ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لزوم تولید فهم مشترک اجماعی بین نخبگان جامعه در مفهوم توسعه

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی داود بهبودی پیش از ظهر امروز در کارگاه آموزشی نقش روابط عمومی در توسعه اقتصادی اظهار داشت: ما برای نیل به توسعه و رفع چالش هایی که در مسیر آن قرار دارد باید شبکه اطلاعاتی خود را در حوزه روابط عمومی ها گسترش دهیم.

وی افزود: اگر سازمان مدیریت و برنامه ریزی متولی نهادی توسعه است و کشور ما چالش توسعه را پیش رو دارد و در طی چندین دهه به آن دست نیافته است، بخشی از این چالش ها را می توان از طریق افرادی که در اطلاع رسانی و روابط عمومی نقش ایفا می کنند برطرف کرد.

بهبودی خاطرنشان ساخت: برنامه چهارم بعد از اجرای موفق برنامه سوم دچار چالش شد چرا که در آن مقطع اعتقاد خود را به برنامه ریزی از دست دادیم و دولت به این اعتقاد رسید که برنامه ریزی چندان ضرورتی ندارد تا اینکه در برنامه پنجم به ضرورت وجود برنامه ریزی پی بردیم اما این بار منابع مورد نیاز اجرای برنامه پنجم را نداشتیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربجان شرقی با بیان اینکه در گذشته همواره برنامه ها به شکل جامع و از بالا به پایین تدوین می شد که منابع مالی و نیروی انسانی گسترده ای را می طلبید، افزود: با این چالش بود که نسخه ای تهیه کردیم تا با وجود محدودیت منابع و ناسازگاری نظام تصمیم سازی راه برون رفتی پیدا کنیم که راه ما را در رسیدن به اهداف توسعه هموار کند که خروجی این هم اندیشی سند تدبیر و توسعه استان شد.

وی بادآور شد: در ادبیات توسعه کشورهای توسعه یافته در یک سیکل طبیعی و به شکل نهادی به توسعه رسیده اند و تجربه نیمه دوم قرن بیستم نشان می دهد کشورهایی که مسیر میانبری را انتخاب کرد ه اند توانسته اند مسیر توسعه را در چند دهه طی کرده و به شاخص های برخورداری دست یابند.

بهبودی در عین حال متذکر شد: ما هم چاره ای نداریم جز اینکه به دنبال مسیر میانبر توسعه باشیم تا شاخص های برخورداری خود را در همه ابعاد توسعه دهیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربجان شرقی با بیان اینکه تلقی ما از توسعه بیشتر متمرکز بر رشد کالبدی و اقتصادی بوده که بسیار سطحی است، تصریح کرد: توسعه واژه چند وجهی و چندساحتی است و وقتی در همه ابعاد متجلی می شود وضعیتی موزون و پایدار به خود خواهد گرفت.

وی در عین حال خاطرنشان ساخت: خیلی از برخورداری های ایجاد شده دارای نمادهای توسعه بوده اما خالی از روح توسعه است، بر این اساس باید الزامات و بسترها را فراهم کنیم تا از درون آن توسعه بجوشد.

بهبودی در ادامه صحبت های خود اذعان داشت: در اروپا، غرب و شمال آمریکا جامعه نقش کلیدی داشته و حاکمیت را وادار به توسعه نموده است ولی توسعه یافتگی در کشورهای غیرغربی مانند آسیا و آمریکای لاتین، خاورمیانه و آفریقا محصول نخبگان جامعه است؛ از این رو ماهیت فکری و طبقاتی نخبگان در امر توسعه بسیار تعیین کننده است.

وی با بیان اینکه برای توسعه یافتگی یا باید از طریق جامعه یا از راه نخبگان برویم، اضافه کرد: رسیدن به توسعه از راه جامعه راهی طولانی است، اما در سطح نخبگی توسعه یافتگی سریع تر حاصل می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربجان شرقی تاکید کرد: فهم نخبگان سیاسی از نظام بین الملل در جهان امروزی تعیین کننده تر از سایر عوامل است و اگر در برنامه ششم بین همه نخبگان سیاسی ایران فهم مشترکی از نظام بین الملل نباشد نمی توان در مدیریت کشور افزایش کارآمدی دست یابیم.

بهبودی تبیین کرد: برخلاف اصول توسعه، الگوی توسعه یافتگی می تواند بومی باشد؛ زیرا الگوهای توسعه یافتگی بر مبنای تولید ثروت و مزیت نسبی ایجاد می شود و هر کشوری باید شرایط زمینه ها و پتانسیل خود را بررسی کرده و مشاهده کند در چه زمینه هایی استعداد تولید ثروت را دارد.

وی بر لزوم تولید گفتمان توسعه تاکید و تشریح کرد: تشتت آراء و اندیشه درست است ولی در بیان مفاهیم می بایست فهم مشترک اجماعی بین نخبگان صورت بگیرد و حاکمیت مشخصا می بایست جامعه و نخبگان آن را از طریق میانجی گری بین گروه های مختلف در تمامی زمینه ها از جمله نظام بین المللی  آینده آن به تعریف مشترک و واحد برساند.

بهبودی در بخش دیگری از صحبت های خود اجرایی کردن راهبردهای اقتصاد مقاومتی را در جهت دست یابی به توسعه پایدار لازم و ضوروری دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی در مقابل شوک های ناگهانی و ضربه های مختلف پایدار بوده و با تغییر موقعیت ها سازگاری دارد.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربجان شرقی رویکردهای اساسی اقتصاد مقاومتی را درون زایی، برونگرایی، مردمی بودن، عدالت بنیانی و دانش بنیانی ذکر کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده