ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشورهای فقیر نخستین قربانی گرمایش زمین هستند

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد تغییرات آب و‌ هوایی بیش از همه روی کشورهای فقیر تاثیر مخرب خواهد داشت. پرس تی وی: به گزارش «گاردین»، محققانِ دانشگاه شرق آنجلیا (UEA) انگلستان بر این باورند که گرم شدن کرۀ زمین سبب می‌شود مناطق گرمسیری روزهای گرمِ بیشتری را تجربه کنند.

از مدت‌ها پیش انتظار می‌رفت که مردمِ فقیرِ جهان بیش از سایرین بارِ تغییرات آب‌ وهوایی را به دوش بکشند، چرا که اکثرِ مردم فقیر جهان در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند و افرادِ غنی‌تر تمایل دارند در مناطق معتدل به لحاظ آب و هوایی زندگی کنند.

به گفته بانک جهانی، تغییرات آب و هوایی یک میلیارد و 300 میلیون نفر را در معرض خطر قرار می‌دهد.

افزون بر این، گفته می‌شود وضعیت اقتصادی کشورهای فقیر از آنچه هست، وخیم‌تر خواهد شد، چرا که بسیاری از این کشورها برای تامین مخارج خود به کشاورزی وابسته هستند که آن هم به خاطر افزایش دمای هوا و خشکسالی به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

    مانوج جوشی، یکی از اساتید دانشکده علوم محیط زیستِ دانشگاه شرق آنجلیا در این رابطه گفت: «بسیاری از مردم فقیر جهان در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند و در عین حال بسیاری از مردمِ ثروتمندترِ جهان در منطقۀ عرضِ میانه ساکن هستند. می‌دانیم که تغییرات دماییِ روزانه در نواحی نزدیک به استوا در مقایسه با مناطق عرضِ میانه بسیار کمتر است، به این ترتیب نشانه‌های تغییرات آب‌ و هوایی در این مناطق سریعتر مشاهده می‌شود و به همین دلیل روزهایِ گرم و طاقت‌فرسا نیز سریعاً افزایش می‌یابند.»

نتایج این تحقیق همچنین تعهداتی را که کشورهای حاضر در نشستِ آب‌ وهوایی پاریس درباره‌اش توافق کردند، زیر سوال می‌برد؛ حاضران در این نشست که دسامبرِ گذشته برگزار شد، توافق کردند افزایش دمای جهانی را به 2 درجه سانتیگراد محدود کنند.

 کارشناسان می‌‎گویند در صورت محقق نشدن هدف محدود کردن افزایش دمای جهانی، روند آب شدن یخ‌های کره زمین سرعت می‌گیرد و این امر بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها را در پی خواهد داشت.

با این وجود، افزایش 2 درجۀ سانتیگرادیِ دمای جهانی هوا هنوز هم می‌تواند به ده‌ها و یا صدها میلیون نفر آسیب برساند.

نمایندگان ۱۹۵ کشورِ جهان قرار است این هفته یک بار دیگر برای رایزنی درباره چگونگی اجرای توافقنامه کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس در شهرِ بُنِ آلمان با یکدیگر ملاقات کنند.

2016؛ گرم‌ترین سالِ زمین

این خبر در حالی منتشر شده است که سازمان هوا فضای امریکا (ناسا) از شکسته شدن رکوردِ گرمی هوا در ماه آوریل برای هفتمین ماهِ پیاپی خبر داد.

روزنامه «هافینگتن‌پست» به نقل از گاوین اشمیت، یکی از مدیران ناسا، اعلام کرد سال ۲۰۱۶ به احتمال ۹۹ درصد، گرم‌ترین سال ثبت‌شدۀ زمین خواهد بود.

هزاران نفر در دو ماهِ گذشته در بسیاری از کشورها از جمله هند، به دلیل گرما، کمبود آب و مسائلِ ناشی از آن جان خود را از دست دادند.

بانک جهانی پارسال هشدار داده بود که اگر سیاست‌های مناسبی برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی، گرمایش زمین و افزایش سطح آبِ دریا‌ها اجرا نشود، تا ۱۵ سال آینده صد میلیون نفر دیگر به جمعیت فقیر جهان افزوده خواهند شد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-پربیننده ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده