ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

احتمال حمله اسرائیل به غزه تا ریاست جمهوری آمریکا منتفی است

به گزارش خبرگزاری مهر، چندی پیش «رمضان عبدالله الشلح» دبیر‌کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در رأس هیأتی بلندپایه به تهران سفر کرد و دیدارهای متعددی را با مقامات جمهوری اسلامی ایران انجام داد. این هیأت متشکل از زیاد النخالة، محمد الهندی، أبوسعید، أبومحمد، أنور طه بود که با مقامات بلندپایه ایران و در رأس آنها مقام معظم رهبری دیدار کردند. از سوی دیگر طی ماه های اخیر شاهد وقوع انتفاضه سوم در فلسطین بودیم؛ انتفاضه ای که با سرکوب گسترده نظامیان رژیم صهیونیستی مواجه شد. با این حال باز هم شاهد عملیات های شهادت طلبانه فلسطینیان علیه صهیونیست ها برای زنده نگاه داشتن انتفاضه سوم هستیم.

از طرفی دیگر اخیرا نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهارنظری عجیب از مالکیت این رژیم بر بلندی های اشغالی جولان سخن گفته بود؛ اظهارنظری که با واکنش سخت مقامات سوری مواجه شد و آنها نیز در مقابل، از عزم خود برای آزادسازی جولان از اشغال رژیم صهیونیستی سخن گفتند.

محسن فائضی کارشناس مسائل فلسطین در رابطه با حضور هیأت جنبش جهاد اسلامی در ایران اظهار داشت: اولین چیز ناگهانی بودن و عدم پیش بینی این سفر به همراه واکنش های نسبتا تند از سوی برخی رسانه ها و برخی نخبه های کشور های عربی است. به این دلیل که این مسأله را از کانال سوریه می دیدند و ایران را به داستان سوری و آتش بس حلب گره می زدند اما فلسطین را باید از کانال فلسطین بررسی کرد.

وی در همین راستا افزود: آفت این موضوع کم رنگ شدن اولویت فلسطین و دیدن آن از کانال های دیگر است. سفر جنبش جهاد اسلامی در شرایطی صورت گرفت که جهاد روز قبل از آن فیلمی را منتشر کرد که در آن پهپادهای این جنبش بر فراز آسمان های غزه پرواز می کردند و رسانه های عبری و صهیونیست آن را منعکس کردند.

فائضی ادامه داد: این موضوع نشان می داد که جهاد به دنبال باز کردن کانالی دیگر است؛ نشست ها و دیدارهای هفته های اخیر میان جهاد و حماس نیز در همین راستا و به دلیل ورود فلسطین به بحث انتفاضه صورت گرفت. در نهایت باید گفت که اگر سفر جهاد برای عده ای تعجب برانگیز بود به دلیل دیدن فلسطین در مرحله دوم بود.

تحلیلگر اندیشکده تبیین در رابطه با ریشه شکل گیری انتفاضه نیز تصریح کرد: جرقه انتفاضه پس از جنگ ۵۱ روزه و در شرایط بعد از آن و به دلایلی رقم خورد؛ نخست اینکه مردم نسبت به تشکیلات خودگردان و روش آن یعنی مذاکره و نتیجه ندادن آن اعتراض کردند. علت دوم هم تشدید فشارها به دنبال محاصره غزه بود و سوم هم ادامه شهرک سازی ها.

وی در ادامه افزود: فلسطینی ها به این نتیجه رسیدند که این روش و این گونه توافق نامه ها نتیجه ای ندارند و محمود عباس هیچ دستاوردی نداشته است. در بُعد منطقه ای هم به دلیل به حاشیه رانده شدن فلسطین از مسائل اصلی، مردم فلسطین به این نتیجه رسیدند که خود باید دست به کار شوند.

فائضی همچنین تصریح کرد: شروع انتفاضه از مسجدالاقصی و طرح تقسیم آن بود که مردم فلسطین متوجه شدند که اگر دیر اقدام کنند، هویتشان نیز از دست خواهد رفت. در نتیجه انتفاضه کلید خورد و بسیار هم مردمی بود.

وی همچنین عنوان کرد: نکته مورد توجه همراهی محمود عباس با انتفاضه در آغاز آن است. زیرا تصور می کرد که انتفاضه می تواند به وی کمک کند؛ تا جایی که در سخنانی اعلام می کند که این انتفاضه نتیجه خشونت اسرائیلی ها است اما پس از گذشت ۱۰۰ روز از این انتفاضه، ابومازن موضع خود را تغییر می دهد. زیرا هویت وی وابسته به مذاکره است و انتفاضه بر خلاف آن در جریان است؛ تا جایی که اخیرا گفت که انتفاضه یک کار تروریستی و خشونت است.

این کارشناس در همین راستا افزود: یکی از مقامات پلیس رژیم صهیونیستی گفته بود که تا پیش از روی کار آمدن محمود عباس، ما ۱۵ درصد از عملیات های شهادت طلبانه را خنثی می کردیم اما الان ۴۰ درصد آن را خنثی می کنیم. بنابراین ابومازن یک مانع است. ممکن است انتفاضه به صورت موقتا سرکوب شود اما مانند بیداری است که خاموش نمی شود.

روش های رژیم صهیونیستی برای مقابله با انتفاضه

وی در خصوص روش های رژیم صهیونیستی برای مقابله با انتفاضه نیز گفت: عده ای معتقدند که مسلحانه تر شدن انتفاضه به اسرائیل کمک می کند و این رژیم می تواند امنیتی تر برخورد کند و طیفی از فلسطینی ها ممکن است که با این روش مخالف باشند. زیرا این اقدام ممکن است بهانه ای را به اسرائیل برای شروع جنگی دیگر بدهد که هزینه های بسیار سنگینی در پی خواهد داشت.

فائضی در ادامه افزود: راه حل دوم اسرائیل برای کنترل این انتفاضه، فلسطینی-فلسطینی کردن آن است؛ هر چه پیش می رود دستگیری های بیشتری از طریق پلیس تشکیلات خودگردان فلسطین صورت می گیرد و بسیاری از عملیات ها از طریق پلیس کنترل می شود. این موضوع برای انتفاضه خطرناک است. مسیری که از یک سو تشکیلات خودگردان آن را مهار کند و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی به فلسطین فشار وارد می کند.

رویارویی نظامی حماس با رژیم صهیونیستی

تحلیلگر اندیشکده تبیین درباره توان نظامی حماس در مقابله با رژیم صهیونیستی نیز گفت: حماس طی سال های اخیر به دلیل محاصره نوار غزه از لحاظ اقتصادی خیلی ضعیف شده و در بُعد اجتماعی نیز شرایط سخت تری را نسبت به قبل دارد. بحث کاهش محبوبیت آن نیز مطرح است که در این شرایط چیزی طبیعی است. در رابطه با توان کنونی حماس باید آن را در چند سطح با جنگ ۵۱ روزه مقایسه کنیم:

وی تصریح کرد: سطح نخست در بُعد داخلی است. با شروع انتفاضه جایگاه حماس در میان مردم در حال بهبود است؛ تا جایی که اخیرا شاهد هستیم که حماس برخی از عملیات ها را برعهده می گیرد. زیرا شرایط اجتماعی، بیشتر آن را می پذیرد. از منظر اقتصادی، حماس نسبت به جنگ ۵۱ روزه تحت فشار بیشتری قرار دارد. در همین راستا برخی از تحلیلگران صهیونیست گفته بودند که این موضوع می تواند تهدیدی برای اسرائیل باشد. زیرا امکان دارد حماس مبادرت به انجام یک کار پیش دستانه کند. یعنی اقدامی صورت دهد که اسرائیل را وادار کند تا معادلات خود را تغییر دهد.

وی یادآور شد: در سطح دوم از منظر بین المللی باید گفت که حماس نسبت به قبل شرایط بسیار سخت تری دارد؛ توجه به مسائل دیگر منطقه از جمله سوریه از یک سو و نزدیک شدن برخی از کشورها از جمله ترکیه و عربستان به اسرائیل از سوی دیگر، موجب سخت تر شدن شرایط حماس در مقایسه با جنگ ۵۱ روزه می شود. از سوی دیگر اسرائیل را نیز باید با شرایط جنگ ۵۱ روزه مقایسه کنیم؛ بلاشک این رژیم از لحاظ داخلی در شرایط بدتری قرار دارد. به عنوان مثال در بُعد اجتماعی به ویژه جایگاه خود نتانیاهو که حتی از سوی اعضاء کابینه نیز فوق العاده مورد نقد قرار می گیرد. همچنین طبق نظرسنجی یکی از رسانه های اسرائیلی، مردم خود اسرائیل معتقدند که انتفاضه سوم از انتفاضه دوم بدتر است. این در حالی است که انتفاضه دوم از لحاظ حجم و نوع عملیات بسیار سنگین تر از این انتفاضه بود و در طول آن نزدیک به ۱۰۰۰ اسرائیلی کشته شدند.

وی افزود: شرایط جامعه صهیونیستی خیلی ضعیف تر از قبل است اما این ها دلیلی برای عدم حمله اسرائیل نمی شود. زیرا در شرایط جنگ ۵۱ روزه نیز رژیم صهیونیستی که در شرایط بدی از لحاظ اجتماعی به سر می برد، با هدف سرپوش گذاشتن بر ضعف ها و اقناع جامعه حمله را آغاز کرد. از منظر بین المللی هم در شرایط فعلی و تا انتخابات آمریکا، فرصت حمله به فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی وجود ندارد.

رونمایی حماس از موشک های آر۱۶۰

کارشناس اندیشکده تبیین درخصوص رونمایی حماس از موشکهای آر 160 نیز گفت: این موضوع ۲ تحلیل دارد. نخست اینکه حماس احتمال داده که اسرائیل برای خروج از شرایط انتفاضه و دیدن انزوای حماس از یک سو و رغبت برخی از کشورها برای برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی، یک اقدام ماجراجویانه انجام دهد و به حماس حمله کند.

وی در همین راستا افزود: از سوی دیگر حماس با نشان دادن تونل های کشف شده و این موشک ها در صدد رفع محاصره غزه است و آنها  یک شعار دارند: «یا انفجار یا رفع محاصره غزه» تا بدین صورت از شرایط کنونی فرار کنند و معتقد هستم که تحلیل دوم منطقی تر است.

تسلیح کرانه باختری

تحلیلگر اندیشکده راهبردی تبیین در ادامه در خصوص تسلیح کرانه باختری نیز تصریح کرد: منظور از تسلیح، روش مقاومتی است که یک جنبه آن نیز تهدید کردن است و این امر نیاز به مقدمه و فرهنگسازی در عرصه اجتماعی دارد. اگر حماس تاکنون در نوار غزه مسلح بوده است، به این دلیل است که مردم این منطقه شیوه مبارزه مسلحانه را پذیرفته اند. زیرا از این طریق رسیدن مردم به خواسته هایشان امکان پذیرتر است و خود انتفاضه نشان دهنده این موضوع است.

وی در همین راستا عنوان کرد: همچنین بارها خود رسانه های اسرائیلی از خنثی کردن چندین عملیات شهادت طلبانه خبر داده اند و یا عملیات شهادت طلبانه ۳ جوان فلسطینی در شهر قدس بدین معناست که این ۳ نفر به حدی از تفکر رسیده اند که این روش را می پذیرند.

اظهارات نتانیاهو در رابطه با بلندی های جولان

فائضی در رابطه با اظهارات نتانیاهو در خصوص حاکمیت اسرائیل بر ارتفاعات جولان سوریه نیز تصریح کرد: این موضوع را باید در پازل کلی سازش اعراب و اسرائیل دید و باید به دنبال این سوال بود که اعراب و اسرائیل حاضرند در چه نقطه ای به  توافق برسند؟ سال ۲۰۰۲ در بحبوحه انتفاضه دوم شاهد طرحی از سوی عربستان مبنی بر سازش عربی هستیم که بر اساس آن صهیونیست ها باید جولان و شبعا را به سوریه و لبنان برگردانند که به دلایلی در آن موقع رژیم صهیونیستی آن را نپذیرفت. در حال حاضر طرح ابتکار فرانسه نیز دارای چند نکته است: نخست شباهت آن به طرح سازش عربی به گفته وزیر خارجه فرانسه است. دوم اینکه یک دولت فلسطینی و یک دولت اسرائیلی یهودی داشته باشیم که این یهودیت بسیار مهم است. خود اروپایی ها و آمریکایی ها معتقدند که باید یک دولت اسرائیلی دموکراتیک داشته باشیم نه یک دولت یهودی. این نکته بسیار مهم است و یک امتیاز محسوب می شود که در طرح فرانسه گنجانده شده است.

وی افزود: نکته سوم اینکه این طرح در ابتدا باید در سطح بین المللی و پس از آن در شورای امنیت بررسی و تایید گردد. سپس رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها در خصوص آن گفتگو کنند که این موضوع اصلی ترین دلیل مخالفت نتانیاهو است که چرا این مذاکرات مستقیم نباشد. اول بقیه مطرح کنند و بعد برگردد. فرانسه کشوری است که به اعراب بسیار نزدیک است. از سوی دیگر «انور عشقی» سفیر سابق عربستان در آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که در صورتی که اسرائیل طرح صلح عربی را بپذیرد، ما حاضریم که سفارت خود را در اسرائیل بازگشایی کنیم. همه اینها نشان از نزدیک شدن اعراب به اسرائیل دارد. یکی از بحث های جدی رفتن به سمت ۲ دولت موضوع حاکمیت اسرائیل بر جولان است که از سوی برخی کشورها و سازمانها محکوم شد. نتانیاهو به این موضوع به عنوان یک فرصت نگاه می کند ولی باید این اظهارات را در چارچوب طرح کلی صلح اعراب و اسرائیل دید.

آرمان فلسطین

فائضی درباره راه های زنده کردن آرمان فلسطین نیز عنوان کرد: مهم ترین چیز برای احیای آرمان فلسطین، وحدت جهان اسلام است؛ زیرا این جنگ، یک جنگ هویتی است و نباید این موضوع را به کسب قدرت و سرزمین محدود کنیم و تنزل دهیم. همانگونه که امام خمینی(ره) فرمودند دنیای «استضعاف» و «استکبار» و دنیای استضعاف هنگامی پیروز می شود که دنیای استکبار نابود شود. زیرا این ۲ هویت قابل جمع نیست. بنابراین برای آرمان فلسطین باید این ۲ هویت را در جهان اسلام پررنگ کنیم. زیرا عده ای در صدد تغییر این جنگ به شیعه و سنی هستند.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X