ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

صدور مجوز موسسات فرهنگی در کشور تسهیل می‌شود

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تلاش‌هایی که برای تسهیل و تسریع صدور مجوز موسسات فرهنگی، ساماندهی و حمایت از این موسسات صورت گرفته است انتظار ما را برای همکاری و تلاش این موسسات در تحقق طرح‌های کلان فرهنگی دو چندان می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، چهارمین گردهمایی آموزشی کارشناسان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور در زمینه موسسات فرهنگی هنری با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هتل فرهنگ و هنر مشهد گشایش یافت.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به این گردهمایی، موسسات فرهنگی را یکی از بنیان‌های پر ثمر جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: موسسات فرهنگی یکی از بنیان‌های پرثمر جمهوری اسلامی است که اجرای ایده‌های فرهنگی هنری و به ثمر رساندن طرح‌های ملی در این حوزه را تا دورترین نقاط کشور به عهده دارد.

وزیر ارشاد در این پیام ادامه داده است: می‌توان گفت در صورت هم افزایی این موسسات قدرت اجرایی و تاثیر فرهنگی آنها در قالب یک مجموعه بزرگ از تمامی نهادهای فرهنگی کشور بیشتر است. چنین ظرفیت بزرگی می‌تواند موانع بزرگ فرهنگی را از پیش رو بردارد. این نکته به ویژه در حوزه فرهنگ عمومی و سبک زندگی که امروز از مهم ترین، چالشی ترین و آسیب زاترین مسائل فرهنگی کشور به شمار می آید از اهمیت بیشتری برخوردار است ولی متاسفانه هنوز آن گونه که باید از این ظرفیت ارزنده در جهت رشد و تعالی فرهنگ کشور بهره برداری مناسب نشده است.

در ادامه این پیام آورده شده است: امروز بستر فعالیت‌های اقتصادی در حوزه فرهنگ بیش از همیشه آماده شده است. زیر ساخت‌های مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی در این عرصه نیز فراهم آمده است و دولت نیز از فعالیت‌هایی که برای مردم و کشور ارزش افزوده ایجاد و اتکای کشور را به اقتصاد تک محصولی نفت کاهش دهد و به سوی اقتصاد خلاق هدایت کند حمایت خواهد کرد.

موسسات فرهنگی با گستره، تنوع و ماهیت ویژه فعالیت هایشان، نقشی حیاتی در قبال توسعه و تعالی مقوله فرهنگ دارند لذا از هر منظر که به مقوله فرهنگ نگاه کنیم می‌توانیم برای موسسات فرهنگی نقش غیر قابل انکاری در توسعه فرهنگ کشور قائل شویم.

جنتی در ادامه این پام آورده است: سالم سازی فضای فرهنگی و رشد فضایل اخلاقی، توسعه فرهنگ عمومی، فرهنگ مطالعه، فرهنگ همزیستی با هنرهای تجسمی و موسیقی، افزایش سهم محصولات و فعالیتهای فرهنگی در سبد هزینه‌های خانوار، توانمند سازی منابع انسانی، آموزش زبان های خارجی، کارآفرینی و اشتغال، شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان، توسعه کالاهای فرهنگی، ایجاد سرمایه اجتماعی، ایجاد و ارتقاء سرمایه های معنوی و فرهنگی، رفع انحصار از برخی محصولات و فعالیت‌ها، رونق اقتصاد فرهنگ و گسترش تبادلات میان فرهنگی، بخشی از ظرفیت های متنوع و متفاوت این موسسات است.

اهمیت این نهادهای فرهنگی سبب شده است که اهتمام هیئت رسیدگی به موسسات فرهنگی، در طول دولت تدبیر و امید، صرف آسان سازی و تسریع بخشیدن به مراحل صدور مجوز این موسسات شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داده است: برای تحقق این موضوع بسیاری از مراحل دست و پاگیر حذف یا ادغام شده است و با همکاری مرکز توسعه فناوری اطلاعات، سامانه الکترونیکی ویژه ای در حال طراحی است و در آینده ای نزدیک با بهره برداری از این سامانه امکان ثبت درخواست‌های جدید از طریق اینترنت و تشکیل پرونده‌های الکترونیکی فراهم خواهد شد و سرعت و سهولت رسیدگی به درخواست ها بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

همچنین پایگاه جامع الکترونیکی موسسات فرهنگی و هنری تشکیل شده و امکان اخذ استعلام درباره موسسات دارای مجوز فراهم است. همه آن چه گفته شد و تلاش‌هایی که برای تسهیل و تسریع صدور مجوز موسسات فرهنگی، ساماندهی و حمایت از این موسسات صورت گرفته است انتظار ما را برای همکاری و تلاش این موسسات در تحقق طرح‌های کلان فرهنگی دو چندان می‌کند.

در پایان پیام وزیر ارشاد آمده است: برگزاری این کارگاه علاوه بر آن که موجب ارتقای دانش و تجربه های مفید خواهد شد، فرصت مناسبی برای شکل گیری تعاملات میان موسسات فعال فرهنگی و به اشتراک گذاشتن امکانات و دانش سازمانی ایجاد می کند از این رو تلاش و برنامه ریزی برگزار کنندگان این کارگاه را می ستایم و به تمامی عوامل اجرایی صمیمانه تبریک می‌گویم و از دبیر و اعضای هیئت رسیدگی به موسسات فرهنگی صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X