ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سخاوتمندان اهل فرهنگ

اینکه نخستین بار در تاریخ فرهنگ گیلان، چه کسی و کجا خواندن و نوشتن را به دیگران آموخت معلوم نیست و یل اینکه بنا نهادنِ مکتب خانه و بعدها مدرسه اولین بار دغدغه ی چه کسی و کسانی بود؟
پاسخ شاید دشوار و مبهم باشد اما مبرهن است بعد از پیدایی مکان های اولیه برای سواد آموزی مردم این سامان، کسانی بوده اند که به عشق توسعه بخشیدن به فرهنگ و تمدن گیلان و فرزندان سواد آموز آن، برای ساختن مدرسه، از شهر گرفته تا روستاهای دوردست، آستین همت بالا زده اند که رنگین کمان علم و معرفت را بر آسمان سبز و بارانی دیارمان بتابانند و چه نیکو بوده است فرجام این نوربخشی و نورافشانی که امروز در راستای سرور آمیز آن، برگزاریِ هجدهمین جشنواره خیران مدرسه ساز را شاهد بودیم.
جمع، جمع بزرگان بود و انسان های والای خداشناس و انسان دوست و خردمند و اهل معرفت و کرامتی که در چهره های صمیمی و دوست داشتنی شان، لبخند رضایتی شکوفا شده چون گل های بهاری، می دیدی؛ آنان به انتشار نور خرد و معرفت، هرچه که در توان داشتند، در راه دانایی فرزندان این بوم و بر که فردای روشن تر از کیف و کتاب و دفتر و مدادشان طلوع خواهد کرد، بذل کرده بودند.
در این جمع بزرگ، بودند کسانی که حتی از دارایی اندک خود، بخشی را برای کمک به امر مدرسه سازی و نوسازی مدارس اهدا کرده بودند، بی هیچ توقع و ادعا و چشمداشتی که معامله، معامله با خدا بود و سود آن، همانا جلب رضایت خالق شان؛ همچنان که در آیه 29 سوره فاطر از انفاق مال در راه خدا به عنوان تجارتی کسادناپذیر یاد می شود که هرگز زیانی در آن راه نمی یابد و بازار آن کساد نمی شود.
و کلام آخر این که سپاس! ای ابر انسان های سخاوتمند اهلِ فرهنگ، مولای عشق یارتان
7294/2007

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X