ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روسیه، آمریکا و فرانسه راهکار نظامی در بحران قره باغ را رد کردند

به گزارش ایرنا، پایگاه وزارت خارجه روسیه امروز (سه شنبه) این بیانیه را پس از دیدار الهام علی اف و سرژ سرکیسیان سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان منتشر کرد که با میانجیگری روسیه و آمریکا با هدف آغاز دور دیگری از مذاکرات، دیروز در وین رایزنی کردند.
در این بیانیه با تاکید بر اینکه طرف های درگیری باید به موافقتنامه آتش بس سال های 1994 و 1995پایبند باشند، آمده است: رییسان جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیز در دیدار دیروز خود در وین پایبندی کشورهای خود به ترک مخاصمه و رسیدن به راه حل سیاسی مناقشه قره باغ را تایید کردند.
روسیه، آمریکا و فرانسه در بیانیه مشترک خود افزوده اند: برای کاهش خطر ادامه خشونت، سران دو کشور با پایان هرچه زودتر تنظیم ساز و کار از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا برای پیشگیری از حوادث موافقت کردند و همچنین پذیرفتند که دور بعدی مذاکرات قره باغ ماه ژوئن در محل مورد توافق برگزار شود.
در حاشیه دیدار سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز اعلام کرد که توافق میان باکو و ایروان برای حل و فصل مسائل منطقه قره باغ ممکن است، اما با توجه به وضعیت پیش آمده این امر تدریجی خواهد بود.
به گزارش ایتار تاس لاوروف در جمع خبرنگاران گفت: روسیه همچنان برای توافق میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر مساله قره باغ تلاش می کند.
وی افزود:کسب توافق همیشه ممکن است و اگر چنین امکانی وجود نداشت، واشنگتن، پاریس و مسکو برای رسیدن به آن تلاش نمی کردند. مصمم هستیم روند حل و فصل مناقشه قره باغ را به نتیجه مطلوب برسانیم و برای پیشبرد آن تلاش می کنیم.
وزیر خارجه روسیه ادامه داد: اما با توجه به شرایط پیچیده حاکم بر طرف های مناقشه، روند حل و فصل مرحله به مرحله خواهد بود. امکان حصول توافق در باره مرحله نخست وجود دارد و این شاخص ها مبنای تلاش روسیه در این زمینه است.
ناگورنو قره باغ درون جمهوری آذربایجان که سال 1994 پس از پایان جنگی چند ساله به تصرف نیروهای ارمنی در آمد با مساحت 4378 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 250 هزار نفر منطقه داغ بر جای مانده از تقسیمات شوروی است.
از نظر تاریخی این منطقه یکی از تقسیمات سیاسی ایران از دوره صفویه بوده که پس از عهدنامه گلستان توسط روسیه تزاری اشغال شد. زمان اتحاد جماهیر شوروی بخش‌هایی از آن به جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی و بخش زنگه‌زور به جمهوری سوسیالیستی ارمنستان واگذار شد و قسمت کوهستانی‌ که بیشتر ساکنان آن را ارامنه تشکیل می‌دادند با عنوان منطقه خودمختار قره‌باغ کوهستانی زیر نظر جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی درآمد.
مناقشه قره باغ که سال 1988 در رابطه با ادعای ارضی ارمنستان علیه جمهوری آذربایجان آغاز شد، بگونه ای حساس و دارای پیامدهای منفی منطقه ای است که شورای امنیت سازمان ملل از آوریل 1993 زمان درگیری ها چهار قطعنامه 822 لزوم ترک مخاصمه، 853 تاکید بر حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای منطقه، 879 تقویت دو قطعنامه 822 و 853 و استفاده از واژه اشغال اراضی جمهوری آذربایجان و 884 در نوامبر 1993 با ابراز نگرانی از تشدید مخاصمات مسلحانه بین دو کشور تصویب کرده است.
از سوی دیگر کشته شدن حدود 35 هزار نفر و آوارگی نزدیک به 800 هزار نفر بر سر قره باغ در جنگی که سال 1994 با آشغال این منطقه توسط جمهوری ارمنستان و پذیرش آتش بس از سوی جمهوری آذربایجان پایان یافت، نشان می دهد، که این منطقه همچنان آتش زیر خاکستر خواهد بود.
آخرین درگیری نظامی باکو و ایروان 14 فروردین 95 آغاز شد که نیروهای دو کشور با متهم کردن طرف مقابل به نقض آتش بس، جنگی سه روزه و تقریبا تمام عیار را انجام دادند که وقایع آن در صدر اخبار جهان قرار گرفت و براساس گزارش های انتشار یافته، افزون بر از بین رفتن تسلیحات و بالگردها، ده ها کشته نظامی و غیرنظامی از دو طرف برجای گذاشت.
هر چند روسیه و اتحادیه اروپا همراه کشورهای دیگر از جمله ایران برای حل این معادله پیچیده بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان می کوشند، اما گره نهفته شوروی سابق در بخش بندی اراضی جمهوری های وقت خود، حتی با گذشت 25 سال از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی التهاب مواضع باکو و ایروان بر سر قره باغ بیشتر شده است و کوچک ترین تحریکی می تواند دوباره جنگ آفرین باشد.
اروپام**391**1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده