ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اهمیت تشخیص اختلالات شنوایی نوزاداننقش رشته شنوایی شناسایی

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر اسماعیل ابراهیمی در افتتاحیه پانزدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران، گفت: رشته های توانبخشی در دنیای امروز وابسته به تکنولوژی و مقداری وابسته به هنر دستان و دانش فنی است ولی در مجموع می توان گفت رشته شنوایی شناسی جز رشته هایی است که قبل از اینکه به علم بپردازند اول هنر است و کسانی که در این وادی با گستردگی بسیار زیاد سبب پیشرفت دانش فنی و در نهایت باعث خدمتگزاری به مردم ما می شوند از هنر بالایی برخوردارند.

وی گفت: رشته شنوایی شناسی امروزه یکی از آن رشته هایی است که متبحر است به اساتید و همکاران و بزرگانی که در دنیا از بهترین ها هستند

ابراهیمی اظهار داشت: توانبخشی یک پروسه تدریجی است یعنی نمی توانیم تصمیم بگیریم همین الان همه کار را یکجا انجام دهیم و بیمار همان لحظه خوب شود و بتواند  به شرایط مطلوب خود برگردد بلکه توان ما بر این متمرکز می شود که ما چه بکنیم تا بیمارمان بتواند به استقلال اجتماعی اش نزدیک شود و به زندگی روزمره خود برگردد به هر حال توانبخشی یک پروسه تدریجی است و زمان بر است.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در رشته شنوایی نباید تنها به داشته های امروزمان قناعت کنیم و دچار روزمرگی شویم بلکه باید به این مسیر پا بگزاریم که بین رشته های بین رشته ای ارتباط ارگانیک برقرار کنیم و سیستم شنوایی یکی از سیستم های بزرگ و بسیار اثر گذار در ثبات و بالنس بدن است و در نتیجه یک ارگان بدیهی است که باید حتما در سیستم بدن وجود داشته باشد.

نایب رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران عنوان کرد: شنوایی یکی از راه هایی است که کمک به اختلالات گفتار و زبان کرده است و وقتی در شورای عالی نظام پزشکی بحث کردیم که این رشته شنوایی سنجی نیست و شنوایی شناسی است آنها گفتند این بار مالی دارد و حاضر نبودند که قبول کنند این شنوایی شناسی است و شناساندن نقاط قوت این رشته و معرفی به جامعه پزشکی که متاسفانه مثل خیلی از رشته های توانبخشی آن طور که باید این رشته به مردم و جامعه پزشکی شناسانده نشده است وظیفه جامعه شنوایی شناسان است و جامعه پزشکی و مردم باید بدانند که شنوایی شناس کارش فقط سنجش شنوایی نیست در صورتی که این رشته توانمندی های زیادی دارد و خیلی از پزشکان چیزی غیر از پزشکی را نمی پسندند.

ابراهیمی در ادامه اظهار داشت: هیچ رشته ای مثل رشته شنوایی شناس نیست که اختلالات شنوایی را از نوزادی بررسی کند و پدر مادر بتوانند متوجه شوند که نوزاد چند روزه شان کم شنوا یا ناشنواست .

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده