ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتشار شماره جدید «نقد و بررسی کتاب تهران»

تازه‌ترین شماره مجله «نقد و بررسی کتاب تهران» با یادی از دوران نهضت ملی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات ایسنا، در پنجاهمین شماره مجله «نقد و بررسی کتاب تهران» ویژه بهار که به تازگی منتشر شده، در بخش مقاله، «تقارن سعدین/ از ترانه تا شعر» از علی حصوری، «فارسی پایدار» از کتایون مزداپور، «تاملی بر مفهوم فرهنگ ایرانی، مسیر گذشته و چشم‌انداز آینده آن» از اردشیر لطفعلیان، «ایران در فرهنگ جهان» از علی‎اصغر حکمت، «نخستین برخورد تجدد با نظام آموزش و پرورش در ایران» از ناصر تکمیل همایون، «طلوع پگاه» از پوران فرخ‌زاد، «همبستگی اجتماعی و نهادسازی در شبکه جوانمردان، فتیان و عیارن» از احمدکاظم موسوی و «قنسرین و انتقال فلسفه یونان به عالم اسلام» از سعید حیاتی به چاپ رسیده است.

همپنین در بخش داستان، «نور قرمز» نوشته سهیلا عابدینی آمده و در ادامه بخش «قول و غزل متقدمان» به انتخاب مرتضی کاخی منتشر شده است.

بخش «نام بعضی نفرات» نیز شامل «به یاد استاد احمد منزوی» از محمد فرح‌زاد، «لوک پیر ایران‌زمین، ما را عفو کن» از حسن بهتاش، «یادی از صادق همایونی» از ولی‌الله درودیان، «با برادرم: ایرج» از ایران گرگین، «غروب جست‌وجوگر صبح» از فرهاد طاهری و «متفکر و فعالی دیگر که رفت...» از کمال قائمی می‌شود.

در بخش «آیینه عبرت» یحیی دولت‌آبادی «تاریخ، خزانه خیر و شر این عالم!» را نوشته است. همچنین در بخش «خاطرات فرهنگی»؛ «حدیث ارادت دیرین» از محمد استعلامی، «روزهای جوانی در لندن» از مسعود رفیع، «آن روزها!...» از مصباح خسروی و «تمرین کردن جدول ضرب با دکتر مصدق» از مصطفی جنتی عطایی آمده است.

در بخش «شعر» نیز شعرهایی از هاشم جاوید، یاروسلاو سایفرت با ترجمه پرویز دوائی، ابراهیم مکلا، غلامحسن اولاد، علی گرکانی و احمد حبیبی منتشر شده است. در ادامه سیروس پرهام در بخش «نمونه نقدهای بایسته در گذشته» مطلبی با عنوان «آخر شاهنامه» نوشته است.

در بخش «کتاب‌های خارجی» مطلبی با عنوان «برجسته‌ترین عضو زنده نسل مورخان و نظریه‌پردازان مارکسیست انگلیس» آمده است. در بخش «کتاب‌های فارسی» نیز کتاب‌های «خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی، نکته‌ها و ناگفته‌های عصر پهلوی» به کوشش رضا مختاری اصفهانی، «اتفاق» از گلی ترقی، «پرواز در ظلمت» از حمید شوکت، مطالعات انتقادی ارتباطات» از هانو هارت، «پند ایام» به کوشش حسین طباطبایی و «خاطرات ارسلان خلعتبری» به کوشش غزال خلعتبری مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در ادامه این شماره بخش‌هایی همچون معرفی کوتاه، کتاب‌ها و نشریات تازه، و قس علی هذا، آینه چون، خواندنی‌ها و نکته‌ها، گزارش‌ها، نامه‌ها و نیازمندی‌های فرهنگی دیده می‌شود.

نشریه «نقد و بررسی کتاب تهران» با صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی هرمز همایون‌پور با قیمت 10000 تومان منتشر می‌شود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده