ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هنر، زبان دومی است که باید بیاموزیم

علی جنتی علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نوزدهمین جشنواره ملی تئاتر مقاومت – فتح خرمشهر پیام داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

«در واکاوی هنر و ادبیات دفاع مقدس بیشتر به این تعبیرِ مقام معظم رهبری پی می‌بریم که «این جنگ، حقیقتاً یک گنج است؛ یک گنج حقیقی است که تمام شدنی هم نیست.»

دفاع مقدس و مقاومتِ جوانمردانه و به یادماندنی رزمندگان اسلام حقیقتاً گنجینه‌ای است برای آفرینش روایتهای جذاب و مبتنی بر حقیقتی که می‌تواند بهترین و تأثیرگذارترین آثار هنری را بیافریند.

هنر و ادبیات دفاع مقدس بخش بزرگی از زیر مجموعه هنر و ادبیات انقلاب اسلامی را تشکیل می‌دهد و ویژگیِ آن، ضد جنگ بودن آن است. در این سبک، هیچکس جنگ را ستایش نمی‌کند و تئاتر به عنوان هنری دیرینه و مردمی، ظرفیتی عظیم و موثر برای بهره‌برداری از این گنجینه تمام ناشدنی دارد. فتح خرمشهر تنها یکی از مقاطعِ طلایی و نورانی دوران هشت ساله دفاع مقدس است؛ اما همین مقطعِ محدود و حماسه‌های متعددی که در لحظاتِ شکوهمند آن رقم خورده، ظرفیتی نامحدود برای هنر فراهم آورده است. جشنواره تئاتر مقاومت یکی از این ظرفیتهاست که در این روزهای خجسته که سالروز فتح خرمشهر مقارن با ایام شعبانیه گردیده است، در حال برگزاری است.

تمام مظاهر و نمادهای دوران هشت ساله دفاع مقدس برگرفته از ریشه‌های قدسی و وحیانی است و از این رو هر هنری که داستانها و نمادهای این دوران را دستمایه خویش قرار دهد حال و هوایی قدسی و ملکوتی می‌یابد.

تئاتر به طور عام و به تبع آن تئاتر مقاومت پدیده‌ای فرهنگی و اجتماعی است و بر حضور موثر تماشاگران برای تایید جنبه‌های اعتقادی و وضعیت فرهنگیش متکی است. مهمترین عامل توفیق تئاتر وجود مخاطب است و این موضوع برای تئاتر مقاومت نیز صادق است. اکنون این سوال مطرح است که آیا نسل جوان امروز می‌تواند با تئاتر مقاومت ارتباط برقرار و خودش را در صحنه رویداد حس کند؟ آیا آثار خلق شده می‌توانند با حیطه شناخت و موقعیت افق زندگی جوانان امروز منطبق باشند و مفاهیمی ارزشی چون ایثار، وظیفه دینی، میهنی و اخلاقی، دوستی و حقیقت‌جویی را انتقال دهند؟ اگر چنین فرایندی صورت پذیرد می‌توان امیدوار بود که تعامل هنر مقاومت با نسل‌های حاضر رخ داده است؟

باید دانست که تکراری و قالبی بودن موضوعات، نگاه تک بعدی و عاریتی به پدیده چند بعدی مقاومت، عواطف افراطی و احساساتی و در مجموع ایده‌مند نبودن و نداشتن بینشی مستقل موجب فاصله متن نمایش مقاومت با مخاطب و در نتیجه افت تماشاگر خواهد شد.

عنوان مقاومت مفهومی فراگیر است و امروز تئاتر مقاومت داعیه جهانی شدن دارد و این داعیه میسر نمی شود مگر از طریق تعامل با مخاطب جهانی و با زبانی جهانی.

هر ایده نو، هر چند در ظاهر کم اهمیت، افق تازه‌ای را به روی تعامل کنندگان می‌گشاید. در حقیقت هنر، زبان دومی است که باید بیاموزیم و با آن با مخاطبان جهانی مکالمه و تعامل کنیم.

تئاتر مقاومت بر پایه دفاع مردم ایران از اعتقادات و کیانِ جمهوری اسلامی ایران در یک دوره طلایی شکل گرفته است و می‌تواند با تکیه بر فرهنگ، رویکردی اعتقادی و زبان و ویژگیهای نهفته در دفاع مقدس با مخاطبان جهانیش ارتباط برقرارکند. اینجاست که انتظار ما از تئاتر مقاومت برآورده می شود و این گونه نمایش با موفقیت پا را از مرزها بیرون می‌گذارد.

جشنواره تئاتر مقاومت رویداد اثرگذاری است که می‌تواند بستر این هنر و فراگیر شدن آن و به تبع آن جهانی شدن آن را بیش از پیش فراهم کند. من به توفیق و تعالی این جشنواره امیدوارم و از همه آفرینندگانِ نمایشهای حاضر در این رویدادِ هنری و برپاکنندگان این جشنواره صمیمانه سپاسگزارم.

 نوزدهمین جشنواره ملی تئاتر مقاومت-فتح خرمشهر از 28 اردیبشهت ماه الی دوم خرداد ماه به دبیری حسین مسافرآستانه در شهرهای آبادان و خرمشهر برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X