی یاد شده راه های برون رفت از چالش های روابط عمومی در کشور ارائه شده است.

رئیس انجمن متخصصان روابط عمومی همچنین از تدوین منشور اخلاقی روابط عمومی در ۱۲ بند به همت انجمن مطبوعش خبر داد و گفت: برخی از فعالیت‌های ما متاسفانه نه تنها هیچ کمکی به اعتلای روابط عمومی نمی‌کند به بحران روابط عمومی دامن می‌زند و در بعضی جاها به بحران مشروعیت روابط عمومی کشیده می‌شود. کما اینکه در بعضی سخنرانی‌ها و یادداشت ها شاهد آن هستیم که بعضی از دوستان از تغییر نام روابط عمومی سخن می گویند.

وی با بیان اینکه ما حتی در ظاهر و صورت به یک تعامل در زمینه تعریف روابط عمومی نرسیده‌ایم یکی از کارهای مهم انجام شده از سوی انجمن متبوعش را در شش ماه گذشته، تشکیل گروه کارشناسان برای رسیدن به تعریف جامعی از روابط عمومی خواند و این تعریف را به شرح زیر ارائه کرد: روابط عمومی عبارت است از مدیریت تعامل و تفاهم میان سازمان و ذی‌نفعان که به تضمین منافع مشترک و اعتماد متقابل می انجامد و موجب افزایش اعتبار و رضایت طرفین می شود.

در این مراسم همچنین محمدعلی وکیلی از منتخبین مردم در مجلس دهم در سخنانی با بیان اینکه جهان کنونی ما جهان ارتباطات است گفت: هر تکنولوژی جدید دریچه‌‌ای است به دامنه اطلاعات رو به گسترش ما. رسانه‌های کنونی جهان ما را تبدیل به جهان شیشه‌ای کرده‌اند و تولید انبوه اطلاعات حق انتخاب را برای شهروندان امروزی بالا برده و دسترسی آنها را به منابع اخبار بیشتر کرده است.

وی با تاکید بر اینکه واسطه گری برای انتخاب یک خبر، دیگر کاری بیهوده است افزود: اگر ما رسانه‌ای‌ها همچنان نگاه‌مان یک نگاه سانسور کننده و مربوط به قبل از عصر ارتباطات باشد کمیت مان لنگ خواهد بود در دنیای در هم تنیده تعریف روابط عمومی هم پیچیده شده است. تعریف سنتی از روابط عمومی این است که روابط عمومی کارش رفوگری و توجیه گری است اما در عصر کنونی، ما نیازمند یک تعریف شیشه ای از روابط عمومی هستیم.

این منتخب مردم تهران در مجلس دهم با اشاره به توافقی که در خصوص بررسی لایحه برنامه ششم توسعه با مجلس نهم صورت گرفته است، گفت: با توافقی که صورت گرفت لایحه برنامه ششم توسعه که بنا بود ظرف دو هفته در مجلس رو به اتمام نهم به تصویب برسد، به مجلس دهم سپرده شد و امیدواریم دولت هم کاستی‌های زیادی را که در حوزه فرهنگ و به خصوص رسانه دارد، در این لایحه برطرف کند وبا اصلاح آن دوباره آن را به مجلس ارائه کند.

مدیرمسئول روزنامه ابتکار ابراز امیدواری کرد که بتوان در مجلس دهم فراکسیونی را برای رسیدگی به مسائل مبتلی به رسانه ها تشکیل داد.

در این برنامه همچنین مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در سخنانی برقراری ارتباط بین دستگاه و مردم را از وظایف روابط عمومی‌ها خواند و گفت: امروز هیچ چیز بدون حضور مردم قابل حل و فصل نیست. کما اینکه در دوره‌ای همچون دفاع مقدس هم این ما بودیم که بر رژیم بعثی و بر کل جهان پیروز شدیم فقط به خاطر اینکه توانستیم با مردم ارتباط خوب برقرار کنیم طوری که آنها به صحنه بیایند.

وی با بیان اینکه اگر الان هم بخواهیم در مسائلی مانند مدیریت شهری و حل مسائل اجتماعی و فرهنگی  کاری به پیش ببریم نیازمند حضور مردم هستیم گفت مردمی کردن کارها یکی از شاخص های روابط عمومی هاست. کار روابط عمومی‌ها پایش اطلاعات است، من شخصا می‌گویم که ما در شورای شهر، دچار ضعف در اطلاع رسانی هستیم که البته علت آن مراجعات گسترده  مردمی است. امیدوارم بتوانیم برای حل این مشکل فکری بکنیم.

در پایان این مراسم نشان های عالی روابط عمومی به جمعی از مدیران روابط عمومی برخی سازمان و ارگان ها اعطا شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده