ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تدبیر دولت برای راه اندازی چرخ های راکد صنایع کرمانشاه

به گزارش ایرنا، امروز اکثر کارشناسان بر این نکته اتفاق نظر دارند که توسعه صنعتی، توسعه همه ­جانبه اقتصادی را به همراه دارد و از سوی دیگر دستیابی به توسعه صنعتی نیز نیازمند وجود یک راهبرد توسعه منسجم و عملیاتی و نیز عزم جدی ملی برای حرکت در این مسیر است.
کرمانشاه که از لحاظ وضعیت جغرافیایی موقعیتی راهبردی دارد یکی از استان هایی است که به دلیل دارا بودن مرز طولانی با کشور عراق در خصوص صادرات وضعیت مناسبی دارد به گونه ای که بیش از 50 درصد از صادرات کل کشورمان به عراق از مرزهای این استان صورت می گیرد.
داشتن دو مرز رسمی و فعال و چند بازارچه برای کار صادرات و واردات شرایطی را ایجاد کرده که واحدهای تولیدی و صنعتی استان با بهره مندی از این مزایا نهایت تولید و فروش را داشته باشند اما متاسفانه در شرایط کنونی وضعیت به این گونه نیست.
تعطیل بودن نیمی از واحدهای صنعتی، فروش نرفتن محصولات تولیدی، بدهی های سنگین و ... از جمله مشکلاتی است که واحدهای صنعتی استان با آن ها دست و پنجه نرم می کنند، واحدهایی که در صورت فعال شدن می توانند بخش اعظمی از مشکل بیکاری استان را حل کنند.
در همین راستا، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، از وجود 939 واحد صنعتی در کرمانشاه خبر داد و گفت: متاسفانه 452 واحد از این تعداد با سرمایه گذاری حدود پنج هزار میلیارد ریال راکد و نیمه تعطیل است.
نعمت الله حقیقی خاطرنشان کرد: البته تلاش های زیادی برای فعال سازی این واحدها صورت گرفته که از جمله آن ها می توان به تصویب مصوباتی برای رفع مشکل 111 واحد صنعتی در کارگروه تسهیل مشکلات اقتصادی استان اشاره کرد.
وی افزود: خوشبختانه تاکنون توانسته ایم مشکل 57 واحد صنعتی را رفع کرده و به چرخه تولید برگردانیم و 43 واحد صنعتی دیگر نیز مشکلاتشان در دست بررسی و اقدام است، ضمن اینکه 11 واحد دیگر نیز در آینده نزدیک رفع مشکلات آنها در دست بررسی قرار خواهد گرفت.
رئیس سازمان صنعت ،معدن و تجارت کرمانشاه در ادامه بخش مهمی از مشکلات واحدهای صنعتی را مربوط به بدهی های آن ها به بانک ها عنوان کرد و گفت: با رایزنی های صورت گرفته 34 درصد از واحدهای صنعتی که بدهی بانکی داشته اند مشکلاتشان مرتفع شده است.
حقیقی تصریح کرد: هم اکنون بیشتر واحدهای صنعتی کوچک که اشتغالزایی آن ها کمتر از 50 نفر است دارای مشکلاتی نظیر بدهی بانکی، کمبود نقدینگی، فرسودگی دستگاه ها و نبود بازار فروش هستند.
وی در پایان گفت: کمبود نقدینگی و نبود بازار مناسب برای فروش محصولات، 50 درصد مشکلات واحدهای صنعتی کرمانشاه را به خود اختصاص داده است.
استان کرمانشاه در بخش کشاورزی نیز همواره به عنوان یک قطب در کشور مطرح بوده و با تولیداتی که داشته نشان داده یکی از ظرفیت های عظیم بخش کشاورزی کشور در این استان نهفته است.
با این حال سخنان متولی بخش کشاورزی کرمانشاه نشان می دهد واحدهای تولیدی این بخش نیز حال و روز خوبی ندارند و تقریبا یک سوم آن ها با مشکلات زیادی روبرو هستند.

* 468 واحد تولیدی بخش کشاورزی مشکل دارند
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز با اعلام اینکه 468 واحد تولیدی بخش کشاورزی استان دارای مشکل است، گفت: از این تعداد 297 واحد نیمه تعطیل، 156 واحد راکد و 15 واحد نیز در آستانه تعطیلی قرار دارد.
خسرو شهبازی خاطرنشان کرد: در مجموع یک هزار و 871 واحد تولیدی در بخش کشاورزی فعال است که آمار واحدهای مشکل دار نشان می دهد حدود یک سوم آن ها درگیر مشکل می باشد.
وی یادآور شد: 210 واحد تولیدی مشکل دار بخش کشاورزی استان بدهی بانکی دارند و برای رفع مشکلات موجود خود به 800 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارند.
شهبازی تاکید کرد: در صورتی که مشکل این واحدها رفع شود بیش از سه هزار و 700 نفر می توانند به صورت مستقیم مشغول به کار شوند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، پرداخت یارانه صادراتی را از نیازهای واحدهای کشاورزی استان عنوان و خواستار مشارکت دولت و شرکت های سرمایه گذاری در طرح های بحران زده کشاورزی استان شد.
وی در پایان از وجود 940 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ در استان خبر داد و گفت: سالانه بیش از چهار میلیون تن محصول از آن ها برداشت می شود.

* ساختار نظام بانکی برای واحدهای صنعتی مشکل زا شده است
در همین راستا، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، در خصوص مهمترین موانع و مشکلاتی که سر راه واحدهای صنعتی و تولیدی قرار دارد، اظهار کرد: یکی از اصلی ترین این مشکل ها ساختار نظام بانکی کشور است که متاسفانه طی 10 سال اخیر از مسیر اصلی و رسالت واقعی خود فاصله گرفته است.
معراج محرابی افزود: نرخ تمام شده تسهیلات بانکی در بانک های دولتی با اعمال جرایم و تاخیر از 25 درصد آغاز و با اعمال هزینه های کارشناسی و تنظیم سند در دفترخانه این رقم را به 30 درصد افزایش داده و با جرائم تاخیر و دیرکرد و ... این رقم تا 44 درصد قابل افزایش می باشد.
وی یادآور شد: واحدهای تولیدی ما نیز هیچ گاه قادر به تامین چنین مبلغی نمی باشند و عمدتا زیان ده و خسارات سنگینی را متحمل می شوند که در نهایت تعداد زیادی از آن ها در آستانه ورشکستگی قرار می گیرند.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه با بیان اینکه هم اکنون نرخ بهره بانکی در ایران متناسب با نوع قراردادها و تسهیلات نرخ سود بانکی حدود 20 درصد است که بالاترین نرخ در دنیا محسوب می شود، گفت: این در حالیست که نرخ بهره بانکی در کشورهایی نظیر عراق، ترکیه، روسیه و پاکستان کمتر از 6 درصد و این نرخ در کشورهای اروپایی بین نیم تا سه درصد است.
محرابی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور نرخ بهره بانکی باید به 10 درصد کاهش یافته و با پرداخت یارانه از طرف دولت این رقم در حدود 6 درصد باشد تا امکان رشد اقتصادی فراهم آید.
وی در ادامه به سایر موانع پیش روی بخش صنعتی نیز اشاره کرد و گفت: وجود قوانین دست و پاگیر، بالا بودن نرخ بیمه اجباری کارگران و مالیات بر ارزش افزوده از دیگر مشکلات پیش روی واحدهای صنعتی است که البته وزارت صنعت و معدن به تازگی قانون رفع موانع تولید را به اجرا گذاشته تا سهولتی در کار صنعت گران پدید آید.
این فعال بخش اقتصاد و صنعت همچنین در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما در خصوص وضعیت واحدهای تولیدی در سال جاری چیست، گفت: امید به اجرایی شدن برجام و برقراری ارتباط بانکی با دولت های خارجی در جهت سهولت تامین مواد اولیه و نوسازی ماشین آلات خط تولید داریم تا فعالان بخش صنعتی که سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی هستند بدون دغدغه به تولید بپردازند.

* 93 درصد کارگران با قراردادهای موقت روبرو هستند
اولیا علی بیگی رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور نیز در گفت و گو با ایرنا، از کارگران به عنوان موتور محرک واحدهای صنعتی و تولیدی یاد کرد و گفت: این افراد با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند که یکی از آن ها قراردادهای موقت است به گونه ای که 93 درصد آن ها با چنین قراردادهایی روبرو هستند.
وی با بیان اینکه قراردادهای موقت امنیت شغلی را از کارگران می گیرد، گفت: هر کارگری باید بتواند برای حداقل یکسال آینده خود برنامه ریزی کند اما هم اکنون و به دلیل قراردادهای یک ماهه و سه ماهه ای که متاسفانه به صورت نامتعارف رایج شده این امکان از جامعه کارگری گرفته شده است.
علی بیگی افزود: در حالی 93 درصد از کارگران کشور با قراردادهای موقت روبرو هستند که بخش عمده ای از آن ها در واحدهایی مشغول به کار هستند که ماهیت دایمی دارند.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمانشاه یادآور شد: در کشورهای توسعه یافته دنیا هر کارگری که مدت سه سال در یک بنگاه اقتصادی نظیر واحدهای صنعتی و تولیدی مشغول به کار باشند کار آن ها مستمر و دائمی تلقی شده و با این افراد قراردادهای دائمی بسته می شود.
وی با بیان اینکه سه ماهیت برای کار تعریف شده است، گفت: کار یا جنبه دائمی دارد، با فصلی است و یا موقت و کارفرمایان طبق تبصره یک ماده هفت قانون کار موظفند متناسب با ماهیت این شغل ها با کارگر قرارداد منعقد کنند در حالی که این موضوع رعایت نمی شود.
علی بیگی، امنیت شغلی را یکی از مهمترین لوازم کاری جامعه کارگری بیان کرد و افزود: کارفرمایان ما اگر به دنبال بهره وری بیشتر و ارتقای واحد تولیدی خود را دارند باید این امنیت را به کارگران بدهند.
رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در ادامه کارگران ایرانی را یکی از ارزان ترین کارگران دنیا دانست و گفت: کارگران ایرانی حتی از کارگران چینی که خیلی ها معتقدند ارزان ترین کارگرهای دنیا هستند حقوق و مزایای کمتری دریافت می کنند.
وی گفت: براساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل حقوق دستمزد کارگران در سال جاری هشت میلیون و 120 هزار ریال تعیین شده که با یکسری مزایای دیگر نظیر بن کارگری، حق اولاد و حق مسکن به حدود 10 میلیون تا 11 میلیون ریال می رسد.
علی بیگی در پایان و با اشاره به مستاجر بودن اکثر کارگران کشور، حقوق دریافتی آن ها را مناسب برای کمتر از نصف یک ماه عنوان و اظهار کرد: به نظر من هنرمندان واقعی کشور کارگران هستند که با شرایط این چنینی یک زندگی را اداره می کنند.

* قول وزیر صنعت برای فعال شدن 10 هزار واحد صنعتی راکد در کشور
به گزارش ایرنا، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز که به تازگی در سفری یک روزه به کرمانشاه از برخی واحدهای صنعتی استان بازدید کرد در جمع مدیران بخش اقتصادی از تلاش برای فعال کردن 10 هزار واحد صنعتی راکد و نیمه تعطیل در کشور و تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: تعدادی از این واحدها در کرمانشاه قرار دارند.
وی با بیان اینکه این اقدام در راستای تحقق شعار سال و تاکیدات رهبری مبنی بر عملیاتی شدن آن انجام می گیرد، عمده مشکلات واحدهای صنعتی را بدهی معوق، چک های برگشتی، نقدینگی و فروش نرفتن محصولات ذکر کرد.
نعمت زاده افزود: در مذاکراتی که با مدیرکل بانک مرکزی صورت گرفته ایشان نیز قول همکاری و مساعدت داده اند و به زودی مشکل بسیاری از این واحدهای صنعتی و تولیدی مرتفع می شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش تقویت صادرات را از دیگر اولویت های این وزارتخانه در سال جاری برشمرد و گفت: برای رونق صادرات برنامه های خوبی تنظیم شده که به زودی اعلام می کنیم، ضمن اینکه مجلس نیز درصدد انجام اقداماتی برای تسهیل در امر صادرات است که به تقویت این بخش کمک می کند.
وی در ادامه اشاره ای نیز به تاثیرات برجام در بخش صنعت داشت و گفت: با اجرایی شدن برجام شاهد استقبال سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران و سرمایه گذاری در بخش صنعت بوده ایم.
نعمت زاده افزود: در دیدارهایی که با وزرای صنعت و تجارت بسیاری از کشورها و همچنین تیم های اقتصادی آن ها داشته ام رغبت زیادی برای حضور در ایران و سرمایه گذاری از خود نشان داده اند و حتی برخی از آن ها فعالیت های تجاری خود را نیز آغاز کرده اند که این موضوع ما را به رشد قابل توجه بخش صنعت در کشور طی سال جاری بسیار امیدوار کرده است.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت های کرمانشاه در بخش صنعت گفت: سعی می کنیم حتما پای سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این بخش را به این استان باز کنیم.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دومین استان بیکار کشور در سال 94 لقب گرفت.
نرخ بیکاری استان کرمانشاه در سال گذشته از سوی مرکز آمار ایران 17/6 درصد اعلام شد.
گفته می شود حدود 140 هزار نفر در استان کرمانشاه جویای کار هستند.
مسعود اسماعیلی خبرنگار ایرنا مرکز کرمانشاه
7458/8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده